☝️VÝPRODEJ PRODUKTŮzobrazit nabídku | Sleva 10 % na unikátní polštáře Kanuda | 30 dnů na vrácení každého produktu

Mgr. Pavel Nováček

Pohybový specialista, certifikovaný trenér DNS

Při sezení na pohyblivém podsedáku je tělo stimulováno k aktivnější opoře o chodidlo, čímž dochází k lepšímu centrování pozice kolenního a kyčelního kloubu v uzavřeném pohybovém řetězci dolních končetin. Právě toto centrování otevírá cestu správnému postavení pánve a v další návaznosti pak celé osy páteře, při správném nastavení výšky pracovního stolu, monitoru a pozice klávesnice a myši.

Má cesta k fyzioterapii

Od mala jsem se věnoval sportu ať už na rekreační nebo na výkonnostní úrovni a skrze něj jsem si našel vztah nejenom k pohybu jako takovému, ale také k vnímání a práci s lidským tělem na obecné úrovni. Tento zpočátku koníček vedl ke studiu Tělesné výchovy a sportu na Masarykově Univerzitě v Brně, kde jsem v průběhu pěti let postupně vystudoval dva bakalářské a jeden magisterský obor ve specializaci Tělesná výchova a sport – kondiční trenérství.

Již od konce bakalářských studií jsem začal aktivně pracovat zpočátku jako osobní a kondiční trenér a postupně jsem se čím dál více dostával do problematiky zdravotního cvičení a celostního pojetí přístupu ke zdraví nejenom skrze vysokoškolské studium ale i skrze navazující workshopy, semináře a kurzy (např. DNS profesora Koláře, Medical Taping Concept a další). Nyní se již více než 13 let věnuji práci s klienty v širokém spektru zaměření od zdravotní problematiky po optimalizaci jak sportovních, tak pracovních výkonů.

Testování zdravotní židle Adaptic COMFORT

Používám židli Adaptic COMFORT. Dlouhodobě jsem s mými klienty řešil ergonomii pracovních prostor a v rámci vyhledávání co nejlepších variant pro ně jsem našel firmu Adaptic a jejich produkty. Filozofie balančního podsedáku v kombinaci s ergonomicky vhodně nastavenou opěrnou částí židle byla přesně to, co logicky zapadalo do mého konceptu ideálního nastavení pracovních prostor.

adaptic-comfort.jpg
Zdravotní židle Adaptic Comfort

Srovnání s jinými židlemi

Ve srovnání s předchozími židlemi, které jsem měl, je tato židle mnohem více stimulační pro aktivní vnímání svého těla.

Můj subjektivní pohled na pohyblivý podsedák

Pohyblivý podsedák nejenom stimuluje hluboký stabilizační systém k činnosti, ale rozvíjí také nutnost správné opory o chodidla. Absence správné oporové funkce chodidla je dnes velmi častým původcem výrazných zdravotních obtíží, byť je to téma širokou veřejností velmi opomíjené v porovnání s řešením problémů trupové stabilizace bez širších návazností.

Při sezení na pohyblivém podsedáku je tělo stimulováno k aktivnější opoře o chodidlo, čímž dochází k lepšímu centrování pozice kolenního a kyčelního kloubu v uzavřeném pohybovém řetězci dolních končetin.

Právě toto centrování otevírá cestu správnému postavení pánve a v další návaznosti pak celé osy páteře při správném nastavení výšky pracovního stolu, monitoru a pozice klávesnice a myši. Pro část populace, která má v tomto ohledu již na sobě známky výraznějších dysbalancí může být zpočátku použití pohyblivého podsedáku složitější, protože laicky řečeno jejich tělo již neumí samo od sebe nastartovat správnou fyziologickou centraci kloubních pozic a aktivaci hlubokého stabilizačního systému.

V tomto případě je důležité ve spolupráci s odborníkem vytvořit strategii, která v kombinaci se správným cvičením a nastavením ergonomie pracovních prostor dovede tělo zpět ke správné funkci a při dalším používání tělo ještě dále ve správné funkci zesílí.

Závěrečné shrnutí

V práci statisticky strávíme třetinu našeho aktivního života. Donedávna byly podmínky, ve kterých člověk pracuje, velmi podceňovány, což globálně vedlo k velmi zásadnímu negativnímu vlivu na lidské zdraví.

Zdravotní židle Adaptic jsou skvělým krokem na cestě k ozdravení svého pracovního prostředí.