BLACK FRIDAY 10–20 % na vybrané produkty do 9. 12.  |  Možnost vrácení zboží až do 15. 1. 2025  |  Objednávky do 9. 12. doručíme do Vánoc 

Scheuermannova nemoc: Víte, jak ji poznáte?

Scheuermannova nemoc (také juvenilní kyfóza) je strukturální vada páteře, pro kterou je typické zakulacení zad v hrudní oblasti. Projevuje se v období dospívaní, nejčastěji do 15 let, a to až 5× častěji u chlapců.

V počáteční fázi je snadno zaměnitelná se špatným držením těla, s jistotou ji odhalí ortoped pomocí rentgenového vyšetření. Neléčená Scheuermannova nemoc způsobuje bolesti a zanechává změny na páteři. Většinou ji ale ortoped včas odhalí a úspěšně léčí.

Jak vzniká Scheuermannova nemoc

První projevy Scheuermannovy nemoci se objevují v dospívání – v době, kdy člověk za kratičkou dobu 3 až 6 měsíců vyroste o cca 5 % své celkové výšky. Překotný růst může neúměrně zatížit páteř a začnou se projevovat poruchy růstu.

Jak uvádí ortoped Pavel Poštulka v tomto rozhovoru: „(…) dojde k nepoměru mezi vzrůstající hmotností a výškou, mezi strukturální pevností páteře a schopností tuto vzrůstající hmotnost a výšku nést. Jestli se stane, že biologická struktura tkáně je v nepoměru s jejím zatížením, může dojít k nějaké formě deformity."

Přesné příčiny Scheuermannovy nemoci ale známé nejsou. Může jít o rychlý růst, nedostatek vitamínu D, ale i genetické predispozice.

Skupina lidí cvičí jódu
Při Scheuermannově nemoci se zkracují svaly, proto odborníci doporučují například jógu.

Jak se pozná Scheuermannova nemoc

Scheuermannova nemoc je v počátku snadno zaměnitelná se špatným držením těla. Dítě má zakulacená zádaramena stažená dopředu. V této fázi Scheuermannova nemoc nebolí – a dobrá zpráva je, že při včasné diagnóze a léčbě neovlivní jeho dospělý život.

Náš tip: Léčba Scheuermannovy nemoci probíhá především pomocí cvičení. Důležitý je ale i zdravý sed, který nepřetěžuje páteř. Investujte do kvalitní zdravotní židle, vaše záda vám poděkují.

A jak rozpoznáte, že nejde jen o špatný postoj? Stačí se položit na břicho na rovnou podložku. Zatímco u člověka se špatným držením se páteř narovná do přirozeného esovitého tvaru, u člověka se Scheuermannovou nemocí zakřivení zůstává.

S jistotou nemoc rozpozná ortoped, který pacienta vyšetří pomocí rentgenu.

Doktor analyzuje rentgen páteře
Scheuermannovu nemoc s jistotou odhalí rentgen.

Scheuermannova nemoc a invalidita

Scheuermannova nemoc sama o sobě invaliditu nezpůsobuje. Neléčená nebo pozdě rozpoznaná Scheuermannova choroba způsobuje deformity páteře, které jsou bohužel trvalé a ty teprve způsobují bolesti páteře a určitá omezení při pohybu, sportu a běžném životě. Proto je nesmírně důležitá včasná návštěva lékaře, který na základě přesných diagnostických kritériích a rentgenového vyšetření určí, zda se skutečně jedná o Scheuermannovu chorobu nebo jen vadné držení těla, a navrhne odpovídající léčbu.

Cviky při Scheuermannově nemoci

Pomáhá jakýkoliv pohyb, nejlépe ten, u kterého protahujete páteř a prsní svaly. Odborníci doporučují například jógu. Lékař vám doporučí sport a tělesnou zátěž omezit jen v případě, že probíhá tzv. floridní stádium – tedy fáze, kdy deformace páteře výrazně postupuje. 

Fyzioterapeuti z FYZIOkliniky doporučují tento cvik na protažení prsních svalů.

„Pro tento cvik je zcela zásadní doba aktivace a relaxace svalu. Fáze aktivace by měla být cca 20 sekund a fáze relaxace alespoň dvojnásobná. Cvik opakujte maximálně 3× po sobě,“ upozorňuje fyzioterapeutka Mgr. Kateřina Klimešová.

Scheuermannova nemoc v dospělosti

Scheurmannova nemoc se vyskytuje v době dospívání a dnes už ji lékaři dokáží velmi brzy a rychle diagnostikovat. U mladého pacienta s počátečním stádiem lze režimovým opatřením v kombinaci s kvalitní fyzioterapií dosáhnout takových výsledků, že v dospělosti nepoznáme, že takovou chorobou v mládí trpěl.

Ortoped Pavel Poštulka dodává:

Při zachycení pacienta s rozvinutou deformitou, výraznou kyfózou, velikými bolestmi a deformovanými obratli, tak nezbývá než kombinovat klid, ortézu a v některých případech i operační řešení.

U takového pacienta se v dospělosti setkáváme s určitým omezením, ale nemluvíme už o Scheuermannově nemoci jako takové, ale o postižení páteře po proběhlé Scheuermannově nemoci.

Zajímavé zdroje

Mgr. Kateřina Klimešová

Fyzioterapeut s více než desetiletou praxí v oboru. Specialista na úrazy páteře a míchy. Instruktor Nordic Walking s akreditací MŠMT. Osobní fyzioterapeut aktuálního Mistra České republiky a držitele halového rekordu ČR ve vrhu koulí hendikepovaných.

Další články

Související produkty

    • + další barvy

    Adaptic MIO KIDS - dětská zdravotní židle

    • pro děti od 6-ti let
    • zdravotní židle pro zdravý vývoj dětské páteře

    SmartDesk - Home Office - Polohovací stůl

    od 13 298 Kč
    • ideální pro home office i kancelář
    • 2 motory Bosch, 3 typy desek
    • štíhlá, průměrná, silnější
    • + další barvy

    Adaptic EASY - zdravotní židle

    od 14 490 Kč
    • univerzální pro většinu postav
    • oblíbený model zdravotní židle

Stále scrollujete? Můžete číst dál!