☝️ Víte, že bolest zad je oficiální nemoc z povolání? A že židli Adaptic nám můžete vrátit i 30 dní po nákupu? ☺️

Scheuermannova nemoc: Víte, jak ji poznáte?

Scheuermannova nemoc (také juvenilní kyfóza) je strukturální vada páteře, pro kterou je typické zakulacení zad v hrudní oblasti. Projevuje se v období dospívaní, nejčastěji do 15 let, a to až 5× častěji u chlapců.

V počáteční fázi je snadno zaměnitelná se špatným držením těla, s jistotou ji odhalí ortoped pomocí rentgenového vyšetření. Neléčená Scheuermannova nemoc způsobuje bolesti a zanechává změny na páteři. Většinou ji ale ortoped včas odhalí a úspěšně léčí.

Jak vzniká Scheuermannova nemoc

První projevy Scheuermannovy nemoci se objevují v dospívání – v době, kdy člověk za kratičkou dobu 3 až 6 měsíců vyroste o cca 5 % své celkové výšky. Překotný růst může neúměrně zatížit páteř a začnou se projevovat poruchy růstu.

Jak uvádí ortoped Pavel Poštulka v tomto rozhovoru: „(…) dojde k nepoměru mezi vzrůstající hmotností a výškou, mezi strukturální pevností páteře a schopností tuto vzrůstající hmotnost a výšku nést. Jestli se stane, že biologická struktura tkáně je v nepoměru s jejím zatížením, může dojít k nějaké formě deformity."

Přesné příčiny Scheuermannovy nemoci ale známé nejsou. Může jít o rychlý růst, nedostatek vitamínu D, ale i genetické predispozice.

Skupina lidí cvičí jódu
Při Scheuermannově nemoci se zkracují svaly, proto odborníci doporučují například jógu.

Jak se pozná Scheuermannova nemoc

Scheuermannova nemoc je v počátku snadno zaměnitelná se špatným držením těla. Dítě má zakulacená zádaramena stažená dopředu. V této fázi Scheuermannova nemoc nebolí – a dobrá zpráva je, že při včasné diagnóze a léčbě neovlivní jeho dospělý život.

Náš tip: Léčba Scheuermannovy nemoci probíhá především pomocí cvičení. Důležitý je ale i zdravý sed, který nepřetěžuje páteř. Investujte do kvalitní zdravotní židle, vaše záda vám poděkují.

A jak rozpoznáte, že nejde jen o špatný postoj? Stačí se položit na břicho na rovnou podložku. Zatímco u člověka se špatným držením se páteř narovná do přirozeného esovitého tvaru, u člověka se Scheuermannovou nemocí zakřivení zůstává.

S jistotou nemoc rozpozná ortoped, který pacienta vyšetří pomocí rentgenu.

Doktor analyzuje rentgen páteře
Scheuermannovu nemoc s jistotou odhalí rentgen.

Cviky při Scheuermannově nemoci

Pomáhá jakýkoliv pohyb, nejlépe ten, u kterého protahujete páteř a prsní svaly. Odborníci doporučují například jógu. Lékař vám doporučí sport a tělesnou zátěž omezit jen v případě, že probíhá tzv. floridní stádium – tedy fáze, kdy deformace páteře výrazně postupuje. 

Fyzioterapeuti z FYZIOkliniky doporučují tento cvik na protažení prsních svalů.

„Pro tento cvik je zcela zásadní doba aktivace a relaxace svalu. Fáze aktivace by měla být cca 20 sekund a fáze relaxace alespoň dvojnásobná. Cvik opakujte maximálně 3× po sobě,“ upozorňuje fyzioterapeutka Mgr. Kateřina Klimešová.

Zajímavé zdroje

Mgr. Kateřina Klimešová

Fyzioterapeut s více než desetiletou praxí v oboru. Specialista na úrazy páteře a míchy. Instruktor Nordic Walking s akreditací MŠMT. Osobní fyzioterapeut aktuálního Mistra České republiky a držitele halového rekordu ČR ve vrhu koulí hendikepovaných.

Další články

Související produkty

Stále scrollujete? Můžete číst dál!