☝️VÝPRODEJ PRODUKTŮzobrazit nabídku | Sleva 10 % na unikátní polštáře Kanuda | 30 dnů na vrácení každého produktu

Bolest beder je oficiální nemoc z povolání. U zaměstnanců jí můžete snadno předejít

Bolest bederní páteře je nemoc z povolání, rozhodla vláda. Od 1. ledna 2023 figuruje na oficiálním seznamu. Vláda tak reagovala na jasný trend: Bolest zad dnes trápí vysoké procento zaměstnanců. 

Jaká z toho plyne zpráva pro zaměstnavatele? Předejděte bolavým zádům svých zaměstnanců, předejdete neschopenkám a nespokojenosti.

Změna v kostce

Nařízení vlády č. 290/1995 Sb., které obsahuje seznam nemocí z povolání, se nově rozšíří o chronické bolesti bederní páteře. Zaměstnanec s těmito potížemi může po uznání nemoci čerpat od zaměstnavatele náhradu ušlého zisku i náklady na zdravotní léčbu.

 

Vyhláška stanovuje podmínky pro uznání nemoci, nestanovuje ale, jakých povolání se nemoc týká. Bude tedy záležet především na posouzení lékaře.

 

JUDr. Riana Kvačková, Ph.D.

Proč právě bolest bederní páteře?

Tento krok vlády je naprosto logický – vychází ze statistik. Podle Ústavu zdravotních informací a statistiky ČR má s problémy v oblasti bederní páteře zkušenost 26,8 % Čechů. 21 % respondentů dobře zná také potíže s krční páteří. 

Někteří lékaři a odborníci uvádí ještě více alarmující čísla. Podle MUDr. Michala Vilímovského se s bolestí zad setká 8 z 10 dospělých, jde dokonce o jeden z 10 nejčastějších důvodů návštěvy lékaře.

Graf znázorňující výskyt chronických potíží s bederní páteří u mužů.
Chronické potíže s bederní páteří postihuje muže především mezi 45 a 54 rokem a od 75. roku života. Zdroj: ÚZIS ČR

Proč nás bolí bedra? Protože sedíme často a špatně

Doc. MUDr. Ivana Štětkářová, CSc., vidí v bolesti zad důsledek moderního způsobu života: „Jsou důsledkem našeho životního stylu, ke kterému patří jednostranné dlouhodobé přetěžování, práce ve vynucených statických polohách, malá pohybová kompenzace v období relaxace.“

Statické polohy, málo pohybu, jednostranné přetěžování. Jednoduše: Často sedíme a sedíme špatně.

Lidské tělo se vyvinulo pro vzpřímený pohyb. Při chůzi, která je pro nás nejpřirozenější, zapojujeme odpovídající svaly, stojíme vzpřímeně a hmotnost těla se přirozeně rozkládá. Jakmile si ale sedneme na statickou židli, shrbíme se a nadměrně zatížíme některou část páteře. Typicky krční páteř nebo bedra.

Špatné sezení na statické židli a správné sezení na zdravotní židli s výkyvným sedákem

Zdravé sezení patří k nejoblíbenějším benefitům

Čeští zaměstnanci se sedavým zaměstnáním si zvykli na bolest jako něco obvyklého. Neřeší občasné potíže v bedrech nebo bolesti krční páteře. Dál pracují ve statických polohách, na statických židlích. Až se jednoho dne projeví vážnější problémy – silné bolesti, blokáda páteře, nepohyblivost.

Zaměstnanec musí strávit nějaký čas léčbou nebo přes bolest pracuje, ale neefektivně. V obou případech firmy přichází o výdělek.

Některé společnosti už řešení našly:

Provádíme ve firmách průzkumy mezi zaměstnanci. Ptáme se, jaké benefity oceňují nejvíce. Překvapivě se na prvních příčkách umisťují kvalitní kancelářské židle.

 

Říká Martin Macháček, spoluzakladatel Adapticu.

Můžeme sedět zdravě?

Může samotná židle sloužit jako prevence bolesti zad? Může, vybírejte ale velmi pečlivě.

Lidské tělo potřebuje pohyb, proto mu nesvědčí statické sezení. Vhodnější je sezení na pohyblivém balančním sedáku, kterým jsou vybavené zdravotní židle. S takovým sedákem je tělo neustále v jemném, nezatěžujícím pohybu.

Stabilizační svaly se zapojují a posilují. Kyčle se otevřou do přirozené polohy, srovná se postavení pánve. Páteř se přirozeně narovná – a právě v takové poloze se žádná její část nepřetěžuje.

Balanční sedák aktivuje stabilizační svaly a přiměje zaměstnance, aby se přirozeně narovnal.

Vybírejte pro zaměstnance, ne pro sebe

Jak tedy vybrat židli, která předchází bolestem? Nenechte se zlákat označením „ergonomická židle“. Stále jde o statickou židli, jen lépe přizpůsobenou lidskému tělu. Hledejte židle zdravotní s výkyvným sedákem.

Především ale neopakujte chybu řady firem.

Firmy často vybírají podle toho, co sedne řediteli. Ten má rád například tvrdé židle, proto je musí mít celá firma. Každý má ale jiné potřeby a z jedné unifikované židle nejspíš brzy rozbolí záda velkou část zaměstnanců.

 

Dodává Jaroslav Kotula, odborník na zdravé sezení.

Manažeři zodpovědní za nákup židlí zpravidla volí podle designu. Co ale potřebujete víc: Všechny židle v modré barvě, nebo zdravé a výkonné zaměstnance? 

Proto doporučujeme:

 • Pořiďte do firmy nejprve několik zdravotních židlí a dejte každému prostor na nich pár dní sedět.
 • Podle jejich poznatků a požadavků vyberte další – a testujte.
 • Pokud vám opravdu záleží na designu, zvolte celočernou variantu. Tu vyrábí většina značek, nebude těžké sladit různé židle.
Designově jednoduché černé kancelářské židle sladíte snadno.

Jak drahé je zdraví?

Dopředu byste měli vědět, že zdravotní židli za pár tisíc korun nepořídíte. Srovnejte ale její cenu s hodnotou zdraví vašich zaměstnanců. Spočítejte si, kolik vás stojí nepracující člověk na nemocenské. Nebo zaměstnanec, který kvůli nepohodlí pracuje na půl výkonu a časem nespokojený odchází.

Nemusíte obměnit všechny židle zároveň. Postupujte po částech. A dejte zaměstnancům najevo, že vám na jejich zdraví záleží.

Poradíme, jak vybrat vhodnou židli k pc do kanceláře i na home office

Vyberte si zdravotní židle

Adaptic tým autorů

Skupina autorů pod značkou Adaptic, kteří se zabývají zdravým sezením. Pracují na vývoji nových zdravotních produktů nebo pomáhají zákazníkům s výběrem správné židle.

Další články

Související produkty

  • štíhlá, průměrná, silnější

  Adaptic DESIRE - zdravotní židle

  od 24 990 Kč
  • pro štíhlé, průměrné a silnější postavy
  • elegance z pravé kůže
  • špičková zdravotní židle k počítači
  • průměrná, silnější

  Adaptic COMFORT - zdravotní židle

  od 19 990 Kč
  • pro průměrné a silnější postavy
  • pohodlný a oblíbený model zdravotní židle
  • komfort, ergonomie a zdraví
  • štíhlá, průměrná, silnější
  • + další barvy

  Adaptic EVORA + - zdravotní židle

  od 15 990 Kč
  • univerzální pro většinu postav
  • nejprodávanější zdravotní židle 2021, 2022 a 2023
  • do kanceláře, home office a dalších míst

Stále scrollujete? Můžete číst dál!