☀️ JARNÍ SLEVA na dětskou židli MIO KIDS a nejprodávanější židli EVORA PLUS, vybrané barvy, pouze do 15. 6. 2022

To nejdůležitější o páteři aneb co byste rozhodně měli vědět

O páteři je toho napsáno mnoho. Když zadáte do vyhledávače slovo páteř, vyjede vám minimálně milion odkazů na nejrůznější články a diskuze na toto téma. Přečíst vše je naprosto nemožné, a hlavně také úplně zbytečné. Už jen proto, že jednou z velkých neřestí internetu je ne vždy faktická správnost informací a rovněž vzájemné kopírování informací, často se zavádějícími informacemi.

V tomto článku jsme pro vás shrnuli nejpodstatnější informace, které vám dají celkový obraz toho, jak naše páteř vypadá, funguje a k čemu vlastně slouží.

Co byste rozhodně měli vědět o páteři

Už ze základní školy víme, že páteř je osová kostra trupu a tvoří ji jednotlivé obratle. Celkem jich napočítáme 33-34, početní rozdíl jednoho obratle závisí od naší kostrče, kostěného útvaru, který je u každého člověka jinak tvarovaný, jinak zahnutý a jenž vznikl srůstem 4-5 obratlů (Co1 - Co5).

Dále páteř tvoří 5 křížových obratlů (S1 - S5), které druhotně splynuly v kost křížovou, jenž je zároveň součástí pánve, a když budeme postupovat výše směrem k hlavě, tak narazíme na 5 bederních (L1 - L5), 12 hrudních (Th1 - Th12) a 7 krčních obratlů (C1 - C7).

Když se řekne obratel, tak si většina z nás pravděpodobně představí ten, co vidíme na obrázku, tedy bederní obratel, který je specifický svým mohutným tělem, postranními výběžky a otvorem (páteřním kanálem), kterým prochází mícha.

Málokdo ale ví, že nejsou všechny obratle stejné. Například první krční obratel je od bederního obratle diametrálně odlišný. Nemá žádné tělo a ani nijak výrazný trnový výběžek a je to tak záměrně, protože jeho hlavní funkcí je spojení hlavy s páteří.

Hmotnost, kterou musí první krční obratel unést, je pouze hmotnost hlavy. Kdežto čím níže půjdeme, tím nároky na pevnost a nosnost obratlů vzrůstají, protože se najednou přidá hmotnost horních končetin, hrudníku, vnitřních orgánů, a to vše musí páteř, která je naším osovým orgánem, unést, proto směrem dolů postupně těla obratlů mohutní.

Dalším znakem páteře, je její specifické dvojitě esovité zakřivení. Také to má svůj důvod. Ve chvíli, kdy jsme se evolučně postavili pouze na nohy a k přemístění z bodu A do bodu B začali využívat vzpřímenou chůzi, musela na to naše páteř nějak zareagovat. A zareagovala právě tímto zakřivením, které slouží jako pružina. Kdybychom totiž měli páteř rovnou jako lešenářskou trubku, veškeré nárazy při chůzi, poskocích atd. by se velmi přenášely na jednotlivé obratle, které by se pod touto zátěží různě deformovaly, až by úplně praskly.

Tlumení nárazů ovšem nedělá pouze zakřivení páteře, ale značně tomu pomáhají také meziobratlové ploténky, chrupavčité spojení mezi obratli, které vytváří jakýsi systém pružných vložek.

Funkce páteře

Naše páteř má 3 důležité funkce. Nosnou, to znamená, že páteř zajišťuje oporu pro naše tělo a některá místa na páteři také slouží pro úpony svalů.

Dále má funkci ochrannou. Tu zajišťuje páteřní kanál, který je tvořen z části obratlovým tělem a z části obratlovým obloukem. Páteřním kanálem prochází mícha, která je jím tak chráněna před poškozením, jenž by mohlo vést k ochrnutí těla.

A poslední funkcí páteře je pohyblivost, která je umožněna stlačováním meziobratlových plotének a usměrňována meziobratlovými klouby. Páteř nám dovoluje předklon, záklon, úklon, rotaci a pérovací pohyby, přičemž celkový rozsah pohybu je dán součty pohybů mezi jednotlivými obratli.

V krčním úseku páteře probíhá největší předklon, záklon (až 90° na obě strany) a rotace (až 70°). Takovou zajímavostí je, že polovina rozsahu rotace probíhá mezi prvním a druhým krčním obratlem.

Hrudní část je v pohyblivosti poměrně omezena, a to díky spojení s žebry, která jsou poutána k hrudní kosti. Ze všech pohybů, které na páteři lze provést, se hrudní páteř podílí nejvíce na rotaci.

V bederní páteři je rotace díky tvaru obratlových těl téměř vyloučena. Stejně tak je velmi omezen předklon, zejména díky silným vazivům, které nám zajišťují bederní prohnutí ve vzpřímeném stoji. Naopak záklon, ten je možný ve stejném rozsahu jako v páteři krční.

Možnost pohybu jednotlivých úseků páteře je poměrně důležité znát. Proč? Protože jedině tehdy dokážeme pochopit, proč se například při sedavém zaměstnání objevují blokády v hrudní páteři, ale o tom až někdy jindy.

Pokud jste dočetli až sem, tak věříme, že jsme vám podali ucelený pohled na naši páteř a vyzdvihli ty nejdůležitější informace, které by vám neměly chybět. No a pokud dychtíte po dalších zajímavých faktech, není nic jednoduššího než se začíst do dalšího článku.

Mgr. Kateřina Klimešová

Fyzioterapeut s více než desetiletou praxí v oboru. Specialista na úrazy páteře a míchy. Instruktor Nordic Walking s akreditací MŠMT. Osobní fyzioterapeut aktuálního Mistra České republiky a držitele halového rekordu ČR ve vrhu koulí hendikepovaných.

Další články

Související produkty

Stále scrollujete? Můžete číst dál!