Mgr. Vojtěch Šenkýř
Pracuji jako fyzioterapeut a osobní trenér. Hlavní metodou, kterou využívám jak v nemocnici, tak ve fitness centru, je metoda DNS podle Prof. Koláře. Zároveň jsem certifikovaným terapeutem Vojtovy metody a PNF.
Další článkyPřihlásit se
Rameno vyniká svojí mimořádnou mobilitou, žádný jiný kloub v těle se nemůže pochlubit takovou variabilitou a rozsahem pohybu. Daní za to však je, že tento segment velmi často trpí jak funkčními, tak strukturálními poruchami, které si v následujícím článku objasníme a hlavně si ukážeme, jak jim předejít, resp. jak se jich zbavit.
Nejprve je však třeba si krátce něco říci k anatomii ramene. Pokud se budeme vyjadřovat přesně, měli bychom spíše než o rameni hovořit o pletenci ramenním, který je složen dokonce z 5 částí:
Mohlo by se zdát, že sezení souvisí zejména s problematikou bolavých zad a ramena při něm nehrají větší roli. Bohužel při sedu, kdy nesedíme napřímeně a máme povolené břicho s kulatými zády, se ramena velmi snadno dostanou vpřed a dochází k jejich přetěžování. Zároveň při podobném nekorigovaném sedu se nám velmi často zároveň přetěžují svaly na krku, z nichž např. tzv. kloněné svaly (mm. scaleni) s bolestí v ramenou úzce souvisí a bolest z nich sem přímo může vystřelovat.
Klíčovým faktorem přetěžovaní ramen při sedu je povolený střed těla a zvýšená křivka hrudní páteře (hyperkyfóza), v důsledku níž se lopatky vysunou vpřed a dochází k přetížení svalových úponů zejména na přední straně ramen. Nejzranitelnější částí bývá dlouhá šlacha bicepsu (dvojhlavého svalu pažního), která začíná na lopatce v horní části ramene a která v důsledku přetížení může být zanícená a bolavá.
Dalšími svaly, které úzce souvisí s bolestí ramen, jsou malý a velký prsní sval. Tyto struktury mají tendenci k výraznému zkrácení a táhnou ramena vpřed do tzv. protrakce.
Naproti tomu jsou na vnitřní straně lopatek zase svaly, které mají tendenci k ochabnutí – rombické svaly (mm. rhomboideí). V rámci prevence a léčby bolesti ramen je velmi důležité se zaměřit na aktivaci právě těchto rombických svalů, které zmírňují vysunutí ramen a nadměrné ohnutí hrudní páteře.
Problematika bolesti ramene se úzce dotýká i AC a SC kloubu, které přetížené svaly mírně decentrují a tak v nich dochází k pnutí způsobujícím bolest.
Do teď jsme se bavili o asymetrii sedu v předozadní rovině. Neméně závažnou a častou je však asymetrie stranová, kdy jsme v židli/křesle zkřivení většinou k nedominantní horní končetině, o kterou jsme zapření do područky nebo o stůl. Většina zatížení se v důsledku toho kumuluje do ramene právě na této více opřené straně a snadno tak vznikne některá z poruch ramene.
V praxi bohužel samozřejmě dochází ke kombinaci předozadní a stranové asymetrie, při které se naše pohybové nešvary sčítají a takový sed pak má vliv opravdu na celé tělo.
Výhodou zdravotních židlí Adaptic a jejich výkyvného sedáku je možnost permanentní mírné aktivace svalů středu těla (core) a lepší napřímení páteře, která je klíčová z hlediska postavení jednotlivých částí páteře a lopatek ovlivňujících ramena.
Skvělý cvik na posílení nejen core, ale i svalů okolo ramene a lopatky; podmínkou je pořádné narovnání páteře a odtažení ramen od uší dolů.
Jednoduchý cvik do kanceláře na protažení prsních svalů, páteře a horních končetin.
Jednoduchý kompenzační cvik, kterým si protáhneme rameno, prsní svaly a široký sval zádový.
Tímto cvikem důkladně protáhnu rotátory ramene a deltový sval.
Tímto cvikem napřímíme páteř a rovnoměrně aktivujeme mezilopatkové a ramenní svaly + core.
Tímto základním cvikem posílíme rovnoměrně celé tělo včetně ramenních svalů.
Kompenzační cvik zejména na hrudní páteř, která s bolestí ramen úzce souvisí.
Kompenzace přetížené přední strany hrudníku.
Optimální péče pro náš pohybový aparát může být poskytnuta ideálně na podkladě důkladného vyšetření. Doporučuji proto návštěvu kolegů na fyzioterapii, kteří vás vyšetří a poskytnou vám tak říkajíc cviky přímo na míru pro Vás.
Po vyšetření (kineziologickém rozboru) bude většinou kromě pohybové terapie následovat i fyzikální terapie zahrnující elektroléčbu, ultrazvuk, magnetoterapii či laser. Tyto prostředky pomohou se zmírněním obtíží, nicméně klíčovou roli bude zcela jistě hrát právě pohybová medicína a speciální cviky a hmaty.
Pokud např. v důsledku výraznějších chronických změn nepomůže pohybová terapie, přichází v úvahu obstřik bolestivého místa kortikoidem, který utlumí zánět a zmírní bolest.
Pokud by bolest vystřelovala do levého ramene, může se jednat o příznaky srdečního infarktu nebo akutní zánět slinivky břišní a co nejrychleji se dostavte na vyšetření k lékaři. Naopak bolestí pravého ramene se mohou projevovat choroby žlučníku a biliární kolika.
Zcela jistě může bolest ramene jako kterákoliv jiná bolest ovlivnit kvalitu spánku. U ramene je specifické, že se bolest může objevit při lehu na bok, kdy se nám v zablokované klíční kosti nebo přetížených kloněných svalech (mm.scaleni) zvýší napětí ústící v bolest, která nás až může vzbudit a narušit tak spánkový cyklus.
Anglicky se tato diagnóza řekne frozen shoulder, latinsky hovoříme o adhezivní kapsulitidě. Zmrzlé proto, že se v rameni výrazně sníží rozsah pohybu. Jednou z hlavních příčin je svraštění kloubního pouzdra nejč. v důsledku chronického přetížení a hormonálních změn (často u žen v období menopauzy). Léčba bývá zdlouhavá a je nutné s ní začít co nejdříve a vydržet co nejdéle.
Tejpování u ramene má jistě své opodstatnění a může klientům/pacientům výrazně ulevit od bolestí. Velkou předností tejpu je jeho ,,permanentní přítomnost“ (tedy de facto jako ruce fyzioterapeuta) v následujících dnech po aplikaci, resp. během zátěže např. při sportovním výkonu. Je však třeba mít léčbu primárně založenou na pohybové terapii a tejpování brát spíše jako pomocnou metodu.
Pracuji jako fyzioterapeut a osobní trenér. Hlavní metodou, kterou využívám jak v nemocnici, tak ve fitness centru, je metoda DNS podle Prof. Koláře. Zároveň jsem certifikovaným terapeutem Vojtovy metody a PNF.
Další články