Časově omezená sleva 10 % na vybrané zdravotní židle a na unikátní polštáře Kanuda | 30 dnů na vrácení každého produktu

Páteř a obratle - jak fungují a co musíte vědět

O páteři je toho napsáno mnoho. Když zadáte do vyhledávače slovo páteř, vyjede vám minimálně milion odkazů na nejrůznější články a diskuze na toto téma. Přečíst vše je naprosto nemožné, a hlavně také úplně zbytečné. Už jen proto, že jednou z velkých neřestí internetu je ne vždy faktická správnost informací a rovněž vzájemné kopírování informací, často se zavádějícími informacemi.

V tomto článku jsme pro vás shrnuli nejpodstatnější informace, které vám dají celkový obraz toho, jak naše páteř vypadá, funguje a k čemu vlastně slouží.

Co byste rozhodně měli vědět o páteři

Už ze základní školy víme, že páteř je osová kostra trupu a tvoří ji jednotlivé obratle. Celkem jich napočítáme 33-34, početní rozdíl jednoho obratle závisí od naší kostrče, kostěného útvaru, který je u každého člověka jinak tvarovaný, jinak zahnutý a jenž vznikl srůstem 4-5 obratlů (Co1 - Co5).

Dále páteř tvoří 5 křížových obratlů (S1 - S5), které druhotně splynuly v kost křížovou, jenž je zároveň součástí pánve, a když budeme postupovat výše směrem k hlavě, tak narazíme na 5 bederních (L1 - L5), 12 hrudních (Th1 - Th12) a 7 krčních obratlů (C1 - C7).

Když se řekne obratel, tak si většina z nás pravděpodobně představí ten, co vidíme na obrázku, tedy bederní obratel, který je specifický svým mohutným tělem, postranními výběžky a otvorem (páteřním kanálem), kterým prochází mícha.

Málokdo ale ví, že nejsou všechny obratle stejné. Například první krční obratel je od bederního obratle diametrálně odlišný. Nemá žádné tělo a ani nijak výrazný trnový výběžek a je to tak záměrně, protože jeho hlavní funkcí je spojení hlavy s páteří.

Hmotnost, kterou musí první krční obratel unést, je pouze hmotnost hlavy. Kdežto čím níže půjdeme, tím nároky na pevnost a nosnost obratlů vzrůstají, protože se najednou přidá hmotnost horních končetin, hrudníku, vnitřních orgánů, a to vše musí páteř, která je naším osovým orgánem, unést, proto směrem dolů postupně těla obratlů mohutní.

Dalším znakem páteře, je její specifické dvojitě esovité zakřivení. Také to má svůj důvod. Ve chvíli, kdy jsme se evolučně postavili pouze na nohy a k přemístění z bodu A do bodu B začali využívat vzpřímenou chůzi, musela na to naše páteř nějak zareagovat. A zareagovala právě tímto zakřivením, které slouží jako pružina. Kdybychom totiž měli páteř rovnou jako lešenářskou trubku, veškeré nárazy při chůzi, poskocích atd. by se velmi přenášely na jednotlivé obratle, které by se pod touto zátěží různě deformovaly, až by úplně praskly.

Tlumení nárazů ovšem nedělá pouze zakřivení páteře, ale značně tomu pomáhají také meziobratlové ploténky, chrupavčité spojení mezi obratli, které vytváří jakýsi systém pružných vložek.

Funkce páteře

Naše páteř má 3 důležité funkce. Nosnou, to znamená, že páteř zajišťuje oporu pro naše tělo a některá místa na páteři také slouží pro úpony svalů.

Dále má funkci ochrannou. Tu zajišťuje páteřní kanál, který je tvořen z části obratlovým tělem a z části obratlovým obloukem. Páteřním kanálem prochází mícha, která je jím tak chráněna před poškozením, jenž by mohlo vést k ochrnutí těla.

A poslední funkcí páteře je pohyblivost, která je umožněna stlačováním meziobratlových plotének a usměrňována meziobratlovými klouby. Páteř nám dovoluje předklon, záklon, úklon, rotaci a pérovací pohyby, přičemž celkový rozsah pohybu je dán součty pohybů mezi jednotlivými obratli.

V krčním úseku páteře probíhá největší předklon, záklon (až 90° na obě strany) a rotace (až 70°). Takovou zajímavostí je, že polovina rozsahu rotace probíhá mezi prvním a druhým krčním obratlem.

Hrudní část je v pohyblivosti poměrně omezena, a to díky spojení s žebry, která jsou poutána k hrudní kosti. Ze všech pohybů, které na páteři lze provést, se hrudní páteř podílí nejvíce na rotaci.

V bederní páteři je rotace díky tvaru obratlových těl téměř vyloučena. Stejně tak je velmi omezen předklon, zejména díky silným vazivům, které nám zajišťují bederní prohnutí ve vzpřímeném stoji. Naopak záklon, ten je možný ve stejném rozsahu jako v páteři krční.

Možnost pohybu jednotlivých úseků páteře je poměrně důležité znát. Proč? Protože jedině tehdy dokážeme pochopit, proč se například při sedavém zaměstnání objevují blokády v hrudní páteři, proč při degeneraci meziobratlových plotének dochází ke snížení pohyblivosti páteře a proč a z jakých příčin dochází k bolestem páteře.

Bolest páteře

Bolesti zad potažmo páteře patří mezi nejčastější důvody návštěvy lékaře. Určitě každý z nás zná minimálně jednoho člověka ve svém okolí, který bolest páteře zažil a nebo ho aktuálně trápí, popřípadě si těmi problémy sám prošel. Z toho článku znáte anatomii páteře a její funkčnost. Pojďme se ale společně podívat také na to, jaké konkrétní problémy se mohou vyskytovat v jednotlivých částech páteře a jak na ně. Prozradíme vám také jednoduché cviky, kterými si dokážete velmi snadno a efektivně ulevit od případných bolestí páteře.

Krční páteř

Krční páteř je nejpohyblivější částí páteře, ale také místem, které nás dokáže velmi často a bolestivě potrápit. Jedním z nejčastějších problémů, které nás mohou potkat, je bolest krku ze špatného sedu.

Sáhněme si do svědomí, jak skutečně sedíme u počítače: kulatá záda, hlava v předsunu a mírném záklonu, abychom dobře viděli na monitor. Taková pozice je pro náš krk a krční páteř velmi přetěžující a není se čemu divit, když po několika hodinách cítíme bolest, která jen tak nezmizí. A čím častěji takto sedíme, tím více podporujeme přetížení svalů a páteře, které se nám dříve či později vrátí v podobě většího problému (blokády).

Nejjednodušším způsobem, jak bolestem krční páteře ze špatného sedu předcházet, je zvolit kvalitní zdravotní židli a přidat pár jednoduchých cviků, které zvládne opravdu každý a zaberou vám jen pár minut.

Hrudní páteř

Hrudní páteř je naopak od krční daleko méně pohyblivá. Ze všech pohybů se nejvíce podílí na rotaci páteře, kterou přirozeně dosáhneme při chůzi s aktivním zapojením horních končetin. Moderní způsob života nás ale bohužel více uzavřel do budov a usadil na židle a přirozené chůze máme velký nedostatek. A když už se jdeme projít, tak máme často ruce v kapsách nebo telefonujeme popřípadě koukáme místo do přírody na mobil a to nám hrudní páteř v chůzi nerozhýbe. Proto se velmi často setkáváme s bolestmi z přetížení, blokádami hrudních obratlů nebo žeber.

Srovnání špatného a správného postoje
Posturální hrudní kyfóza

Výjimkou není ani posturální hrudní kyfóza, kterou si doslova pěstujeme špatným kyfotickým sedem na nevhodné židli. Co s tím? Rada je jednoduchá, více chodit křižmo. Chodníme způsobem – pravá noha vykročí současně s levou paží vpřed a při dalším kroku přesně obráceně. A samozřejmě méně sedět. Když už musíme sedět, tak zvolit takovou židli, která nebude podporovat kyfotické držení trupu a během dne zařadit protažení a procvičení hrudní páteře. Tipy na cvičení najdete na našem Youtube kanále.

Bederní páteř

Bederní páteř nese největší zatížení z celé páteře, ostatně tomu odpovídá také stavba obratlových těl. Ale ani anatomická připravenost bederních obratlů nás neuchrání před bolestmi, pokud budeme bedra přetěžovat zejména kyfotickým sedem.

Špatné a správné sezení na židli
Kyfotický sed na běžné kancelářské židli a správný sed na zdravotní židli

Z anatomie víme, že prohnutí v bedrech (odborně lordóza) je přirozená. Pokud však sedíme na nevhodné židli, prohnutí se zplošťuje a může dojí naopak až k vyhrbení v bedrech. Na toto postavení nejsou obratle ani svaly v oblasti bederní páteře připraveny a stavěny. Co nám hrozí, pokud budeme bedra staticky zatěžovat v jiném než lordotickém prohnutí? Nejprve se dostaví bolest, jako první ukazatel, že se něco děje a potřeba změny. To jsou takové ty typické únavové bolesti, kdy se vrtíme na židli. Musíme se vrtět a často měnit polohu, abychom vůbec byli schopni dál sedět.

Pokud toto ignorujeme, a často to tak bývá, bolest se objevuje častěji a to i v jiných situacích, než jen při sedu (například při zvedání předmětů, sportu aj). A pokud ani tato situace nás nedonutí něco změnit, může dojít až k výhřezu meziobratlové ploténky, která díky dlouhodobému nerovnoměrnému tlaku na obratle praskne a její jádro vyhřezne ven, kde může tlačit na míšní kořen nebo samotnou míchu. Tento stav je zbytečnou komplikací, která se léčí dlouhodobě a někdy pomůže jen operace a následná rehabilitace.

Jak se tomu vyhnout? Rada je úplně jednoduchá a v podstatě platí to samé, jako u krční a hrudní páteře: méně sedět, více chodit, mít zdravotní kancelářskou židli a občas si také zacvičit.

Mgr. Kateřina Klimešová

Fyzioterapeut s více než desetiletou praxí v oboru. Specialista na úrazy páteře a míchy. Instruktor Nordic Walking s akreditací MŠMT. Osobní fyzioterapeut aktuálního Mistra České republiky a držitele halového rekordu ČR ve vrhu koulí hendikepovaných.

Další články

Související produkty

    • štíhlá, průměrná, silnější
    • + další barvy

    Adaptic EVORA + - zdravotní židle

    od 15 990 Kč
    • univerzální pro většinu postav
    • nejprodávanější zdravotní židle 2021, 2022 a 2023
    • do kanceláře, home office a dalších míst
    • štíhlá, průměrná
    • + další barvy

    Adaptic MIO - zdravotní židle

    od 11 990 Kč
    • pro štíhlé a střední postavy
    • ideální pro výšku postavy 160 - 170 cm
    • ergonomická židle do kanceláře i home office

    SmartDesk - Home Office - Polohovací stůl

    od 13 298 Kč
    • ideální pro home office i kancelář
    • 2 motory Bosch, 3 typy desek

Stále scrollujete? Můžete číst dál!