Časově omezená sleva 10 % na vybrané zdravotní židle a na unikátní polštáře Kanuda | 30 dnů na vrácení každého produktu

Vyhřezlá meziobratlová ploténka: Jak bolí a jak se léčí?

Ochromující bolest, která vystřeluje do nohou. Tak popisují výhřez ploténky ti, kteří ho zažili. Věděli jste ale, že vyhřezlá ploténka bolet nemusí? Pojďme spolu probrat vše, co o výhřezu potřebujete vědět.

Co je meziobratlová ploténka? Představte si tlumič páteře

Vaši páteř tvoří 33–34 obratlů. Jen obratle ale nestačí – lidské tělo potřebuje způsob, jak ztlumit otřesy způsobené pohybem. K tomu slouží esovité zakřivení páteře a meziobratlové ploténky.

Meziobratlivé ploténky jsou elastické destičky mezi obratli. Každá ploténka obsahuje velké množství vody – čím více, tím je elastičtější, a tudíž lépe tlumí otřesy. 

Nákres meziobratlové ploténky
Meziobratlová ploténka (zdroj: en.wikipedia.org)

Zajímavé je, že ploténky neobsahují žádné cévy, které by je vyživovaly. Výživu zajišťuje míšní tekutina, která se v meziobratlových ploténkách vyměňuje díky stlačování, k němuž dochází pohybem. Zjednodušeně řečeno: Přirozený a zdravý pohyb je zásadní pro to, aby byly ploténky správně vyživené a odváděly práci tlumiče páteře.

U lidí, kteří mají málo pohybu (například celý den staticky sedí) může proto docházet k problémům. Bez pohybu se ploténky nestlačují, tekutina v nich se nevyměňuje a buňky tkáně v ploténkách odumírají.

K důležitosti pohybu se ale ještě vrátíme.

Kolik máme plotének? Méně, než byste čekali

V lidské páteři byste napočítali 23 meziobratlových plotének. Možná si říkáte, že to je málo, obratlů je přece 33–34. První ploténku najdeme až mezi 2. a 3. krčním obratlem, a poslední pak mezi 5. bederním a 1. křížovým obratlem.

První dva obratle jsou tvarově specifické. Jejich spojení zajišťuje maximální pohyblivost, které bychom spojením s meziobratlovou destičkou nedosáhli. Křížové obratle nám druhotně srostly v celistvou kost křížovou, proto mezi nimi není prostor na meziobratlové destičky.

Nákres lidské páteře s vyznačenými meziobratlovými ploténkami.
Nákres lidské páteře s vyznačenými meziobratlovými ploténkami.
Zdroj: https://www.wheelessonline.com/

Jak vypadá meziobratlová ploténka? Jako kelímek s želatinou 

Abychom pochopili, jak vzniká výhřez ploténky, musíme si vysvětlit strukturu meziobratlové ploténky. Představte si ji jako kelímek se želatinou. Želatina je jádro ploténky – rosolovitá tkáň s velkým podílem vody. Kelímek je pak vnější vazivový prstenec tvořený chrupavkou, který ploténku chrání a drží pohromadě.

Nákres meziobratlové destičky
Jádro tvoří vodnatý útvar, který obklopuje chrupavka – prstenec.

Tekutina jádra vytváří mezi jednotlivými obratli kulovitý útvar, kolem kterého se obratle při pohybu páteře naklánějí. Prstenec se na jedné straně stlačuje, na opačné namáhá v tahu. Právě proto je chrupavka po obvodu vyztužená vazivem, aby namáhání vydržela.

Co je vlastně výhřez ploténky?

Podržme si ještě chvíli přirovnání ke kelímku s želatinou. Představte si, že na kelímek dlouhodobě z jedné strany tlačíte – například jím podložíte stůl. Co se stane?

Nejprve se začne ohýbat a želatina se spolu s ním přesune ke straně. Tak vzniká jeden z nejčastějších úrazů meziobratlové ploténky: vyklenutí. Při špatném držení těla ploténky nerovnoměrně zatěžujete – tlačíte na ně v jedné části více než v jiné. Dochází ke klínovité deformaci, při které se rosolovité jádro ploténky přesouvá do stran. Vazivový prstenec se nadměrně namáhá. A ploténka utlačuje okolní nervy.

Model, na kterém je vidět vyhřeznutí meziobratlové ploténky.
Model, na kterém je vidět vyhřeznutí meziobratlové ploténky.

Jenže vy na ten kelímek s želatinou stále tlačíte. Co můžete čekat? Že tlak nevydrží. Praskne a želatina se vylije. Podobně si můžete představit i vyhřezlou ploténku. Vazivový prstenec se poruší a část měkké tkáně v jádru ploténky vyhřezne ven.

Nákres výhřezu meziobratlové ploténky
Při nadměrném zatížení prstenec praskne a jádro vyhřezne ven.

 

Proč je vyhřezlá ploténka problém?

Tady už příměr s želatinou nepomůže – tu byste vytřeli a kelímek vyhodili. Ale s ploténkou je to složitější především proto, že vyhřezne do míst, kudy prochází nervy.

Nejen že neplní tlumicí funkci. Vyhřezlé jádro ploténky mimo chrupavčitý prstenec může utlačovat důležité nervy. Přichází tyto problémy:

  • bolest zad, někdy až ochromující bolest, která vám zabraňuje v pohybu
  • bolest vystřelující do dolních končetin
  • znehybnění dolních končetin, pokud vyhřezlá tekutina utlačuje míchu
  • necitlivost v nohách, mravenčení

Může dojít i k porušení funkce svěrače, a to způsobí inkontinenci.

Model vyhřezlé ploténky, která tlačí na nerv
Výhřez meziobratlové ploténky. Vyhřezlé jádro ploténky utlačuje nerv v oblasti páteře.

Mluvíme tu především o projevech v dolní polovině těla. Výhřez ploténky se totiž často týká bederní páteře, kde ploténka ovlivní právě nervy dolní končetiny. Vyhřezlá ploténka se ale může objevit i v úseku krční nebo hrudní páteře. Pak se projevuje brněním pažíporuchami citlivosti a schopnosti pohybu.

Výhřez ploténky nemusí bolet. Kdy tedy vyrazit k lékaři?

Příznaky vyhřezlé ploténky nemusí být vždy takové, jaké jsme popsali. Záleží především na tom, jaké množství tekutiny vyhřezlo a jaké nervy (pokud nějaké) dráždí. 

K lékaři ale rozhodně vyrazte, pokud:

  • Cítíte silnou bolest zad (tady může jít i o jiné potíže, které ale také vyžadují řešení)
  • Bolest postupuje do paží nebo nohou
  • Cítíte mravenčení nebo necitlivost
  • Máte pocit slabých rukou nebo nohou
  • Objeví se náhlá inkontinence

Vyšetří vás neurolog, který rozhodne, jak přistoupit k léčbě. V akutním případě řeší vyhřezlé ploténky operací. Ve většině případů ale stačí léky a cvičení.

Vyhřezlá ploténka není konečná. Pomáhají léky, cviky a operace

Pokud jde o léčbu, asi jste slyšeli především o operaci vyhřezlé ploténky. Od té se ale v dnešní době ustupuje, pokud nejde o opravdu akutní případ. 

Proč? Fyzioterapeutka Alena Jeřábková uvádí, že je to především kvůli tzv. syndromu selhání operace zad.

To znamená, že se ve vysokém počtu případů operace musí opakovat stále dokola. Ve své praxi jsem měla pacienty i po třech operacích zad. Nutno říci, že operace ploténky není úplně banální operace.

Po operaci vyhřezlé ploténky se může bolest vrátit z několika důvodů:

  • Operací ploténky vzniká jizva, která dráždí nervy.
  • Operovaná část páteře je stabilizovaná, proto se namáhají okolní úseky.
  • Tkáně zasáhne pooperační zánět.
  • Neproběhne dostatečná rehabilitace.

Proto lékaři ve většině případů léčí vyhřezlé ploténky pomocí léků a cviků.

Jak předejít vyhřezlé ploténce? Pohybem, chůzí, správným sedem

Ani léčba nezaručí, že se výhřez nevrátí nebo neobjeví u jiné ploténky. Proto se prevence týká nás všech. 

Abychom věděli, jak problémům předcházet, musíme znát nejčastější příčiny. Těmi jsou:

  • nadváha
  • fyzicky náročná práce, přetěžování
  • jednostranná zátěž páteře 
  • nedostatek pohybu
  • špatný sed a chůze
  • kouření
  • časté řízení (sezení v autě)
  • genetika

Až na poslední bod jde především o různé formy přetěžování nebo jednostranného zatěžování páteře. Nejde jen o problém fyzicky náročných zaměstnaní, ale i kanceláří. Právě lidé v kancelářích tráví většinu dne ve statickém sedu a přetěžují páteř nevhodnými polohami.

Co s tím? Seďte zdravě a aktivně. Na klasické (i ergonomické) kancelářské židli sedíte staticky, brzy začnete kulatit záda, přetěžujete bederní i krční páteř. A hlavně nedáváte páteři to, k čemu byla stvořená: pohyb.

Přesedněte na zdravotní židli. Poznáte ji podle pohyblivého sedáku. S ním je vaše páteř neustále v jemném, nepřetěžujícím pohybu. Díky výkyvnému sedáku dochází k esovitému prohnutí páteře a správnému nastavení meziobratlivých plotének. Zátěž na ploténky je totiž při lehce naklopenému sedu vpřed rozložena rovnoměrně a proto nedochází k jejich jednostrannému stlačování jako při sedu na statickém sedáku obyčejné kancelářské nebo ergonomické židle.

Na zdravotní židli s výkyvným sedákem vzniká náklon pánve vpřed, který pomáhá předcházet výhřezu plotének. Podobného sedu byste mohli dosáhnout i na gymnastickém míči, kde ale chybí možnost úlevové pozice, protože nemáte zádovou opěrku a područky. Právě díky sedu na takové zdravotní židli zmírníte statické zatížení páteře a stlačení meziobratlových plotének.

 

Říká fyzioterapeutka Kateřina Klimešová.

Jak poznáte správnou zdravotní židli?

Nejlepší cvičení jako prevence vyhřezlých plotének? Chůze

Kromě zdravého sezení pomáhá jednoduchá věc: přirozená chůze. Právě na ni jsme my lidé stavění. Při chůzi držíme páteř vzpřímeně, nepřetěžujeme žádný úsek. Meziobratlové ploténky se vyživují. A celé tělo se procvičí přesně tak, jak je mu tu přirozeně. 

Proto jestli trávíte velkou část den vsedě, zařaďte do svého denního harmonogramu chůzi. Do práce, z práce, na procházku.

Vaše nejčastější otázky k výhřezu meziobratlových plotének

Jak poznám vyhřezlou ploténku?

Typickými příznaky vyhřezlé ploténky jsou:

  • bolest zad
  • bolest vystřelující do rukou nebo nohou
  • mravenčení, necitlivost končetin
  • slabost končetin
  • náhlá inkontinence

Existují ale i případy, kdy vyhřezlá ploténka nebolí, protože nezasáhne nervy.

Musím s vyhřezlou ploténkou na operaci?

Nemusíte, správnou léčbu vyhřezlé ploténky ale vybere lékař. Ve většině případů volí léčbu pomocí léků a cvičení, operace je nutná u akutních případů.

Jaké cviky jsou ideální jako rehabilitace po operaci vyhřezlé ploténky?

Vhodné cviky s vámi probere váš lékař. Správný výběr cviků závisí na oblasti, kde došlo k výhřezu ploténky, a na vašem zdravotním stavu.

Může dojít k výhřezu ploténky krční nebo bederní páteře? 

Ano, výhřez v oblasti krční a bederní páteře je nejběžnější.

Může dojít k výhřezu ploténky hrudní páteře?

Ano, jde ale o méně časté případy než v u výhřezu v oblasti krční a bederní páteře.

Může za výhřez ploténky psychosomatika?

Výhřez meziobratlové ploténky způsobuje řada faktorů, jde ale především o fyzickou zátěž, špatné držení těla nebo jednostranné přetěžování.

Jak bolí vyhřezlá ploténka?

Pacienti často popisují silnou bolest zad, která vystřeluje do končetin. Může se přidat brnění, mravenčení nebo necitlivost.

Jak probíhá léčba vyhřezlé ploténky?

Nejprve vás vyšetří neurolog, ten rozhodne o správné léčbě. V akutních případech volí operaci vyhřezlé ploténky. Častěji ale postupuje pomocí léků a cvičení.

Jak můžu předejít výhřezu ploténky?

Dopřejte si dostatek pohybu, vyhýbejte se jednostrannému zatěžování a statickému sezení. Pokud pracujete v kanceláři, zvažte zdravotní židli s výkyvným sedákem.

Zajímavé zdroje

Mgr. Kateřina Klimešová

Fyzioterapeut s více než desetiletou praxí v oboru. Specialista na úrazy páteře a míchy. Instruktor Nordic Walking s akreditací MŠMT. Osobní fyzioterapeut aktuálního Mistra České republiky a držitele halového rekordu ČR ve vrhu koulí hendikepovaných.

Další články

Související produkty

    • štíhlá, průměrná, silnější
    • + další barvy

    Adaptic EVORA + - zdravotní židle

    od 15 990 Kč
    • univerzální pro většinu postav
    • nejprodávanější zdravotní židle 2021, 2022 a 2023
    • do kanceláře, home office a dalších míst

    SmartDesk - Home Office - Polohovací stůl

    od 13 298 Kč
    • ideální pro home office i kancelář
    • 2 motory Bosch, 3 typy desek

    A+ Back - zdravotní opěrka pod záda

    1 390 Kč
    • stabilizuje páteř a pánev
    • uvolňuje tlak v dolní části zad

Stále scrollujete? Můžete číst dál!