☝️VÝPRODEJ PRODUKTŮzobrazit nabídku | Sleva 10 % na unikátní polštáře Kanuda | 30 dnů na vrácení každého produktu

Online poradna

Naši odborníci odpovídají na vaše dotazy z oblasti fyzioterapie

Již zodpovězené dotazy na téma fyzioterapie

Píchání pod lopatkou

Dobrý den,

už týden mě píchá pod pravou lopatkou. Nejvíce mě to trápí při hlubokém nádechu a kýchnutí. Poradíte, co s tím?

Dobrý den,

bolest pod pravou lopatkou zhoršující se při nádechu a kýchnutí může být způsobena blokádou žebra. Doporučila bych návštěvu zkušeného fyzioterapeuta nebo lékaře, který vyšetřením diagnostikuje pravou příčinu problému a navrhne následné řešení. Do té doby můžete vyzkoušet cviky na bolest a protažení hrudníku na našem webu.

Zobrazit celou odpověď

Vyhřezlá plotýnka

Dobrý den,

před měsícem mi lékař sdělil, že mám vyhřezlou plotýnku a napsal mi žádanku na rehabilitaci, tam mě bohužel objednali až za 2 měsíce. Poradíte, co dělat do té doby, než se tam dostanu? Děkuji.

Dobrý den,

hodně záleží na lokalizaci a velikosti výhřezu. Z obecného hlediska bych vám doporučila nenáročnou pohybovou aktivitu, ať se udržujete v kondici (chůze, Nordic Walking), běhání nedoporučuji pro zvýšenou zátěž meziobratlových plotének v tlaku. Dále vyzkoušejte cviky se zaměřením na uvolnění páteře, cvičte pouze v takovém rozsahu, v jakém vás tělo pustí a nedochází k bolestem a případnému zhoršování potíží (vystřelování bolestí, brnění končetin, …). Nedělejte hluboké předklony a rotace páteře, to by mohlo výhřez dále zhoršit. Vhodné cviky najdete také na našem webu.

Zobrazit celou odpověď

Nedaří se vám najít odpověď?

Rehabilitace po operaci karpálního tunelu

Hezký den,

zajímalo by mě, jak probíhá rehabilitace po operaci karpálního tunelu?

Dobrý den,

celý proces postupného rozcvičování ruky a zápěstí se řídí individuálně podle nařízení operatéra a rehabilitačního lékaře nebo fyzioterapeuta. Po vytažení stehů se uvolňuje jizva, rozhýbávají se prsty, provádí se jemné hmaty na snížení otoku ruky. Jakmile to operatér dovolí, může pacient začít s nácvikem zatěžování (opory) o ruku a lehce začít posilovat se zátěží nebo odporem gumové pásky (therabandu). Léčba může být doplněna aplikací laseru na jizvu.

Pokud by vás zajímalo více, v článku o karpálním tunelu najdete více informací.

Zobrazit celou odpověď

Léčba syndromu karpálního tunelu cvičením

Hezký den,

chtěl bych se zeptat, lze pouze cvičením vyléčit syndrom karpálního tunelu?

Dobrý den,

pokud se jedná o počáteční stádium onemocnění a pokud se odstraní hlavní příčina způsobující přetížení zápěstí, lze správně zvoleným cvičením příznaky syndromu karpálního tunelu zmírnit nebo zcela eliminovat. V pokročilejších stádiích se naděje na úspěch snižuje.

Další informace o cvičení na karpální tunel najdete v mém článku.

Zobrazit celou odpověď

Dobrý den,

masáž je příjemná procedura, která nám pomůže s odbouráním stresu, uvolněním svalového napětí a v případě lymfatické masáže i se snížením otoku. Z těchto všech důvodů určitě může masáž pomoci jako prevence vzniku syndromu karpálního tunelu. Při eliminaci hlavní příčiny vzniku syndromu karpálního tunelu může masáž v kombinaci s rehabilitací pomoci při léčbě počátečního stádia tohoto onemocnění.

Více o syndromu karpálního tunelu jsem napsal v podrobném článku.

Zobrazit celou odpověď

Pomáhá běh k posílení pánevního dna?

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, mám podezření na povolené pánevní dno. Kromě cvičení, mohl by mi pomoci třeba i pomalejší běh?

Předem děkuji za odpověď, Jana.

Hezký den, Jano,

určitě ano! Stejně jako každá sportovní aktivita i běh pomáhá se zlepšením celkové kondice a mj. i pánevního dna. Pozor by si měly dát pouze ženy po porodu a v menopauze, muži po operaci prostaty a obecně osoby s nadváhou nebo ti, kteří nikdy pořádně nesportovali.

Pro začátek je lepší začít s rychlejší chůzí, která může být doplněna o nordic-walking hole. Oproti klasickému běhu se tak výrazně sníží nežádoucí otřesy, které netrénovanému tělu mohou více uškodit než přidat.

Více o problematice pánevního dna jsem připravil v článku, kde celé téma rozebírám svým pohledem fyzioterapeuta.

Zobrazit celou odpověď

Zeptat se odborníka

Zeptejte se našich odborníků na fyzioterapii