Časově omezená sleva 10 % na vybrané zdravotní židle a na unikátní polštáře Kanuda | 30 dnů na vrácení každého produktu

Mgr. Jitka Mináriková

Vedoucí fyzioterapeut, Chronicare - Life Star, a. s., Brno

Ve své profesi pracuji jako fyzioterapeut na ambulantním pracovišti, kam dochází široké spektrum pacientů. Pokud bych ovšem měla vybrat diagnózu, která procentuálně vede na celé čáře nad ostatními obtížemi mých pacientů, pak je to bolest zad. Mým úkolem je zjistit, proč záda bolí. Jako nejčastější příčina se jednoznačně ukazuje sedavý způsob života.

Typický pacient přichází s bolestmi zad

Náš pohybový aparát nebyl bohužel nikdy uzpůsoben na dlouhodobé každodenní několikahodinové sezení, tudíž jeho možnosti, jak se s tím může vyrovnat, jsou omezené. Například ještě na začátku 20. století byla většina lidí zvyklá na pestřejší škálu pohybu, než tomu bývá dnes – bylo běžné hodně chodit pěšky, práce byla různorodější s různým stupněm zátěže – střídala se těžká práce např. na poli s množstvím lehčích prací okolo domu, zahrady a v domácnosti, které za nás dnes již dělají různé automatické přístroje. Přes léto se pracovalo více, přes zimu býval čas na klidovější režim. Tělo tak zvládalo samo lépe kompenzovat různé druhy zatížení.

Starší muž trpí bolestmi zad
Můj typický pacient přichází s bolestmi zad z dlouhodobého sezení

Typický pacient, který přichází do mé ordinace s bolestí zad kvůli sedavému zaměstnání, tráví vsedě většinu pracovní doby, a to již několik let za sebou. Předtím samozřejmě hodně seděl již ve škole, a pokud studoval i vysokou školu, proseděl velkou část svého mladého dospělého života. K této pro tělo náročné situaci poté často přibývá cestování autem a po příjezdu domů další sezení u televize, znovu u počítače, popřípadě u mobilního telefonu. Takový pacient už si většinou zvykl, že se běžně celý den laicky řečeno ,,hrbí“ a většinou, pokud se vědomě napřímí, má problém udržet napřímenou páteř delší dobu.

Celkově je jeho svalová síla slabší, nejvíce však ve funkci zaostávají přirozené stabilizátory páteře, které mohou dobře a kvalitně pracovat právě ve správném napřímeném postavení trupu a hlavy a fungují nejlépe, když jsou stimulovány různorodým pohybem. Další problémy plynoucí z dlouhodobého sezení ve shrbené pozici jsou například útlak vnitřních orgánů břicha a hrudníku, otoky dolních končetin či bolesti hlavy.

Bohužel, i když se pacient snaží, dává si záležet na ergonomickém nastavení pracoviště a také se naučí několik kompenzačních cviků, řeší tím problém pouze částečně, jelikož co do pohybové variability a množství pohybu za den stále těžce zaostává za tím, co bylo pro tělo běžné ještě v době nedávno minulé. Aby se stav zlepšil, je tedy potřeba přidat do životního stylu více variabilního pohybu a podporovat aktivní napřímení hlavy a trupu. Jak to lze ale dlouhodobě a pravidelně uhlídat? Jednou z možností, která by mohla pomoci problém řešit, je pořízení tzv. zdravotní židle. Ta aktivně stimuluje svalový aparát páteře i trupu a navíc je dostupná v rámci celé pracovní doby a každý den.

Sedím na zdravotní židli Adaptic Comfort

Osobně jsem nyní měla možnost vyzkoušet zdravotní židli Adaptic Comfort, která je vhodná pro průměrné až silnější postavy.

Základ židle tvoří stabilní a robustně řešený podstavec s pěti koly, která umožňují pohodlný posun židle do všech směrů. Centrem židle je pohodlný, výškově nastavitelný podsedák upevněný na pružině. Jeho důmyslná konstrukce udržuje i při delším sezení náklon pánve mírně dopředu. Sezení je tak zcela automaticky provedeno správně – sedí se na sedacích hrbolech pánve a podporuje se správné nastavení křivky bederní páteře, od čehož se posléze odvíjí i napřímení hrudní a krční páteře a uvolněná, široce postavená ramena a hrudník.

Linie spodních žeber leží paralelně s linií pánve, čímž tělo může aktivovat svaly zad a břicha, které jsou zodpovědné za stabilizaci páteře a odlehčení jejích struktur. Vnitřní orgány břicha i hrudníku mají dostatek prostoru. Bránice má možnost fungovat jak v rámci opory páteře, tak v rámci správného stereotypu dechu. Díky pružině však toto držení není nastavené pasivně, nýbrž je svalový aparát stále stimulován k aktivitě, a člověk tím pádem nemá ani po delší době tendenci trup ,,vyhrbit“ a zavěsit tak váhu těla do vazivového aparátu.

Přirozené je však se hýbat, proto není problém si na chvíli poposednout, různě měnit polohy sedu, mírně se pohoupat či lehce záda protáhnout a ulevit tak svalům od statické zátěže – i tyto varianty posezu jsou však podporovány aktivním svalstvem.

Zdravotní židle Adaptic Comfort v kanceláři
Zdravotní židle Adaptic Comfort

Na sedák navazuje síťovaná opěrka, která brání zapařování a pocení zad a taktéž podporuje již zmíněné správné držení těla. Zároveň nastavuje příjemnou oporu pro lopatky a ramena, a to i pro jedince se širšími hrudníky a ramenními pletenci, pro které je zde dostatek místa.

Aby ramena mohla zůstat uvolněná bez tendence k jejich přizvedávání, je zde možnost položit předloktí na výškově i směrově nastavitelné područky. Celkový komfort sezení podporuje velice příjemná hlavová opěrka, která má schopnost při únavě opravdu relaxovat celou oblast krční páteře a záhlaví.

Mé zkušenosti po měsících testování

Celkově jsem měla možnost testovat tuto židli dva měsíce. Při prvních pokusech o sedání jsem musela myslet na to, že si sedám na nestabilní židli a bylo dobré se na tento úkon více soustředit a židli si přidržet. Samotný sed je však opravdu velice příjemný, a to jak v prvních minutách, tak po několika hodinách užívání.

Zajímavost – během testování židle jsem přešla do třetího trimestru těhotenství, a zatímco na běžné židli jsem nevydržela sedět déle jak hodinu pro nesnesitelnou bolest beder, na židli Comfort jsem vydržela pracovat i několik hodin bez jakýchkoli obtíží.

Také jsem pozorovala, že při delším sezení či stání mi začínaly běžně otékat dolní končetiny, na této židli jsem takovéto problémy neměla. Taktéž jsem netrpěla tuhnutím trapézových svalů a šíje, které jsem musela opakovaně řešit za dob studií, kdy jsem se vsedě dlouho učila a pracovala na notebooku.

Židli testoval i můj partner

Židli v rámci práce z domova zkoušel pravidelně i můj partner, který zvláště oceňoval prostor pro široká záda a ramena, kde jej mnoho jiných kancelářských židlí po několika hodinách silně tlačí. Taktéž během dvouměsíčního užívání nepociťoval žádný diskomfort v oblasti zad ani po celodenní a každodenní práci na počítači.

V naší domácnosti s námi žijí i naše kočky a z čistě praktického hlediska je příjemné, že nemají tendenci si na aktivní židli lehat a dělat si z ní pelíšek, takže je pro mě údržba židle mnohem jednodušší než údržba ostatních částí našeho nábytku.

Závěrečné hodnocení

Židle od firmy Adaptic byla již několikátá zdravotní židle, kterou jsem měla možnost vyzkoušet, a tuto židli bych hodnotila nejlépe. Oproti jiným výrobcům je sezení zde opravdu nadmíru pohodlné. Kromě již výše zmíněných prvků je příčinou pravděpodobně skvěle zvolená úroveň měkkosti sedáku i opěrných prvků.

Židli Adaptic Comfort bych vřele doporučila každému, kdo je nucen opakovaně a pravidelně sedět několik hodin v kuse. Ve spojení se správným ergonomickým nastavením zbytku pracoviště a snahou se pravidelně a různorodě hýbat či alespoň více chodit by mohla být účinným prostředkem v boji proti následkům nepřirozeného vzorce chování, kterým dlouhodobé sezení bezesporu je.

Mgr. Jitka Mináriková

Odborná praxe

Během své kariéry jsem měla možnost nasbírat cenné zkušenosti i v Německu a Rakousku. S pacienty jsem řešila jak jejich funkční problémy (kloubní blokády, triggerpointy, přetížené svaly...), ortopedické obtíže (pooperační stavy, artrózy, výrony...), neurologická postižení (obrny periferní i centrální nervové soustavy) i je pomáhala dostávat z kritických stavů na oddělení intenzivní péče.

Více na mém LinkedInu