☝️VÝPRODEJ PRODUKTŮzobrazit nabídku | Sleva 10 % na unikátní polštáře Kanuda | 30 dnů na vrácení každého produktu

Mgr. Karolina Garbarz

Dětský fyzioterapeut, Sanatoria Klimkovice

Se zástupci společnosti Adaptic jsem se poprvé setkala na odborné konferenci pro fyzioterapeuty v Praze. Prezentovali tam své židle. Ty už od pohledu vypadaly pořádně – měly bytelnou, stabilní konstrukci a velkou kovovou pružinu pod sedákem. Líbila se mi anatomicky vytvarovaná zádová opěrka z prodyšného materiálu a opěrky pod HKK (horní končetiny).

Při zkoušce Adaptic XTREME jsem ocenila velmi snadné a rychle individuální přizpůsobení židle. Má nastavitelné praktické loketní opěrky, které je možné jednoduše regulovat jak do stran (předozadním směrem), tak výškově. Je možno regulovat taky výšku sedu. Zádová opěrka je mírně pružná a ergonomicky vytvarována v lumbální a thorakální oblastí páteře.

Z mého pohledu je na židli nejvíc specifický pohyblivý sedák. Nikdy jsem nic podobného nevyzkoušela a neslyšela jsem o žádném výrobci v ČR, který by něco podobného vyráběl.

Variabilita možnosti sedu dělá židli Adaptic rozhodně výjimečnou na trhu. Sedák umožňuje aktivní mobilizaci pánve během sedu. Při opoře o zádovou opěrku, židle umožňuje sed s retroverzí pánve (sklon směrem dozadu) a při přenesení těžiště mírně dopředu anteverzi (sklon směrem dopředu). Při opoře o celé DKK (dolní končetiny) je sed pevný, stabilní, velmi pohodlný a podporuje správné postavení páteře a končetin.

Pohled dětského fyzioterapeuta

Součástí mé práce dětského fyzioterapeuta je doporučení vhodných, ergonomických pomůcek. Jedním z mých profesních zájmů je ASI (Ayres Senzorická Integrace). Existuje mnoho různých senzorických pomůcek pro dětský sed a možností pohybu během sedu.

Už dlouho jsou známé výzkumy potvrzující, že děti sedící ve škole na pohyblivých židlích/balónech/houpacích židlích atd. mají lepší akademické výsledky a lepé se dokážou soustředit.

Nikdy jsem neviděla žádné zdravé dítě sedět delší dobu se správným stereotypem na typické kancelářské židli. Ne jen děti, ale taky někteří dospělí nejsou schopní vydržet „sedět v klidu“ po delší dobu.

Adaptic XTREME mám doma už přes půl roku a jsem s ní velmi spokojená. Montáž byla velmi snadná - židle přišla ve dvou kusech, což umožnilo její okamžité použití. Židle pořád vypadá jak nová a je snadná na údržbu.

S ohledem na práci s dětskými klienty jsem experimentovala s různými formami nestandardního sedu. Při sedu s mírně zvednutými DKK (dolní končetiny) položenými na kovovém rámu, pohyblivý sedák Adaptic vynucuje posturální reakce trupu – tělo se musí udržet v rovině, ať udrží stabilní, vzpřímený sed. Na židli jsem dokázala taky sedět v tureckém sedu, který vyžaduje aktivaci HSS (hlubokého stabilizačního systému).

Neměla jsem nikdy lepší kancelářskou židli.

Židli bych doporučila vyzkoušet dospělým i dětem, kteří mají problém delší dobu „sedět v klidu“ a hledají stabilní, ergonomickou židli.

Karolina Garbarz