Apache Server

Apache je softwarový server, tedy program, který běží na hardwarovém stroji připojeném do internetu a zajišťuje obsluhu prohlížečů jednotlivých návštěvníků (posílá jim jednotlivé stránky). Mezi výhody Apache patří zejména dostupnost pro všechny hlavní platformy (Windows, Linux…) a také fakt, že Apache je vyvíjen jako open source (a je tedy k dispozici zdarma).

Společně s PHP (serverové skriptování) a MySQL (databáze) patří Apache k tzv. triádě, trojici programů nejčastěji používaných k vytváření dynamických internetových stránek. Svou roli v tom hraje i poměrně jednoduchá instalace Apache na domácích počítačích, čímž lze zdarma vytvořit velmi kvalitní vývojové prostředí. Nepřekvapí tedy, že podle statistik z roku 2005 slouží Apache na 69 % všech internetových serverů.

Kromě různých programovacích jazyků a databází podporuje Apache také nejrůznější formy autentizace, umožňuje využívání externích modulů (např. zajišťujících kompresi stránek či přepisování adres, které je důležité při optimalizaci pro vyhledávače) a umí vytvářet logy návštěvnosti, které se využívají v pokročilé webové analytice.

Server Apache vznikl v roce 1993 na Illinoiské univerzitě, tehdy ještě pod jménem NCSA HTTPd. Později byl přejmenován podle anglického „a patchy server“, tedy záplatovaný server. Název se odvozuje z historie programu, kdy byl Apache mezi správci serverů používán s mnoha různými záplatami a úpravami. 

Odkazy související s pojmem Apache Server

Zaujal vás pojem Apache Server?

Přemýšlíte, jak nové informace využít v praxi? Kontaktujte nás s poptávkou:

Chci nezávaznou kalkulaci


Facebook: sledujte nás