Časově omezená sleva 10 % na vybrané zdravotní židle a na unikátní polštáře Kanuda | 30 dnů na vrácení každého produktu

Co to je Nordic Walking a jaká je správná technika chůze?

Nordic Walking se těší stále větší a větší oblibě. Čím dál častěji kolem sebe potkáváme lidi chodící s hůlkami a rozhodně to nejsou už jen starší generace. Díky tomu vidíme, že se tento pohyb rozšířil napříč generacemi. Je však to, co vidíme kolem sebe, skutečně Nordic Walking, nebo jen obyčejná chůze s hůlkami? Co to vlastně je Nordic Walking? Kde se vzal, jaké jsou principy? Která technika chůze je správná, v čem je to pro nás prospěšné a proč se pro to nadchnout? To vše a mnohem více se dočtete v následujícím článku.

Co je to Nordic Walking

Nordic Walking, česky také Severská chůze, je dynamická sportovní chůze se speciálními holemi. To znamená, že se jedná o pohybovou aktivitu, která má svůj rytmus, tempo a potřebujeme k ní Nordic Walking hole, bez kterých to nefunguje. Hlavním cílem tohoto atraktivního sportu je zlepšení a udržení fyzické kondice bez zbytečného přetížení těla. To vše se děje venku v přírodě, nejlépe v lese na měkkých stezkách. Nordic Walking je aktivita, která se dá dělat celoročně a jediné, co k tomu potřebujete, je chuť, hůlky Nordic Walking a radost z pohybu.

Jaká je země původu

Jak už sám název napovídá, Severská chůze k nám přišla ze severu, přesněji z Finska. Její historie sahá až do 30. let 20. století, kdy se běžkařské hole využívaly v letní přípravě běžců na lyžích. Od 70. let, díky popularitě přirozené chůze, která přišla s novými technologiemi a začátkem sedavého způsobu života, se začaly ve Finsku rodit myšlenky nad využitím holí pro zdravotní a kondiční účely.

Prvním významným a důležitým krokem, který odstartoval experimentální období pro tehdy ještě pouze finské pojmenování sauvakävely (sauva = hole, kävely = chůze, protože anglický název Nordic Walking vznikl mnohem později), byla hromadná chůze s holemi zachycená fotografy a finskou televizí 5. ledna 1988 v Helsinkách při příležitosti 100. výročí narození finského sportovce, novináře a inovátora Lauriho Pihkaly.

Následovalo téměř deset let propagace, výzkumu a práce na výrobě speciálních holí pro tento typ chůze. V roce 1997 oficiálně vznikl anglický název Nordic Walking a rok na to vzniklo v Helsinkách první školící centrum v parku Paloheinä pod hlavičkou organizace Suomen Latu.

První mediální fotografie Nordic Walking z pochodu na počest profesora Lauri „Tahko“ Pihkaly u olympijského stadionu v Helsinkách 5. 1. 1988.
První mediální fotografie Nordic Walking z pochodu na počest profesora Lauri „Tahko“ Pihkaly u olympijského stadionu v Helsinkách 5. 1. 1988. Zdroj: Nordic Sports

Do Česka se Nordic Walking dostal v roce 2003 díky diplomové práci Mgr. Miroslava Miry, studenta Fakulty tělesné kultury v Olomouci, který v rámci svého studia v zahraničí absolvoval první lekce a kurzy Nordic Walking včetně mezinárodního setkání Master trainerů ve finském Vierumaki.

První průkopníci ve světě a u nás

Mezi první průkopníky a lidi, kteří stáli u zrodu Nordic Walking, bezesporu patří paní Leena Jääskeläinen. Učitelka tělesné výchovy na dívčí škole v Helsinkách, která inovovala hodiny tělocviku a jedním z témat bylo „Využití zimního vybavení pro cvičení“. Tak se stalo, že se běžkařské hole ocitly v rukou žaček, které s nimi pod vedením Leeny prováděly nejrůznější cviky. Postupem času se Leena Jääskeläinen stala odbornou asistentkou Kinesiologie na univerzitě Jyväskylä, kde se studenty pokračovala ve využití holí pro chůzi a cvičení.

Jedním z otců, dá-li se to tak nazvat, a velmi důležitým člověkem v historii severské chůze je Tuomo Jantunen, dlouholetý výkonný ředitel neziskové organizace Suomen Latu propagující outdoorové aktivity ve Finsku. Byl to právě on, kdo 5. ledna 1988 rozdal lidem hole místo lyží. Pod střechou organizace Suomen Latu se neustále staral o popularizaci Nordic Walking formou živých akcí, brožur až po organizaci vzdělání pro budoucí instruktory Nordic Walking. V roce 1998 získala Suomen Latu cenu „Zdravotní počin roku“ za popularizaci Nordic Walking.

První průkopníci Nordic Walking ve světě
Zprava Tuomo Jantunen, Leena Jääskeläinen a Miroslav Mira před sochou profesora Pihkaly s tabletem, Helsinky 2017. Zdroj: Nordic Sports

Nesmíme zapomenout ani na další 3 významné osobnosti. Jedním z nich je Matti Heikkila, šéf výzkumu pro kondiční programy ve Sportovním institutu ve Vierumaki, který se podílel na výzkumu a metodice chůze.

Provedl mnoho testů a přišel s důležitým sdělením:

Jen správná a efektivní technika používání holí, vede ke všem vyzkoumaným přínosům!

A toto sdělení platí dodnes. Pokud se bavíme o pohybu, ke kterému potřebujeme speciální vybavení, musíme zmínit také Taisto Maninena, obchodního ředitele firmy Exel – finského výrobce holí. Právě on pracoval na vývoji speciálních Nordic Walking holích, které splňují přísná kritéria a odrážejí zdravotní přínosy této specifické chůze. Díky tomu přinesla v roce 1997 firma Exel na trh první speciální hole s názvem „Nordic Walker“ a pohybovou aktivitu nazvala NORDIC WALKING. A dámou, která se stala mediální tváří Nordic Walking ve Finsku a později také ve světě, je bezesporu Sirpa Arvonen. Vytvořila mnoho cvičení s holemi, natočila videa, vydala spoustu publikací, byla hlavní koordinátorkou vzdělání a společně s Matti Heikkilou rozběhla vzdělávání instruktorů.

Průkopník Nordic Walking v České republice – Mgr. Miroslav Mira

Sirpa Arvonen, „máma“ Nordic Walking, a Miroslav Mira
Sirpa Arvonen, „máma“ Nordic Walking, a Miroslav Mira. Zdroj: Nordic Sports

Za dovozem myšlenky Nordic walking a jejím rozvojem v České republice stojí Mgr. Miroslav Mira. Během svého studijního pobytu ve Finsku se nadchl pro chůzi s holemi a začal se o to více zajímat. Fascinovala ho ta jednoduchost pohybu venku v přírodě a zároveň i to, že zdánlivě „obyčejné hole“ mu mohou dát řádně do těla a posílit jeho kondici.

V roce 2003 se zúčastnil 3. mezinárodní setkání instruktorů - INWA convention Master Trainers ve Vierumäki, kde byl vyškolen jako první Master Trainer Nordic Walking z České republiky. V tomto roce také vznikl český název „Severská chůze“ jako podklad pro jeho diplomovou práci, ve které poprvé kompletně představil Nordic Walking v českém jazyce. Vznikly tak první české texty, materiály a webové stránky severskachuze.cz. Miroslav Mira je nositelem myšlenky Nordic Walking Point, sítě proškolených lidí a míst, kteří jsou garanty kvality služeb v Nordic Walking.

Jen správná technika chůze Nordic Walking přináší výsledky

Technika Nordic Walking vyšla z běžeckého lyžování, ale není to jeho imitace, jak se stále někteří lidé (i sportovci) domnívají. Na rozdíl od běžeckého lyžování nejsou paže natažené před tělem, ale pokrčené v lokti, kroky jsou kratší a přizpůsobené rychlosti chůze.

Videoukázka správné techniky

Práce horních končetin při správné technice chůze Nordic Walking. Zdroj: Fyziosportys

Správné využití Nordic Walking holí

To, co dělá chůzi chůzí Nordic Walking, je využití holí k odrazu. Ano, z holí se odrážíme a tím zvyšujeme efektivitu chůze díky aktivnímu zapojení paží do chůze. K odrazu dochází za tělem z natažené paže, to je velmi důležité. Pokud bychom se odráželi z paže s pokrčeným loktem, nevyužijeme fyzikální princip odrazu na 100 % a navíc by brzy došlo k únavě a přetížení tricepsu (svalu na zadní straně paže). K tomu, abychom mohli zapažit ovšem potřebujeme uvolnit sevření madla a hůl vypustit. To je také jedno z hlavních kritérií správné Nordic Walking techniky. Bez vypuštění madla nejsme biomechanicky schopni horní končetinu zapažit. A aby nám hůlka při vypuštění madla držela pěkně u ruky, k tomu nám slouží rukavička, která je součástí každé hole určené na Nordic Walking.

Pokud hůlka rukavičku nemá, jedná se o jiný typ hůlky, nejčastěji turistickou, a s takovými holemi nedosáhnete správné techniky chůze.

Detail vypuštění hole při odrazu
Detail vypuštění hole při odrazu. Zdroj: Nordic Sports

Dalším typickým znakem pro Severskou chůzi je napřímení se a náklon těla. Všimněte si, že správní „walkeři“ mají napřímenou páteř, široká ramena a celé tělo nakloněné vpřed do chůze. Je to proto, že při odrazu z holí využijí vzniklé síly, která je popohání vpřed do dalších kroků.

Pokud by tělo zůstalo v základním vertikálním postavení jako ve stoji, veškerá síla z odrazu se vytratí a efekt chůze bude nulový. Náklon těla se mění s rychlostí chůze a s terénem, čím větší rychlost chůze a čím větší stoupání v terénu, tím je náklon těla větší.S tím úzce souvisí také délka kroku. Čím větší dynamika a rychlost chůze, tím také větší náklon těla a delší krok. V chůzi je na to potřeba myslet a vždy zvolit takový terén a rychlost, na kterou máme fyzickou sílu a připravené (protažené) svaly.

Náklon těla při chůzi Nordic Walking
Náklon těla při chůzi Nordic Walking. Zdroj: Kateřina Klimešová

Jaké boty jsou ideální pro Nordic Walking

Velmi důležitým faktorem, který hraje zásadní roli ve výběru obuvi na Nordic Walking, je výška boty.

Správná bota by měla umožňovat volný pohyb v kotníku, což vysoké kotníkové boty často neumožňují a naopak kotník znehybní. Volnost v kotníku je nezbytná pro správnou práci chodidla a odraz při chůzi.

Také bychom neměli podceňovat šířku boty v oblasti nártu a prostoru pro prsty. Myslete na to, že při zatížení chodidla se nožní klenba mírně oploští a tím dochází k rozšíření přední části nohy. Pokud bude obuv příliš úzká, nedovolí plně rozvinoutchodidlo při nášlapu a dojde k narušení celého krokového cyklu. Takovýto detail se může přenést přes kyčle, bederní páteř až k horním částem těla a hlavy, kde může vyústit v různé omezení a bolesti.

Další specifika jako výška podrážky, dezén, materiál boty záleží na preferencích jedince. Fyzioterapeutka Mgr. Kateřina Klimešová, odborník, který odpovídá na vaše dotazy v poradně a zároveň instruktorka Nordic Walking, k tomu dodává:

Kvalitní obuv je velmi diskutované téma a vybrat vhodnou botu pro konkrétní sport bývá někdy docela obtížné. Sama jsem si tím prošla, když jsem si vybírala vhodné boty na Nordic Walking. Málo v kterých jsem se cítila pohodlně a málo které splňovaly mé nároky na šířku v přední části boty.

 

Nakonec jsem vybrala boty na Nordic Walking, které dobře sedí na noze a zároveň mě nijak neomezují v pohybu. A to je to nejdůležitější. Najít si takovou obuv, která bude dobře držet, ale ne škrtit a u které nebudete řešit žádné kompromisy. Protože jakýkoliv sebemenší diskomfort se vám okamžitě znásobí počtem kroků, které v takové botě uděláte.

Detail obuvi, kterou nosí například instruktoři sítě Nordic Walking Point
Detail obuvi, kterou nosí například instruktoři sítě Nordic Walking Point. Zdroj: Nordic Walking Point

Co musí splňovat hole pro Nordic Walking

Hole na Nordic Walking musí být lehká jako pírko.

Z popisu správné Nordic Walking techniky víte, že principem používání hůlky je vypuštění madla, následný odraz z hůlky za tělem a opětovné sevření madla a zabodnutí hole v terénu před tělem. Tento cyklický pohyb provedete s každým krokem. Pokud tedy během chůze ujdete např. 5000 kroků znamená to, že 5000x vypustíte a znovu sevřete madlo hole a v tom případě se počítá každé deko navíc. Také z toho důvodu jsou vhodnější hole vcelku, které jsou vždy lehčí než hůlky skládací.

Jsou vhodné karbonové hole?

Zároveň musí být hole Nordic Walking dostatečně pevné, aby umožňovaly kvalitní odraz, ale také pružné, aby pohltily nárazy při zabodnutí. Pevnost a pružnost určuje materiál, ze kterého jsou Nordic Walking hůlky vyrobeny. Hliník se díky své váze a ceně jeví jako vhodný materiál, ale díky tvrdosti se bude každý náraz při zabodnutí hole přenášet do paží, ramenních pletenců a krční páteře. Ideální materiál pro výrobu hůlky na Nordic Walking je protosklolaminát v kombinaci s karbonovými vlákny. Obecně se dá říci, že čím více karbonových vláken, tím jsou hůlky kvalitnější.

Jaký je správný tvar holí?

Co se týče konstrukce správné hole, musí mít kónický tvar. To znamená, že dole u hrotu má hůlka menší průměr než u madla. Pokud by průměr těla hůlky u hrotu a madla byl shodný, chovala by se jako „lešenářská tyč“ a při každém zabodnutí se výrazně roztřese, což se bude opět přenášet do paží a hlavy a při pravidelné opakované chůzi bude tímto způsobem chůze docházet přetěžování jednotlivých částí těla a možnému poškození.

Ukázka vhodné hole na Nordic Walking
Ukázka vhodné hole na Nordic Walking. Zdroj: Kateřina Klimešová

Pevný hrot do terénu a botičky na asfalt

Další důležitou součástí hole je hrot, který musí být rovněž pevný a musí se umět rychle a dynamicky zapíchnout a odpíchnout v terénu. Pokud při chůzi využíváme asfaltové stezky a tvrdé kamenité povrchy, nasazují se na hroty pryžové botičky, které hrot ochrání před zničením. Možná jste si všimli, že botičky mají různé tvary. Správná botička má radius, který umožní přilnutí k tvrdému povrchu po celou dobu, co je hůlka v kontaktu s povrchem, a díky vzniklému tření hůlka nepodklouzne při odrazu.

Ukázka hrotu hole vhodné na Nordic Walking
Ukázka hrotu hole vhodné na Nordic Walking. Zdroj: Kateřina Klimešová

Nordic Walking hole mají rukavičku, turistické hole poutko

K tomu, abychom se z hole kvalitně odrazili, musíme uvolnit sevření madla. A aby nám v tom okamžiku hůlka nevypadla z ruky, slouží k tomu rukavička. Ta je speciálně navržená a konstruovaná tak, aby dobře seděla na ruce a zároveň umožňovala pravidelnou práci ruky.

Je důležité říct, že turistické hole, které bývají často zaměňovány za Nordic Walking hole, nemají rukavičku, ale poutko.

Toto poutko neumožňuje hůlku bezpečně vypustit a zároveň se z ní odrazit, proto takové hole nelze využít pro Nordic Walking.

Detail madla a rukavičky na holi pro Nordic Walking
Detail madla a rukavičky na holi pro Nordic Walking. Zdroj: Kateřina Klimešová

Jakou výšku hole zvolit?

Délku holí na Nordic Walking určujeme podle výšky postavy. Nejjednodušší postup, jak určit správnou délku je ten, že se postavíte v botách, ve kterých budete chodit, napřímíte se, sevřete madlo a hůlku zabodnete vedle sebe. Loket by vám nyní měl svírat maximálně pravý úhel. Pro ty, kteří s Nordic Walking teprve začínají a nemají dostatečnou kondici a pružnost těla, je lepší, když paže svírá s předloktím úhel o něco málo větší než 90°, předloktí má mírný spád. Toto kritérium je proto, abychom zvládli pohyb zapažení a odrazu z poutka a nezvedali při tom rameno. Toto je totiž častá chyba, která vede k přetížení ramenního pletence a krční páteře.

Jaké jsou účinky na zdraví člověka

Zdravotních benefitů, kterých můžeme díky Nordic Walking dosáhnout, je hned několik. Ať už se jedná o udržení a zároveň zlepšení fyzické kondice, zvýšení svalové síly, pružnosti a pohyblivosti těla, zlepšení držení těla a psychiky a také zlepšení funkce kardiovaskulárního systému. V tom je tento typ sportovní chůze jedinečný. Nejen, že vychází z nám přirozeného a velmi dobře známého pohybu, totiž obyčejné chůze, ale také nás vytáhne ven. Což je v době, kdy trávíme mnoho času uvnitř budov pod umělým osvětlením, velmi žádoucí. Proto je ideální pro každého, kdo tráví většinu času v kanceláři, kdo pracuje u počítače, sedí, řídí, moc toho v kuse za den nenachodí a potřebuje rozhýbat tělo a dostat se do kondice.

Udržuje fyzickou kondici

Je málo sportů, které dokáží zapojit 90 % svalů na těle, jak se tomu děje u Nordic Walking. Díky aktivnímu zapojení horních končetin a využití holí při chůzi celkově zlepšíte práci a koordinaci celého těla. A to s daleko menším úsilím, než u sportů, které zapojující převážně dolní končetiny, ať už se budeme bavit o populárním lyžování, cyklistice, bruslení,…

Míra zapojení svalů u Nordic Walking v porovnání s během a cyklistikou
Míra zapojení svalů u Nordic Walking v porovnání s během a cyklistikou

Podporuje správné držení těla

Hole nás narovnávají. Schválně si zkuste stoupnou si bez holí a s holemi v rukou. Už jen lehkou oporou a tlakem do rukavičky aktivujeme svaly hluboko uložené podél páteře a páteř se tak prodlužuje v celé své délce, dochází k uvolnění tlaku na meziobratlové ploténky a normotonu (neutralizaci napětí ve svalech) přední a zadní strany těla. A co teprve, když se rozejdeme křižmochodní chůzí, to se teprve dějí věci. Do aktivity vstupují šikmé břišní svalya posiluje se střed těla (core). Proto je tento pohyb ideální pro lidi, kteří mají bolesti krční páteře, bolesti bederní páteře, pro lidi, kteří jsou po výhřezu meziobratlové ploténky, pro lidi trpící skoliózou páteře.

Ukázka správného držení těla při Nordic Walking

Zdroj: Fyziosportys

Zvyšuje pohyblivost těla

Nordic Walking nás svou technikou dostává do takových rozsahů pohybu, kterých bychom při běžné chůzi nedosáhli. Vezměme si jen práci paží během pohybu. Při běžné chůzi se nedostaneme s horní končetinou do zapažení, pokud ji vůbec do chůze zapojujeme, protože často máme při chůzi ruce v kapsách, neseme nákup, držíme mobil, telefonujeme, nebo si hlídáme kabelku na rameni. Při správné technice paži zapažíme a to poměrně výrazně, tím dochází k napřímení kyfotizace (vyhrbení) v hrudní páteři, otevření a rotaci hrudníku a protažení prsních svalů.

Prodloužení kroku při chůzi naopak protahuje svaly v oblasti třísel, pánve a přední strany stehna. Tudíž Nordic Walking protahuje a zvyšuje pohyblivost přesně těch svalů, které má většina populace zkrácené, přestože nutně nemusí mít sedavé zaměstnání.

Zvyšuje svalovou sílu

Je to dynamická chůze, ke které potřebujeme svalovou práci. A čím více dynamiky do ní dáme a čím kopcovitější terén zvolíme, tím budou svaly více pracovat. Proto se není čemu divit, když díky pravidelným tréninkům a procházkám dosáhneme zvýšení svalové síly. A to především zvýšení svalové síly horních končetin, které zapojujeme až do 40 % celého pohybu, zbylých 60 % aktivity připadá na dolní končetiny, kde to poznáme hlavně na velkém hýžďovém svalu.

Ne nadarmo jedna instruktorka Nordic Walking hlásá, že: „Plzeňské hůlky dělají pěkné půlky.“

Uvolňuje napětí v ruce a zápěstí

Díky pravidelnému pohybu celé horní končetiny a střídání sevření a uvolnění madla hole napomáhají k uvolnění napětí v předloktí, zápěstí, dlani a prstech. Toto napětí je typické pro lidi, kteří pracují manuálně, na počítači, hrají na klavír, masírují. Přispívá ke zmírnění otoků u lidí po operacích horních končetiny, ulevuje lidem se syndromem karpálního tunelu.

Pomáhá psychice

Nordic walking je pravidelný cyklický pohyb, který se opakuje pořád dokola. Tím dochází k vyladění našeho systému, klesá aktivita parasympatiku a zvyšuje se aktivita sympatiku. To má za následek zlepšení psychické pohody, uvolnění stresu, uvolnění napětí v těle. Navíc pokud budeme chodit minimálně 30 minut v kuse, tak dojde k vyplavení endorfinů do krve (tzv. hormonů štěstí) a budeme se cítit vážně skvěle. Přičtěme ještě pozitivní vliv přírody, která nás nabíjí svou energií a probouzí naše smysly (oči, čich, sluch).

Prospívá funkci srdce a plic

Už jen na úrovni kondiční chůze se zvyšuje srdeční aktivita o 10  - 15 tepů za minutu. Tím dochází k posílení srdce a plic, zvyšuje se oběh krve v řečišti a do těla se dostává více kyslíku. Více kyslíku v těle znamená lepší prokrvení vnitřních orgánů, mozku a svalů na celém těle. Pravidelným tréninkem se také zvětšuje vitální kapacita plic a zlepšuje se funkce bránice jako hlavního dýchacího svalu. To vše se děje v aerobní zóně zátěže, to znamená za neustálé přítomnosti kyslíku, díky čemuž tělo nejede na tzv. kyslíkový dluh a nedochází během chůze k vyplavení metabolitů do těla, přesněji kyseliny mléčné do svalů, jako tomu dochází při anaerobním pohybu (pohybu při nedostatku kyslíku). Její nahromadění pak způsobuje bolest a ztuhlost svalů.

Nordic Walking je vhodnou alternativou běhu pro plnoštíhlé

A nejen pro plnoštíhlé.

Je dokázáno, že díky aktivnímu zapojení paží pomocí holí do chůze dochází k většímu zapojení svalů na těle a tím také k větší zátěži těla, která může být srovnatelná se zátěží při běhu.

Díky tomu, že se ale zátěž rovnoměrně rozdělí mezi více svalů, nedochází k přetížení svalových skupin dolních končetin, naopak můžeme mít pocit lehčí chůze. A to také zejména díky holím, které při správné technice chůze snižují nárazy na kolenní klouby, což ocení každý, kdo má bolesti kolenních kloubů, ať už z důvodu osteoartrózy nebo úrazu, a také každý, kdo má o nějaké to kilo na víc.

Časté dotazy k Nordic Walking

Jak vybrat správné hole pro Nordic Walking?

Nejlepší a nejefektivnější je se obrátit na instruktora Nordic Walking, který vás novým pohybem provede rovnou v terénu a díky trénovanému instruktorskému oku vybere hole vhodné přesně pro vás a vaše potřeby a třeba i ukáže, že s dobrými holemi se dá běhat (Nordic Running), pestře venku posilovat (Nordic Cross), funkčně cvičit a protahovat (Nordic Walking Gym).

Existují pro Nordic Walking nějaká omezení?

Nordic Walking nemusí být vhodný pro lidi v ranné fázi rekonvalescence, kdy mají zakázané určité pohyby a zátěž těla a kardiovaskulárního systému. A určitým omezením může být také nepochopení principu a techniky Nordic Walking.

Pro koho je Nordic Walking vhodný?

Téměř pro všechny věkové a výkonnostní skupiny včetně dětí. Hodně záleží na tom, kdo má hole v ruce a co od nich očekává - udržení pružnosti těla, zlepšení kondice, kompenzaci jednostranné zátěže, sportovní zážitek. To vše je s Nordic Walking možné.

Je Nordic Walking vhodný pro hubnutí?

Rozhodně ano. Nordic Walking a hubnutí jde ruku v ruce, je ale potřeba vydržet. První změny uvidíte zhruba po 3 měsících, ale je k tomu zapotřebí pravidelný trénink. To znamená 3x týdně po dobu aspoň 30 minut, ideálně 40 – 60 minut. Tempo může být na začátku pomalejší, tak ať vše kondičně zvládnete, a postupně můžete navyšovat.

Je Nordic Walking náročný sport?

Tady platí jednoduché pravidlo: „co do toho dáš, to z toho máš.“ Náročnost si volíme sami podle dynamiky chůze, zvoleného terénu a začleněním protahovacích, posilovacích nebo balančních cviků, které jsou kořením samotné chůze.

Zvládnu se Nordic Walking naučit sám?

Dá se předpokládat, že sportovně nadaný jedinec, který pochopí princip chůze, by to mohl sám zvládnout. Vždy je ale lepší, když si najdete instruktora Nordic Walking, který zná škálu cvičení, díky které vás jednoduše a efektivně naučí techniku chůze s holemi.

Kde najdu instruktora Nordic Walking?

Nejčastěji a nejrychleji na webu a sociálních sítích. Skupinu instruktorů rozšířených po celé České republice také najdete v síti Nordic Walking Point, která kvalitní instruktory sdružuje. A možná také v moderních pohybových klubech, fit studiích, rehabilitacích a jiných zdravotnických, sportovních, turistických či volnočasových organizacích.

Jsou k Nordic Walking vhodné skládací hole?

Od prvopočátku se na Nordic Walking používaly jednodílné pevné hole. Ty totiž nejlépe zvládají nárazy a odrazy. Skládací hole přišly na trh později a jsou jakýmsi kompromisem pro ty, kteří chtějí Nordic Walking kombinovat například s vysokohorskou turistikou, nebo pro děti, které rychle rostou. Pro pravidelnou dynamickou chůzi se instruktorům v praxi nejlépe osvědčují jednodílné hole.

Existují nějaké Nordic Walking kurzy?

Určitě ano. Když zadáte do vyhledávače „nordic walking kurzy“ vyjede vám nespočet odkazů na organice a jednotlivé lektory. Kurzy najdete pod hlavičkou několika organizací, např. Českomoravské federace a Nordic Sports a jimi vyškolenými instruktory, důležitá je však osobní zkušenost, která je nenahraditelná a výběr je pouze na vás.

Zajímavé zdroje

Nordic Sports
Online škola Nordic Walking
Rodina v pohybu
Plzeňské hůlky
• Síť instruktorů Nordic Walking Point
Českomoravská federace Nordic Walking

Mgr. Kateřina Klimešová

Fyzioterapeut s více než desetiletou praxí v oboru. Specialista na úrazy páteře a míchy. Instruktor Nordic Walking s akreditací MŠMT. Osobní fyzioterapeut aktuálního Mistra České republiky a držitele halového rekordu ČR ve vrhu koulí hendikepovaných.

Další články

Související produkty

    • průměrná, silnější

    Adaptic COMFORT - zdravotní židle

    od 17 991 Kč
    • pro průměrné a silnější postavy
    • pohodlný a oblíbený model zdravotní židle
    • komfort, ergonomie a zdraví
    • štíhlá, průměrná, silnější
    • + další barvy

    Adaptic EVORA + - zdravotní židle

    od 15 990 Kč
    • univerzální pro většinu postav
    • nejprodávanější zdravotní židle 2021, 2022 a 2023
    • do kanceláře, home office a dalších míst

    SmartDesk - Home Office - Polohovací stůl

    od 13 298 Kč
    • ideální pro home office i kancelář
    • 2 motory Bosch, 3 typy desek

Stále scrollujete? Můžete číst dál!