☝️ JARNÍ VÝPRODEJ PRODUKTŮzobrazit nabídku | Sleva 10 % na unikátní polštáře Kanuda | 30 dnů na vrácení každého produktu

MUDr. Gabriela Vavrinová

Primářka, klinika ProCare, Bratislava

Vzhledem k výrazné změně životního stylu, vzniku nových typů zaměstnání, zejména v souvislosti s rozvojem výpočetní techniky, lze dnes konstatovat, že převládající pracovní polohou je sezení. Dlouhodobé sezení jako takové nepředstavuje vhodnou zátěž pro pohybový aparát, zejména pro páteř. Nevhodné sezení tuto zátěž výrazně zhoršuje.

Se záměrem zlepšit držení těla a odlehčit přetěžování kritických částí páteře se již léta nabízejí různé typy sezení. Od područek, opěrek, přes fit míče, klekačky až po dynamické sezení na tzv. nestabilních plochách. Výše zmíněná nestabilita zajišťuje aktivní sezení. Znamená to udržet vzpřímenou polohu pomocí zapojení svalového systému - zejména hlubokého stabilizačního systému, přestože pozornost je zaměřena na jinou činnost (počítač), a ne na vaše tělo.

Na našem oddělení jsme v průběhu let vyzkoušeli několik "nestabilních židlí", které měly pozitivní vliv na držení těla. Židle Adaptic překvapily lehkostí a pevností použitého materiálu, prodyšný potah zlepšuje pocit fyzického pohodlí.

Hluboký sedák s opěradlem a krční opěrkou umožňuje optimální pasivní (odpočinkové) nastavení bederní páteře při pociťované únavě svalů. Zároveň je v této poloze možné protahovat zádové svaly. Stupeň nestability optimálně koresponduje s udržováním aktivity hlubokého svalového systému bez nutné kontroly vůle, čímž se snižuje statické zatížení páteře. Vzhledem k tomu je jistě přínosem pro osoby se sedavým zaměstnáním.

MUDr. Gabriela Vavrinová

Jak vypadá správná zdravotní židle?