☝️VÝPRODEJ PRODUKTŮzobrazit nabídku | Sleva 10 % na unikátní polštáře Kanuda | 30 dnů na vrácení každého produktu

MUDr. Michaela Hübnerová

Fyzioterapeut, rehabilitační specialistka

Zdravotní židli Adaptic používám již více než půl roku a jsem s ní nadmíru spokojená. Je to jedinečná a inovativní forma sezení a splňuje všechna má očekávání.

Na základě svých zkušeností bych židli Adaptic rozhodně doporučila všem, kteří dlouhodobě pracují vsedě, lidem s chronickými bolestmi zad, dospívajícím dětem jako prevenci vertebrogenních onemocnění v dospělosti.

Dlouhodobé sezení není pro tělo přirozené.

V dnešní době se od dětství pohybujeme jen velmi málo. Trávíme hodiny sezením ve školní lavici, před televizní obrazovkou, monitorem počítače nebo mobilním telefonem. Sezení je poloha těla, která je pro člověka méně přirozená. Na dlouhé sezení nejsme stavěni a našemu tělu neprospívá, spíše mu škodí.

Při sezení se zádové svaly téměř okamžitě uvolní a statické zatížení páteře se změní. Nesprávné dlouhodobé sezení na pevných statických židlích, křeslech a pohovkách vede k nesprávnému držení těla, které se projevuje předsunutým držením hlavy a krku. To způsobuje přetěžování krátkých extenzorů krku, krčních obratlů a obratlů hrudní a bederní páteře. Dochází ke zvýšenému statickému tlaku na ploténky s jejich postupnou degenerací, jednostrannému přetěžování svalů a chronickým bolestem zad a hlavy.

Srovnání špatného a správného postoje
Špatné držení těla způsobené nesprávným a dlouhodobým sezením.

Svaly v našem těle pracují v párech. Pokud se jeden sval stáhne za účelem vyvolání pohybu, druhý sval se uvolní a pasivně se natáhne. Proto jsou při přetěžování nesprávným sezením svaly na jedné straně výrazně přetěžovány, stahují se a tuhnou, zatímco jejich protějšky naopak ochabují a dochází k bolestem.

Proto se ve své ordinaci rehabilitačního lékaře denně setkávám s pacienty s chronickými opakovanými bolestmi zad. I když zmírníme akutní bolestivý syndrom, musíme u pacientů kompenzovat svalové dysbalance, učit je správnému držení těla, vertebrogennímu pohybu, pravidelnému cvičení a pohybu.

To však samo o sobě nestačí.

Aby se zabránilo častému opakování, je nutné upravit pracovní prostředí a především naučit pacienta správně sedět. Správné sezení je třeba trénovat dlouhodobě, dokud se nestane automatickým. V poslední době ortopedi a fyzioterapeuté doporučují sezení a cvičení na terapeutickém fit míči. Dynamické sezení na míči nás nutí neustále udržovat rovnováhu, a tím se posilují zádové a břišní svaly. Na tomto principu je založena i zdravotní židle Adaptic.

Zdravotní židle Adaptic

Má pohyblivý sedák, který se naklápí do všech stran a napodobuje sezení na míči. Velkou výhodou je opěradlo i výškově nastavitelné područky, které nám umožňují optimálně rozložit váhu těla. Sezení je stále aktivní a na takové židli můžeme bez problémů sedět dlouhou dobu.

Pohyb na židli Adaptic

Držení těla není monotónní, při sezení máme správný sklon pánve, vzpřímené držení těla a správnou polohu hlavy, horních a dolních končetin. Tím, že je naše držení těla nestabilní, musí neustále pracovat zádové svaly, zapojujeme také svalové skupiny, které jsme dříve při nesprávném statickém sezení nepoužívali. To je důvod, proč zpočátku můžeme po delším sezení pociťovat přechodné bolesti zad, dokonce i mírné svalové.

Osobní zkušenosti se zdravotní židlí Adaptic

Ve své praxi jsem měla možnost osobně vyzkoušet židli od společnosti Adaptic s názvem Comfort.

Používám ji asi půl roku a jsem s ní nadmíru spokojená. Je to jedinečná a inovativní forma sezení a splňuje všechna má očekávání.

První dojmy

Musím přiznat, že mé první dojmy byly rozpačité. Neuvědomila jsem si, že si sedám na nestabilní plochu, a měla jsem s tím potíže, jelikož se neustále zvedám k pacientům a rychle si zase sedám k počítači. Brzy jsem si však našla systém, že jsem se rukou držela za opěrku a dokázala jsem rychle a pohodlně vstát i si sednout. Zpočátku jsem se musela naučit balancovat, najít správný systém, ale teď už je to automatické.

Zdravotní hlediska

Při sezení mohu neustále aktivně měnit polohu, mohu sedět na sedacích hrbolech, a tím zajistit správnou polohu pánve, správné prohnutí bederní páteře, polohu hrudníku, ramen, správnou funkci bránice, a tím zajistit dostatek prostoru pro břišní a hrudní orgány. Když si chci na chvíli odpočinout, opřu si hlavu o pohodlnou opěrku hlavy, na chvíli zavřu oči a pak si uvědomím, proč se židli říká "Comfort". Během krátké chvíle si mohu uvolnit celou krční páteř i zátylek, což mi velmi vyhovuje. I když v práci trávím hodně času vsedě, díky židli Adaptic jsem neustále v pohybu. Moje zádové svaly si na ni již zvykly a odměnily se mi stavem bez bolesti. I tvrdost sedáku je přiměřená a dá se na něm pohodlně sedět dlouhou dobu bez nepříjemných pocitů.

Už žádné zkřížené nohy

Dalším pozitivem pro mě bylo, že jsem se konečně odnaučila sedět se zkříženýma nohama, což šetří mé kyčelní a kolenní klouby. Jsem také vzorem pro své pacienty, kteří vidí můj krásný vzpřímený sed, správné držení hlavy, ramen, horních i dolních končetin. Mohu jim také ukázat, jak má vypadat správné sezení na židli s výkyvným sedákem a jak prospívá našemu pohybovému aparátu a zdraví. Design židle je také velmi pěkný a barva sedáku dobře ladí s interiérem mé kliniky.

Závěrečné doporučení

Na základě svých zkušeností bych židli Comfort od společnosti Adaptic rozhodně doporučila všem, kteří dlouhodobě pracují vsedě, lidem s chronickými bolestmi zad, dospívajícím dětem, pro které sedavý způsob života již není výjimečný, jako prevenci vertebrogenních onemocnění v dospělosti.