Mgr. Vojtěch Šenkýř
Pracuji jako fyzioterapeut a osobní trenér. Hlavní metodou, kterou využívám jak v nemocnici, tak ve fitness centru, je metoda DNS podle Prof. Koláře. Zároveň jsem certifikovaným terapeutem Vojtovy metody a PNF.
Další článkyPřihlásit se
Negativní vliv sezení na bolest zad, krční páteře a ochablost břišních svalů je obecně známý a řada pracujících i studentů s tím má bohužel osobní zkušenost. Další důležitou anatomickou oblastí, na kterou má sed velký vliv a na kterou se často v prevenci obtíží zapomíná, je pánevní dno.
Bolest kostrče, neplodnost, poruchy erekce, nepříjemný pohlavní styk, to jsou jen některé ze symptomů, které mohou souviset se špatným sezením a nesprávným fungováním pánevního dna. V následujícím článku se vám pokusím problematiku pánevního dna systematicky vysvětlit a doporučím vám vhodné cviky jako prevenci.
V souvislosti s pánevním dnem mě napadá známá fráze o tajemné paní Colombové, o které sice ,,každý slyšel, ale nikdo ji nikdy neviděl“. O pánevním dnu každý mluví, ale málokdo přesně ví, o co se vlastně jedná. To koresponduje s tím, že co autor, to trochu jiný pohled na věc, ale pojďme si to zkusit sjednotit a ujasnit!
Jako pánevní dno označujeme skupinu svalů a vazů v tzv. malé pánvi, jejichž vzájemné propojení má nálevkovitý tvar a které zabezpečuje mechanickou oporu pro okolní orgány.
Krchová (2021) popisuje pánevní dno jako houpací síť zavěšenou v naší pánvi, která se napíná od stydké kosti až ke kostrči, má 3 vrstvy a patří do ní i kruhové svěrače močové trubice a konečníku.
Latinsky se pánevní dno nazývá diaphragma pelvis. To bychom mohli také přeložit jako bránice pánevní. Zajímavostí je, že v těle máme celkem 4 bránice (diaphragmy), které spolu funkčně úzce souvisejí- diaphragma oris (spodní část dutiny ústní), diaphragma (‚‚hlavní“ bránice mezi dutinou břišní a hrudní), diphragma pelvis a diaphragma urogenitale. Posledně jmenovanou můžeme nazvat jako bránici močopohlavní a má vliv zejména na vylučování moči (resp. má roli při inkontinenci), většina autorů ji uvádí jako součást pánevního dna.
Pánev je rozdělena na velkou (pelvis major) a malou pánev (pelvis minor).
Oblast velké pánve vytváří spodinu břišní dutiny. Malá pánev vymezuje válcovitý prostor pánevní dutiny.
Jak již bylo uvedeno výše, pánevní dno se nachází v tzv. malé pánvi (m.p.), tj. dolní části pánve obsahující orgány močového a pohlavního ústrojí a konečník spolu s příslušnými cévami a nervy. V zadní části je malá pánev ohraničena křížovou kostí a kostrčí, ze stran dolní částí kosti kyčelní, vpředu zejména kostí sedací a stydkou. Na spodině je ohraničena hrází. V malé pánvi je uložen konečník, močový měchýř a pohlavní orgány. Rozměry malé pánve jsou důležité z hlediska porodnictví.
Pánevní dno (diphragma pelvis) je tvořeno dvěma hlavními svaly - zvedačem konečníku (musculus levator ani) a kostrčovým svalem (m. coccygeus).
Dalšími svaly, které většina autorů řadí k pánevnímu dnu, je skupina močopohlavní bránice a svěračů.
Řada autorů k pánevnímu dnu rovněž přiřazuje hruškovitý sval (m. piriformis) a vnitřní ucpávající sval (m. obturatorius internus). Tyto svaly jsou v oblasti hýždí (rotují stehenní kosti zevně) a přiřazení těchto svalů k pánevnímu dnu poukazuje na funkční (i anatomickou) blízkost mezi hýžděmi a pánevním dnem.
Svaly dna pánevního jsou doplněny o dvě svalové povázky, blány (fascie). Ty zajišťují další podporu orgánů v malé pánvi a přivádějí sem cévy a nervy.
Svaly pánevního dna jsou nedílnou součástí tzv. hlubokého stabilizačního systému páteře (zjednodušeně core), který má za úkol vytvářet nitrobřišní tlak a stabilizovat páteř. Dalšími svalovými ‚‚spoluhráči“ při této funkci jsou bránice, břišní a zádové svaly podél páteře. Nutná je vyvážená souhra mezi těmito svaly, odborně mluvíme o ko-kontrakci.
Zkušený fyzioterapeut již aspekčně (pohledem) dokáže z tvaru hýždí odhalit případnou dysfunkci pánevního dna.
Poděbradská (2018) uvádí jako optimální tvar hýždí hýždě sférické - kulaté.
Příznaky povoleného pánevního dna jsou pestré. Únik moči a stolice (inkontinence) a pokles orgánů malé pánve, zácpa, bolestivý pohlavní styk (dyspareunie), erektilní dysfunkce, bolesti v oblasti kostrče a pánve, bolesti zad a kyčlí.
Pro vyšetření kondice a schopnosti zapojení pánevního dna se s úspěchem využívá schéma PERFECT. Při něm fyzioterapeutka/lékařka určuje vaginálně (per vaginam) nebo přes konečník (per rectum) sílu stisku (P- power), výdrž (E-endurance), opakování (R-repetition), rychlost kontrakce (S-speed), zdvih (E-elevation), svalovou souhru s příčným břišním svalem (C- co-contraction) a časový sled zapojení při kašli a tlaku (T-timing).
Aby mohlo být pánevní dno správně posíleno, musí být nejprve důkladně vyšetřeno.
Nyní se konečně dostáváme k otázce, jak posílit pánevní dno, která je velmi častá. A bohužel ne správně formulovaná. Řada pacientů totiž nepotřebuje pánevní dno posílit, ale naopak uvolnit. Lepší tedy bude hovořit o tom, jak normalizovat napětí v pánevním dnu.
Pro lepší systematičnost opět použiji jednotlivé body, které bývají v terapii využívány.
Vybral jsem pro vás 5 jednoduchých cviků, které vám pomohou s prevencí poruch pánevního dna. Cviky jsou převzaty z online videotréninku Fyziomáma.
Omotáme si cvičební gumu (theraband) nad koleny, jdeme do podřepu a mírně napínáme gumu tak, abychom cítili napětí v hýždích (opět cca 30 s.).
Ležíme na zádech, velký míč držíme nohama opřený o stěnu, kyčle a kolena jsou v cca pravém úhlu, zpevníme břicho a střídavě odlepujeme jednu nohu a poté druhou.
Napneme posilovací gumu (theraband) pomocí rukou a nohou, zpevníme střed těla a propínáme dolní končetiny a vracíme zpět.
Máme zpevněný střed těla a pomalu vytlačujeme balón po dolních končetinách nahoru s jejich současným zvedáním a následně jdeme nohama i míčem zpět dolů.
Kyčle a kolena máme v úhlu cca 90°, zpevníme střed těla a mírně tlačíme rukama proti kolenům a koleny proti rukám – držíme cca 10s.
Podstatou správného sedu je jeho přiměřená dynamika, která nám zajistí aktivaci hlubokého stabilizačního systému páteře (zjednodušeně řečeno core). Součástí tohoto systému je i pánevní dno. Když nebude dobrá spolupráce (ko-kontrakce) břicha, zad, bránice a pánevního dna, není to pro naše tělo dobré a nějak negativně se to většinou dříve či později projeví.
Jak tuto souhru při sedu zajistit? Existuje několik možností. Můžete si dát za záda overball, sednout si na balanční čočku, střídavě přes den sedět na normální kancelářské židli a na velkém míči.
Ještě lepším řešením jsou zdravotní židle Adaptic, které v sobě kombinují výhody výše uvedených pomůcek a díky svému pohyblivému sedáku (aktivace svalů) a zároveň možnosti opření (relaxace svalů) jsou výbornou kombinací potřebné dynamiky sedu a možnosti úlevové polohy. Pánev se při sedu na židlích Adaptic může pohybovat ve všech směrech a díky tomu i core (včetně pánevního dna) bude aktivní a nebude mít tendenci k ochabnutí jako při sedu na klasické židli.
Vliv je zcela zásadní - ani sebelepší cvik na pánevní dno se nevyrovná efektu naší dobré nálady a harmonického partnerského, rodinného a sexuální života.
Určitě! Stejně jako každá sportovní aktivita i běh pomáhá se zlepšením celkové kondice a mj. i pánevního dna. Pozor by si měli dát pouze ženy po porodu a v menopauze, muži po operaci prostaty a obecně osoby s nadváhou nebo ti, kteří nikdy pořádně nesportovali. Pro začátek je lepší začít s rychlejší chůzí, která může být doplněna o nordic-walking hole. Oproti klasickému běhu se tak výrazně sníží nežádoucí otřesy, které netrénovanému tělu mohou více uškodit než přidat.
Tento výběr je samozřejmě subjektivní, ale osobně doporučuji těchto 7 osobností z oboru rehabilitace (řazeno abecedně), se kterými jsem měl možnost se osobně setkat:
Primář Skalka (2017) upozorňuje na potenciální negativní vliv aerobiku z důvodu velmi časté sportovkyněmi nezvládnuté schopnosti relaxace hýžďových svalů a přímého břišního svalu, dávkování síly a chybného zapojení chodidel při tomto cvičení. To vše vede k častému klinickému obrazu (paradoxní) inkontinence (a dalších příznaků poruch pánevního dna) u mladých, jinak zcela zdravých a kondičně skvěle vybavených cvičenek aerobiku.
Pracuji jako fyzioterapeut a osobní trenér. Hlavní metodou, kterou využívám jak v nemocnici, tak ve fitness centru, je metoda DNS podle Prof. Koláře. Zároveň jsem certifikovaným terapeutem Vojtovy metody a PNF.
Další články