Jen do 15. 8. sleva 10 % na luxusní židle STYLE a DESIRE | Stále probíhá LETNÍ MEGA VÝPRODEJ | Sleva 10 % na unikátní polštáře Kanuda

Online poradna

Naši odborníci odpovídají na vaše dotazy z oblasti fyzioterapie

Již zodpovězené dotazy na téma rehabilitace

Cviky po operaci nohy

Dobrý den, manžel byl na operaci neurinomu v poplitéalní jamce, nyní je dva dny doma. Samozřejmě, že noha bolí, ale chtěl by pomalu začít cvičit. Snaží se chodit, noha je prozatím ztuhlá, jemně procvičuje kotník. V nemocnici nám žádné informace nedali, pouze radu – chodit. Nemohli byste poradit nějaké cviky a kdy cca od operace je provádět? Manžel má 30 roků. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, v rámci pooperační péče bych určitě doporučila nějakou formu cvičení a péče o jizvu. Záleží, co vše manžel zvládne, ale nenásilným procvičováním dolní končetiny do ohybu a natažení v koleni, tak ať nevyvoláváte bolest, nic zkazit nemůžete. Cviky v kotníku pomohou odstranit otok celé dolní končetiny. Zkuste také izolovaně izometricky zapínat quadriceps, protože velmi rád a rychle ochabuje. A chodit do únavy, zbytečně nohu nepřetěžujte.

S pozdravem
Klimešová

Zobrazit celou odpověď

Jizva po operaci karpálního tunelu

Dobrý den, mám 2 měsíce po operaci karpálního tunelu. Rána po operaci je bezva zahojena, ale rána je tvrdá a na pohmat bolestivá. Chci se zeptat, co mám dělat, na koho se obrátit, je to normální? Pracuji jako zdravotní sestra na geriatrii a docela to není ono, bolí mě to při práci. Děkuji za odpověď. 

Dobrý den, s jizvou je potřeba pracovat a uvolňovat ji. Nevím, jestli vám na chirurgii ukázali, jak na to. Každopádně je potřeba jizvu pravidelně promazávat nějakým mastnějším krémem, ideálně ráno a večer a jizvu promačkávat a protahovat, právě aby změkla a byla poddajná. Pokud je vystouplá a keloidní, je vhodné si na to koupit nějakou speciální mastičku na jizvy v lékárně, určitě vám poradí. Co se týče uvolňování jizvy, vaší malou nevýhodou je to, že můžete pracovat jen jednou rukou, ale i to se dá zvládnout, když víte jak na to.

S pozdravem
Klimešová

Zobrazit celou odpověď

Nedaří se vám najít odpověď?

Bolest nohy po subluxaci kolene

Dobrý den, zhruba před sedmi týdny jsem měla subluxaci kolene, trpím na luxace obou kolen,z ačala jsem chodit na rehabilitace. A jednou po ní mi v kolenu tak louplo, že jsem kvůli bolesti jí musela zrušit. Snažím se cvičit doma, ale nic moc, chodím o f.holích, noha je stále slabá, bojím se na to pořádně šlápnout kvůli bolesti a vykloubení, myslíte, že bych měla pokračovat v rehab? Nebo se domluvit s ortopedem? Díky

Dobrý den,

krátkodobé zhoršení se během rehabilitace může stát, je však důležité ho vždy konzultovat s odborníkem (fyzioterapeut, ortoped). Nedoporučuji si to "léčit" doma po svém. Navíc pokud trpíte pravidelnými luxacemi. Je důležité nastavit vhodnou rehabilitaci, ať dojde je zpevnění kloubu a můžete odložit hole. Dlouhodobé šetření kloubu vede ke svalové atrofii (zmenšení svalové tkáně) a to je zbytečná komplikace. Také je důležité zavést režimová opatření, které budou vaše luxace eliminovat (vyhýbání se konkrétním pohybům, sportu, případně si vzít nějakou ortézu). Častými luxacemi dochází k poškození kloubu, které může vyústit až ve výměnu kloubu v podobě totální náhrady kloubu (TEP).

Zobrazit celou odpověď

Pohyb po operaci kolene

Příští týden mám odjíždět do Jánských lázní. Už jsem tam byla a mám dobré zkušenosti s fyzioter. Doufám, že i tentokrát mi pomohou! Mám velké bolesti, v určitém pohybu a ujdu max. 0,5 km. Mám odoperované pravé koleno asi 3 měsíce, pořád chci věřit, že se ještě to dá zlepšit.
Poradíte jak??? Děkuji

Dobrý den,

děkuji za dotaz, 3 měsíce je docela krátká doba na rekonvalescenci po operaci, také hodně záleží na velikosti zákroku a míře poškození, proč vlastně k operaci došlo. Od toho se odvíjí také povolená a doporučená zátěž (chůze, pohyb, cvičení). Je potřeba být trpělivá a věřit odborníkům. V Jánských Lázních jistě takové najdete, kde s nimi budete moct probrat všechna svá očekávání, obavy, problémy i bolesti.

Zobrazit celou odpověď

Vhodná židle po operaci

Dobrý den. Jsem čerstvě po operaci bederní páteře (výhřez L4 a L5, zúžený páteřní kanál). Prací u PC trávím denně 8-12 hodin. Mohli byste mi doporučit vhodnou židli (případně i její dodatečné konfigurace) s ohledem na zdravotní stav a četnost užití? Měřím 182,5 cm, váha 110 kg.

Předem děkuji za odbornou a věcnou odpověď.

Dobrý den,

děkuji za váš dotaz. Podle vámi popsaného zdravotního stavu a vaší postavy bych vám doporučila model Comfort. Každopádně je důležité si během práce najít chvilku, kdy se postavíte, protáhnete a třeba si i zacvičíte. Práci ve stoje pohodlně umožňují polohovací stoly. Cvičit stačí 5 minut několikrát během dne. Inspiraci ke cvikům najdete na našem YouTube kanále.

Zobrazit celou odpověď

Rehabilitace po artroskopii

Dobrý den, mohu se poradit, prosím? Kamarád bude už 14 dnu po artroskopii. Otok odeznívá velmi pomalu. Koleno chladí, užívá Aescin, snaží se cvičit, ale moc to vzhledem k tomu otoku nejde. Má cvičit na sílu, až k hranici bolesti? Nebo i přes? Boji se, aby mu to nezatuhlo. Občas mu v koleni jakoby píchne, ale vyloženě ho nebolí, spíš je omezen tím otokem. Případně jaké cviky by měl v tomto stavu ideálně provádět?
Děkuji moc za odpověď.
R.

Dobrý den,

děkuji za váš dotaz. Stavy po artroskopii bývají různé a otok k nim rozhodně patří. Někteří mají to štěstí, že jim otok hned splaskne, někteří se s ním trápí několik týdnů. Každopádně vaše úvaha o pravidelném pohybu, aby koleno nezatuhlo, je správná. Volila bych jednoduché ohýbání v koleni, které není tolik náročné, vhodný by byl rotoped s minimální zátěží (stupeň 2-3), pokud by nohu nepřetočil tak ohýbat vpřed a vzad, kam se dostane, s výdrží v maximálním ohybu. Cvičit pouze do bolesti. Pokud by bolest při cvičení znemožňovala ohýbat koleno nebo by se otok zvětšoval, doporučuji konzultaci s lékařem případně vyhledat fyzioterapeuta, který si s tím již dokáže poradit.

Celkově na snížení otoku je důležité nohu zbytečně nepřetěžovat, nechodit zbytečně dlouhé trasy, omezit statické stání a nohu večer vypodložit na pohovku nebo židli.

Zobrazit celou odpověď

Zeptat se odborníka

Zeptejte se našich odborníků na fyzioterapii