Databáze

Databáze je propracovaný systém pro ukládání dat a jejich následné zpracování. Databázi si můžete nejsnáze představit jako papírovou kartotéku známou z lékařských ordinací. Databáze obsahuje data (informace o pacientech) uložená na paměťovém médiu (papíry). Tato data mezi sebou mají určité vztahy (např. u jednoho pacienta chronologicky navazují) a jsou určitým způsobem členěna (desky jednotlivých pacientů, šuplíky podle příjmení).

V širším pojetí spadají do pojmu databáze i nástroje, které s daty pracují (ukládají je, mění je a mažou je) – v uvedeném případě je tedy součástí databáze i sestřička.

Na internetu se databáze používají při programování webových aplikací. Například tento slovníček je tvořen databází jednotlivých pojmů a skriptem, který s nimi pracuje (vypisuje, řadí a propojuje). Tato data by samozřejmě bylo možné uložit i do souboru, databáze však obvykle fungují mnohem rychleji, bývají optimalizovány pro přístup více uživatelů (návštěvníků stránek) a obsahují mechanismy, které práci s daty usnadňují. Opravdu složité aplikace, jako např. redakční systém či internetový obchod se bez využívání databáze neobejdou.

Mezi nejznámější databáze používané na internetu patří MySQL, PostgreSQL a Oracle.

Odkazy související s pojmem Databáze

Zaujal vás pojem Databáze?

Přemýšlíte, jak nové informace využít v praxi? Kontaktujte nás s poptávkou:

Chci nezávaznou kalkulaci


Facebook: sledujte nás