Jen do 15. 8. sleva 10 % na luxusní židle STYLE a DESIRE | Stále probíhá LETNÍ MEGA VÝPRODEJ | Sleva 10 % na unikátní polštáře Kanuda

Online poradna

Naši odborníci odpovídají na vaše dotazy z oblasti fyzioterapie

Již zodpovězené dotazy na téma skolióza páteře

Rozestup břišních svalů a sport

Dobrý den, dcera (13 let) má ploché nohy, mírnou skoliózu (na kterou by nikdo neupozornil, neřešil, nebýt rentgenu hrudníku z jiného důvodu) poslední cca 3 roky s přestávkami cvičí cviky doporučené z rehabilitací. Nyní jsem zjistila (taky na to nikdy nikdo neupozornil), že má nejspíš rozestup břišních svalů, široký asi na 1 cm, při zatnutí svalů vznikne stříška.

Snaží se tedy cvičit brániční dýchání a cviky na posílení středu těla, které jsme našly. Ale jde mi o to, že chce nově chodit na lekce poledance a já nevím, zda by jí to nemohlo uškodit s tím rozestupem?


Předem se omlouvám za dlouhý dotaz a děkuji za odpověď.

Dobrý den, děkuji za váš dotaz.

S největší pravděpodobností se bude jednat o rozestup břišních svalů neboli diastáz. Objevuje se u dětí s vadným držením těla. Pokud docházíte na rehabilitaci se skoliózou, pobavte se s terapeutem o vhodných cvicích také na diastázu. Cviků je mnoho, ale zejména u dětí je potřeba je vhodně vybrat a naučit správné provedení. Obecně je důležité  se zaměřit na dýchání a zapojení šikmých břišních svalů a příčného břišního svalu. Pole dance by měl toto zapojení podporovat, ale záleží na vedení tréninku a jeho postupné zátěži. Pokud bude sestaven vhodně a adekvátně ke svalové síle břicha může být ku prospěchu.

S pozdravem
Klimešová

Zobrazit celou odpověď

Bolest zad při spánku

Dobrý den, prosím o radu. Mám skoliózu a často mám problémy s krční páteří. Cvičím cviky na posílení zad a krční páteř a pomáhá mi to. Ale největší problém mám při spaní, kdy k ránu nemohu vůbec ležet na zádech, protože mě vršek zad (od krční páteře k lopatkám) bolí až pálí, jako kdybych si tam mačkala nějaký bod, který mi to způsobí. Ale jakmile vstanu, tak to za chvíli přejde a je to v pohodě. Můžete poradit čím by to mohlo být? Moc děkuji.

Dobrý den,

doporučovala bych se podrobněji podívat na to, na čem spíte a v jaké poloze. Kvalita matrace, polštáře a poloha při spánku může velmi zásadně ovlivnit kvalitu spánku. Vaše potíže, které popisujete, vypadají na přetížení svalů a vazů v dané oblasti. To, co přetížení způsobuje, nejde bez řádného vyšetření jednoznačně určit. Ale pokud po probuzení a vstanutí z postele potíže ustoupí. Zřejmě je problém v jedné z výše zmíněných oblastí (matrace, polštář, poloha), které jsou ještě umocněny vaší skoliózou. Doporučuji si přečíst náš článek na webu https://www.adaptic.cz/odborne-clanky/spite-zdrave-vliv-spanku-na-telo-a-mysl/, kde je problematika zdravého spánku velmi dobře rozebraná a zkusit něco během spánku změnit.

S pozdravem
Klimešová

Zobrazit celou odpověď

Nedaří se vám najít odpověď?

Závratě při otáčení hlavy

Dobrý den, je to už týden, co jsem začala trpět závratěmi, jakmile otočím vleže hlavu do strany (ať už nalevo, nebo napravo). Při vstávání se mi hlava lehce motá, přijdu si jak na kolotoči, po několika vteřinách to ale odezní. Nezvracím, hlava nebolí, jen se motá. V minulosti jsem toto již jednou řešila u ortopeda, který po obstřiku páteře (mám mírnou skoliózu - část pracovního dne strávím vsedě u počítače) doporučil návštěvu ORL. Tam mi sdělili, že mám silnou zadní rýmu, která mi ucpala Eustachovu trubici, a proto se hlava točí. Problém je, že nyní rýmu nemám, nejsem si vědoma, že bych se nějak špatně otočila, případně vyvinula větší fyzickou námahu v oblasti krční páteře. Dočetla jsem se, že by to mohlo být polohové vertigo, které se dá vyřešit Epleyho manévrem. Představa, že bych si vyvolala závratě a kmitaly mi u toho oči do stran, se mi úplně nelíbí. Na druhou stranu bych nerada obtěžovala lékaře, když bych si s tím problémem dokázala poradit sama. Jak moc velké je riziko, že by se závratě ještě více zhoršily, pokud bych manévr provedla a příčinou závratí by nebylo to vertigo? Děkuju moc.

Dobrý den,

závratě mohou mít nejrůznější příčiny. Ať už se jedná o ucpanou Eustachovu trubici, jak jste sama zmínila, dále to může způsobovat blokáda krční páteře, cervikokraniální syndrom. Těch příčin je mnoho a je potřeba řádného vyšetření, které pomůže najít problém. Rozhodně nedoporučuji, abyste si sama dělala nějaké domněnky, co by to mohlo být a sama je řešila podle návodu na internetu. Nechejte to na odbornících. Závratě mohou být banalitou, ale zároveň mohou upozorňovat na větší problém, a to vy jako laik nemůžete rozpoznat.

S pozdravem
Klimešová

Zobrazit celou odpověď

Poradíte jakou židli pro důchodce?

Dobrý den, prosím o radu.

Jsem důchodce, výška cca 173, váha 70 kg, subj. značné bolesti zad, prolíná do nohou. Obj. scolioza páteře, spondylartoza bederní páteře, hernie disku - bederní páteř. Poradíte na čem sedět - koupě židle u vás? Děkuji moc.

Dobrý den,

děkuji za váš dotaz a stručný popis potíží. Nejdůležitější otázkou pro mne ale je, k čemu primárně by měla být židle využívána? Jestli hledáte něco, na čem potřebujete pracovat u počítače, nebo židli ke stolu, popřípadě židli, na které budete odpočívat a číst knížku případně sledovat televizi

Naše židle Adaptic jsou speciálně vyvinuty tak, aby snižovaly tlak na bederní obratle při dlouhodobém sezení a zároveň posilovaly a přirozeně udržovaly tělo ve zdravém sedu. Vypracovali jsme přehlednou studii, kde jsme efekty Adaptic židlí důkladně změřili. Doporučuji si ji přečíst.

Proto jsou ideální pro práci na počítači, do kanceláří a všude tam, kde lidé musí dlouhodobě sedět. Každopádně si ale úplně neumím představit, že by tyto židle měly být využívány ke stolování nebo pro relaxaci a drobné činnosti (pletení, čtení, sledování TV apod.) Pokud tedy hledáte židli na práci v sedě, tam bych jednoznačně doporučovala židli Evora +, pokud ovšem je váš záměr jiný a hledáte židli spíše na odpočinek, tak to bych možná doporučila navštívit jeden z našich showroomů a židli si osobně prohlédnout a vyzkoušet, jestli bude splňovat to, co od ní očekáváte.

Zobrazit celou odpověď

Zeptat se odborníka

Zeptejte se našich odborníků na fyzioterapii