Vše o potížích s krční páteří a šíjí
Odborné články a účinné cvičení ke krční páteři a šíji
Cviky na oblast krční páteř, šíje
S odborníky na fyzioterapii jsme sestavili sadu cviků, které vám pomohou od potíží. Můžete je cvičit doma i v kanceláři.
Odborníci odpovídali na téma krční páteř, šíje
Bolest hlavy – cervikokraniální syndrom
Zdravím Vás,
pracuji od loňska na home office a dlouhodobě mě bolí hlava, došlo to tak daleko, že jsem musel vyhledat lékaře a ten mi před měsícem diagnostikoval cervikokraniální syndrom. Momentálně chodím na rehabilitace a tam mi doporučili upravit pracovní prostředí. Poradíte mi jak?
Dobrý den,
vytvoření ideálních pracovních podmínek v domácím prostředí je většinou otázka jistých kompromisů. Z čeho byste ale rozhodně neměl slevit je kvalitní židle, která vám poskytne dostatečnou podporu pro páteř a hlavu, ale zároveň nebude způsobovat ochabování svalů podél páteře a přetěžování svalů v oblasti krku.
Dále mějte monitor ve výšce očí, dlouhodobá práce na notebooku způsobuje vadné držení těla s předsunutým držením hlavy a zvýšenou hrudní kyfózou. Takové postavení páteře prohlubuje svalové dysbalance, které mohou vyústit až ve vámi zmíněný cervikokraniální syndrom. Také nezapomínejte na pravidelný pohyb a protažení, které vás jistě naučí na rehabilitaci nebo je najdete na našem webu.
Vyhřezlá plotýnka
Dobrý den,
před měsícem mi lékař sdělil, že mám vyhřezlou plotýnku a napsal mi žádanku na rehabilitaci, tam mě bohužel objednali až za 2 měsíce. Poradíte, co dělat do té doby, než se tam dostanu? Děkuji.
Dobrý den,
hodně záleží na lokalizaci a velikosti výhřezu. Z obecného hlediska bych vám doporučila nenáročnou pohybovou aktivitu, ať se udržujete v kondici (chůze, Nordic Walking), běhání nedoporučuji pro zvýšenou zátěž meziobratlových plotének v tlaku. Dále vyzkoušejte cviky se zaměřením na uvolnění páteře, cvičte pouze v takovém rozsahu, v jakém vás tělo pustí a nedochází k bolestem a případnému zhoršování potíží (vystřelování bolestí, brnění končetin, …). Nedělejte hluboké předklony a rotace páteře, to by mohlo výhřez dále zhoršit. Vhodné cviky najdete také na našem webu.
Bolest šíje a lopatky
Dobrý den, prosím pěkně bolí mě levá strana šíje až podél lopatky jde mi to do celé ruky nohy jen levá strana pořád celej levý bok kolikrát se vzbudím na břichu a nemůžu se nijak otočit ani vstat pravá strana bez bolesti jinak mam ploché nohy a jednu kratší tím pádem přenáším váhu jen na tu stranu kratší je ta levá bylo mi řečeno na rehabilitaci před 3 lety můžu nějaké rady nevím si rady jak psychicky tak fyzicky mě to ovlivňuje každý den děkuji
Dobrý den,
podle toho, co píšete, je váš problém dlouhodobého charakteru a určitě by bylo dobré ho řešit s odporníky (lékař - fyzioterapeut), aby se dále nezhoršoval. Nekompenzovaný zkrat dolní končetiny způsobuje svalovou nerovnováhu, kdy dochází v určitých svalových skupinách ke zkracování a v jiných k oslabení. Tato nerovnováha se pak řetězí po celém těle a vznikají z toho nejrůznější blokády a bolesti. Pro úlevu můžete vyzkoušet naše cviky na protažení a uvolnění páteře (nebo videa 1 - 11 na našem Youtube kanálu).
Doporučuji cviky v sedě, kdy budete mít lepší kontrolu nad svým tělem, a začít cviky na bederní páteř (přestože máte bolesti kolem lopatky), protože díky zkratu dolní končetiny bude potřeba začít od pánve. Také bych doporučovala změnu polohy na spaní, ideálně na boku nebo zádech. Poloha na břiše má velkou rotaci v krční páteři, která v kombinaci s nerovnoměrným zatížením dolních končetin při stoji a chůzi nemusí být úplně ideální v hledem k bolestem. Každopádně, jak už jsem zmiňovala hned v úvodu, doporučuji vaše problémy řešit dále s odborníky.
Sezení na masážní židli
Dobrý den, je možné dlouhodobě využívat něco jako je masážní židle, s oporou kolen a hrudníku, pro práci u počítače? Občas bych toto sezení uvítal více než klasické ale nevím jestli nebude páteř oslabována přílišnou oporou. Děkuji, Petr.
Dobrý den,
vaše přemýšlení o oslabení svalů kolem páteře je správné. Klíčem ke zdravým zádům bez bolesti je je udržet v aktivitě, ale zároveň jim dopřát čas na odpočinek a regeneraci. Dokáži si představit, že byste tuto židli využil krátkodobě během dne (v řádu minut) právě na odpočinek a pak si sedl zpět na pracovní židli. Důvodem, proč by vám masážní židle možná vyhovovala víc, může být ten, že nemáte vhodnou židli pro dlouhodobou práci v sedě, nebo také to, že je potřeba zapracovat na posílení středu těla a zad. Obojí najdete na našem webu, jak vybrat správnou židli, tak také vhodné cviky pro zdravá záda. Vhodnou alternativou k masážní židli jsou také klekačky. Pozice nohou je u nich stejná, ale záda jsou napřímená a nebudou tak dlouhodobě ochabovat při nečinnosti. Ale ani klekačky nejsou ideální pro dlouhodobou práci v sedě, právě proto, že nemáte možnost odpočinku zad, to vám poskytne pouze zdravotní židle se zádovou opěrkou, všechny ostatní sedací alternativy by měly být jen zpestřením a umožněním pro tělo na chvíli pracovat v jiné pozici a zapojit tak jiné svalové skupiny.
Přeležený krk
Dobrý den, před dvěma dny jsem šel spát a probudil jsem se hlavou dolů z postele. Ráno jsem vstal a začal mě ze zadu bolet krk. Cítím tam nějakou bouli malou.. Každopádně první den jsem nemohl skoro otočit hlavu a teď po dvou dnech je to trochu lepší…Vždycky když vstanu ráno tak je to dobré, ale jak začnu chodit víc se pohybovat cítím to furt víc. Nevíte co s tím prosím?
Ještě k tomu krku.. Ted jsem vlastně nemocný, takže ležím v posteli a hraju na počítači, tak nevím jestli to může být tím, ale to si nemyslím.. Spíš to bude asi tím jak jsem měl zvohlý ten krk, když jsem spal, protože jsem spal dlouho a bůh ví jak dlouho jsem ten krk měl spadnutý.
Dobrý den,
takzvané "přeležení krku" je docela časté, je způsobeno nevhodnou pozicí hlavy, kdy dochází k neúměrnému napínání svalových vláken. V místě pak může dojít k malému otoku tkání a tělo se celkově brání tím, že omezí pohyblivost krku, aby nedocházelo k dalšímu přetěžování.
Na přeležený krk doporučuji následující léčbu
V akutní fázi bych nedoporučovala žádné rozcvičování krku a krční páteře, naopak je třeba volit spíše klid, lokální teplo a pokud máte v okolí šikovného terapeuta, maséra, nebo lékaře, který má odbornou znalost tejpování, tak doporučuji krk zalepit tejpovací páskou. Udělá vám pomyslný korzet, který bude krk chránit, svaly nebudou tolik přetěžovány a zároveň díky speciálně nanesenému lepidlu a technice tejpování dojde k většímu prokrvení a urychlení regenerace. Můžete se podívat také na tipy v našem článku s rychlou pomocí od bolesti krční páteře.
Pokud by se váš stav zhoršil, objevily se závratě, nauzea, případně zvracení, vyhledejte odborného lékaře.
Zablokovaná krční páteř s osteoartrózou
Dobrý den, má matka trpí osteoartrózou. Pokaždé, když prodělá virózu, dojde k totálnímu zablokování krční páteře. Má veliké bolesti ve všech kloubech a nepohne hlavou. To nastane během noci. Potom následuje martýrium s hledáním místa, kde by jí dokázali pomoci od velkých bolestí.
Na koho se v takovém případě obrátit?
Děkuji
Dobrý den,
osteoartróza patří mezi nejčastější kloubní onemocnění a umí pořádně potrápit. Obrátila bych se na odborného lékaře, kde je maminka sledována (ortoped, revmatolog, ...), a také bych zvážila konzultaci v Centru léčby bolestí, které se právě zabývá léčbou chronických bolestí jak onkologického, tak neonkologického původu. Objednání na konzultaci však bývá závislé na doporučení odborného nebo praktického lékaře.
Vhodnost Adaptic židle pro člověka s Bechtěrevovou chorobou
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda si myslíte nebo máte židli vyzkoušenou u osob postižených Bechtěrevovou chorobou, kterou trpím bohužel i já? Dochází postupně k tuhnutí páteře a o bolestech ani nemluvím. Pracovní povinnosti, ale zůstávají takže i sezení u počítače, což není zrovna nejlepší u této choroby....Děkuji za odpověď
Dobrý den,
Morbus Bechtěrev je nemoc, která přináší řadu komplikací a bolestí pro člověka. Co je u něj nesmírně důležité, je pravidelný pohyb, který brání rychlé progresi nemoci. Pokud musíte pracovat, jak píšete, tak bych byla pro, abyste zvolila opravdu kvalitní židli, která vám dá dostatečnou oporu a poskytne prostor pro úlevovou polohu zad, ale zároveň vás nebude držet ve statickém sedu. A naše židle tyto dvě věci splňují. Každopádně i přesto je pro vás velmi důležité si během práce dávat pravidelné pauzy s protažením a procvičením těla. K tomu Vám mohou skvěle pomoci také polohovací stoly, které máme také v nabídce. Tipy na cvičení najdete na našem webu, je jich tam celá škála, začněte těmi jednoduššími a postupně se propracujte k těm složitějším, tak jak vám vaše páteř dovolí. Seznam všech cviků najdete na našem YouTube kanále.
Bolest hlavy
Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, zda mohu mít problém s krční páteří, i když nemám žádné jiné příznaky kromě silných tlakových bolestí hlavy a očí? Podstoupil jsem různá vyšetření, která by mohla souviset s bolestí hlavy a očí, samozřejmě včetně očního vyšetření...kromě ortopedie, tam jsem zatím nebyl, protože to osobně považuji za nepravděpodobné, ale raději bych se zeptal Vás.
Děkuji s pozdravem Pavel
Dobrý den,
příčina bolesti hlavy může být různá, nejčastěji se setkávám s bolestmi hlavy z přetížení (stres, únava, špatné držení těla). Zvýšené napětí v šíjových, krčních a mimických svalech utlačuje cévy a dráždí nervy směřující do hlavy a mozku. To pak vyvolává tupou a silnou bolest, která se projeví na spáncích, temeni a týlu hlavy. Další příčinou bolesti hlavy mohou být také blokády krční páteře, o kterých ani nemusíte vědět. V tomto případě je ideální navštívit neurologa nebo vyškoleného fyzioterapeuta, který se specializuje na krční páteř, a ten vám ji pomůže odblokovat a poradí cviky, kterými docílíte, aby se blokády nevracely zpět.
Závratě při otáčení hlavy
Dobrý den, je to už týden, co jsem začala trpět závratěmi, jakmile otočím vleže hlavu do strany (ať už nalevo, nebo napravo). Při vstávání se mi hlava lehce motá, přijdu si jak na kolotoči, po několika vteřinách to ale odezní. Nezvracím, hlava nebolí, jen se motá. V minulosti jsem toto již jednou řešila u ortopeda, který po obstřiku páteře (mám mírnou skoliózu - část pracovního dne strávím vsedě u počítače) doporučil návštěvu ORL. Tam mi sdělili, že mám silnou zadní rýmu, která mi ucpala Eustachovu trubici, a proto se hlava točí. Problém je, že nyní rýmu nemám, nejsem si vědoma, že bych se nějak špatně otočila, případně vyvinula větší fyzickou námahu v oblasti krční páteře. Dočetla jsem se, že by to mohlo být polohové vertigo, které se dá vyřešit Epleyho manévrem. Představa, že bych si vyvolala závratě a kmitaly mi u toho oči do stran, se mi úplně nelíbí. Na druhou stranu bych nerada obtěžovala lékaře, když bych si s tím problémem dokázala poradit sama. Jak moc velké je riziko, že by se závratě ještě více zhoršily, pokud bych manévr provedla a příčinou závratí by nebylo to vertigo? Děkuju moc.
Dobrý den,
závratě mohou mít nejrůznější příčiny. Ať už se jedná o ucpanou Eustachovu trubici, jak jste sama zmínila, dále to může způsobovat blokáda krční páteře, cervikokraniální syndrom. Těch příčin je mnoho a je potřeba řádného vyšetření, které pomůže najít problém. Rozhodně nedoporučuji, abyste si sama dělala nějaké domněnky, co by to mohlo být a sama je řešila podle návodu na internetu. Nechejte to na odbornících. Závratě mohou být banalitou, ale zároveň mohou upozorňovat na větší problém, a to vy jako laik nemůžete rozpoznat.
S pozdravem
Klimešová
Disbalance svalů a potíže s krční páteří
Dobrý den obracím se na Vás s dotazem ohledně mého zdraví. Od února 2023 se u mě začal dostavovat (nesnesitelný) velký tlak do obou spánků, celková slabost, velké bušení srdce, závrať, malátnost, slabost. Na pohotovosti - ekg + pozorování, krev + tlak - vše s výsledkem perfektní zdraví.
Za 2 týdny se vše náhle objevilo znovu v ještě silnějším podáním. Znovu pohotovost - ekg, eeg, krev, moč tlak, RTG hrudníku a břicha, ultrazvuk hrudníku břicha a tepen - vše s výsledkem perfektní zdraví.
Poté u obvodního lékaře - ekg, krev rozšířené rozbory (borelioza, hpv, hiv), protilátky, intolerance - proste asi vše co jde - výsledek perfektní zdraví. Dostal jsem ekg holter a domácí měření tlaku - výsledek vše bez problému. Jenže problémy se objevovaly furt. Pokračoval jsem na ORL, Oční, zde také vše absolutně bez problému. Poté RTG hrudní a krční páteře, RTG lebky s výsledkem v normě.
Problémy ustály ale začal jsem mít skoro permanentní tlak po obou spáncích a k tomu občas závrať a slabost. Další vyšetření jsem podstoupil u neurologa - vše v pořádku, až na blok C-Th + svalová disbalance horního typu. Začal jsem cvičit krční páteř dle neurologa a bolest hlavy vymizela, ale stále se u mě objevuje občas přeliv horka, lehká závrať, slabost (cca 1x za dva týdny).
Jsem objednaný na rehabilitace. Opravdu takové stavy způsobuje disbalance svalů/krční páteř?
Bude tohle trvalé nebo mi dokážou pomoci? Dlouhá léta jsem boxoval a cvičil, ale poslední dva roky chodím jen 1x týdně na judo (neuvědomuji si, že při pádu bych dopadl nějak blbě na páteř). Mohl jsem si tohle způsobit sám svou fyzickou nulovou aktivitou?
Chtěl bych Vás bych poprosit o nějaké osvědčené cviky, jelikož na rehabilitace čekám delší dobu. Nechci hledat na internetu, protože tam na mě dle popsaných příznaků vyskakují rakoviny všeho druhu a jsem ještě víc vyděšený. Děkuji moc.
Muž 28 let, 170 cm, 84 kg.
Dobrý den,
přetížení a svalové dysbalance v oblasti krční s horní hrudní páteře mohou opravdu vyvolávat stavy závratí, slabosti a bolestí hlavy až migrenózního charakteru.
Svalové dysbalance vznikají pomalu a jejich důsledek se může projevit až za několik let. Často se problém objeví jako blesk z čistého nebe, ale příčina se začala vyvíjet už mnohem dříve. Vaše potíže mohou být způsobené několikaletým boxováním, ale také nemusí.
Vše pomůže odhalit důkladné odebrání anamnézy a vyšetření pohybového aparátu fyzioterapeutem. Ten vám také doporučí cviky vhodné přímo pro vás. Zatím můžete vyzkoušet cviky na krční páteř, které najdete na našem youtube kanále, ale jsou to cviky, které globálně uvolňují a protahují tělo, nemusí přesně vyhovovat a sedět na vaši svalovou dysbalanci. Takové cviky vám dá jedině fyzioterapeut na základě vyšetření.
S pozdravem
Klimešová
Bolest zad při spánku
Dobrý den, prosím o radu. Mám skoliózu a často mám problémy s krční páteří. Cvičím cviky na posílení zad a krční páteř a pomáhá mi to. Ale největší problém mám při spaní, kdy k ránu nemohu vůbec ležet na zádech, protože mě vršek zad (od krční páteře k lopatkám) bolí až pálí, jako kdybych si tam mačkala nějaký bod, který mi to způsobí. Ale jakmile vstanu, tak to za chvíli přejde a je to v pohodě. Můžete poradit čím by to mohlo být? Moc děkuji.
Dobrý den,
doporučovala bych se podrobněji podívat na to, na čem spíte a v jaké poloze. Kvalita matrace, polštáře a poloha při spánku může velmi zásadně ovlivnit kvalitu spánku. Vaše potíže, které popisujete, vypadají na přetížení svalů a vazů v dané oblasti. To, co přetížení způsobuje, nejde bez řádného vyšetření jednoznačně určit. Ale pokud po probuzení a vstanutí z postele potíže ustoupí. Zřejmě je problém v jedné z výše zmíněných oblastí (matrace, polštář, poloha), které jsou ještě umocněny vaší skoliózou. Doporučuji si přečíst náš článek na webu https://www.adaptic.cz/odborne-clanky/spite-zdrave-vliv-spanku-na-telo-a-mysl/, kde je problematika zdravého spánku velmi dobře rozebraná a zkusit něco během spánku změnit.
S pozdravem
Klimešová
Pocit písku při otočení hlavy na levou stranu, bolest levé ruky, občasné brnění, menší cir v ruce
Dobrý den, mám na Vás dotaz, už půl roku mě trápí bolest levé ruky, bolest pod lopatkou od krční páteře. Při otočení hlavy do leva mám pocit jakoby mi tam drhnul písek. V levé ruce těžkého nic neudržím. Už je to nesnesitelné. V noci se budím, protože nevím kam ruku dát, mám pocit jakoby mě tam něco tlačilo.
Mám za sebou rehabilitace, rázové vlny, ale nic se bohužel nezměnilo.
Děkuji Vám za odpověď.
Dobrý den, z toho, co popisujete, se domnívám že vaše potíže pravděpodobně pramení od krční páteře. Rtg krční páteře vám někdo dělal? Jaký byl nález? Ten pocit písku při rotaci hlavy bývá u stavů, kde dochází k degeneraci meziobratlovych plotének, je to stejné jako s kolenním kloubem. Ve chvíli, kdy se chrupavka obrousí, dochází k oděru kost na kost a to může vyvolat tento pocit.
Co se týče propagace potíží do horní končetiny, tak tam bych se opravdu zaměřila na postavení krční páteře a ramenního pletence (rameno, lopatka) jestli vše funguje tak, jak má. Říkáte, že jste po rehabilitacích. Bohužel nevím, na co konkrétně byly zaměřené, ale pokud nepomohly, hledala bych dále.
S pozdravem Klimešová