☝️VÝPRODEJ PRODUKTŮzobrazit nabídku | Sleva 10 % na unikátní polštáře Kanuda | 30 dnů na vrácení každého produktu

Mgr. Lucie Klánová, DiS.

Zakladatelka fyzioterapie v Centru Na Dvorku

V Centru Na Dvorku, které jsem založila v roce 2015, se věnujeme fyzioterapii dětí i dospělých s mnohými onemocněními. Velkou část z nich tvoří pacienti s bolestmi zad. Na vině je ve většině případů svalová dysbalance, ke které vede – mimo jiné – sedavý způsob života. Některé svaly se zkracují, jiné (zejména svaly středu těla) se oslabují. Málokterý pacient je schopný toto neustálé sezení a statickou práci se zatěžováním páteře vhodně a dostatečně kompenzovat vhodnou aktivitou.

Lidem chybí pravidelný pohyb

Bohužel, i když se pacient snaží, dává si záležet na ergonomickém nastavení pracoviště a také se naučí několik kompenzačních cviků, řeší tím problém pouze částečně. Jelikož co do pohybové variability a množství pohybu za den stále těžce zaostává za tím, co bylo pro tělo běžné ještě v době nedávno minulé. Aby se stav zlepšil, je tedy potřeba přidat do životního stylu více variabilního pohybu a podporovat aktivní napřímení hlavy a trupu.

Jak to lze ale dlouhodobě a pravidelně uhlídat?

Jednou z možností, která by mohla pomoci problém řešit, je pořízení tzv. zdravotní židle. Ta aktivně stimuluje svalový aparát páteře i trupu a navíc je dostupná v rámci celé pracovní doby a každý den.

Osobně jsem měla možnost vyzkoušet židli Adaptic Comfort

Základ židle tvoří stabilní a robustně řešený podstavec s pěti koly, která umožňují pohodlný posun židle do všech směrů.

adaptic-comfort.jpg
Zdravotní židle Adaptic Comfort s unikátním výkyvným sedákem

Výkyvný podsedák zajišťuje správné sezení

Centrem židle je pohodlný, výškově nastavitelný podsedák upevněný na pružině. Jeho důmyslná konstrukce udržuje i při delším sezení náklon pánve mírně dopředu. Sezení je tak zcela automaticky provedeno správně – sedí se na sedacích hrbolech pánve a podporuje se správné nastavení křivky bederní páteře, od čehož se posléze odvíjí i napřímení hrudní a krční páteře a uvolněná, široce postavená ramena a hrudník. Bránice má možnost fungovat jak v rámci opory páteře, tak v rámci správného stereotypu dechu.

Díky pružině však toto držení není nastavené pasivně, nýbrž je svalový aparát stále stimulován k aktivitě, a člověk tím pádem nemá ani po delší době tendenci trup ,,vyhrbit“ a zavěsit tak váhu těla do vazivového aparátu.

 

Přirozené je však se hýbat, proto není problém si na chvíli poposednout, různě měnit polohy sedu, mírně se pohoupat či lehce záda protáhnout a ulevit tak svalům od statické zátěže – i tyto varianty posezu jsou však podporovány aktivním svalstvem.

Nicméně pacient, který nemá správné pohybové návyky a instruktáž, může židli vnímat jako koordinačně velmi náročnou a sed na ní mu může způsobovat nepříjemnosti – abych to vysvětlila, balance židle ho může uvést do pozice trupu, kterou není svalově schopen uhlídat a může mu dočasně tímto nestabilitu těla podpořit.

Je tedy nutné, aby ho ošetřující fyzioterapeut vedl k uvědomělému aktivnímu sedu a z počátku bych u pacientů s těžším nálezem doporučovala střídat dynamickou židli Adaptic se sedem na stabilní židli, než si pacient dobře uvědomí správnou svalovou souhru. Postupem času s budováním pevného středu těla cvičením lze dobu sedu na židli Adaptic prodlužovat.

Závěrečné doporučení

Židli Adaptic Comfort mohu doporučit každému, kdo je nucen opakovaně a pravidelně sedět několik hodin v kuse.

Ve spojení se správným ergonomickým nastavením zbytku pracoviště a snahou se pravidelně a různorodě hýbat či alespoň více chodit, by mohla být účinným prostředkem v boji proti následkům nepřirozeného vzorce chování, kterým dlouhodobé sezení bezesporu je.