Jen do 15. 8. sleva 10 % na luxusní židle STYLE a DESIRE | Stále probíhá LETNÍ MEGA VÝPRODEJ | Sleva 10 % na unikátní polštáře Kanuda

Online poradna

Naši odborníci odpovídají na vaše dotazy z oblasti fyzioterapie

Již zodpovězené dotazy na téma páteř

Zlomené výběžky obratlů

Dobrý den, jaká je prognóza u zlomených výběžků obratlů L3 a L4 ? Mohou nastat do budoucna trvalé následky nebo omezení? Je předepsán klidový režim a léky na bolesti a uvolnění svalů. Lze doporučit další léčbu nebo následnou rehabilitaci? Lze předpokládat že výběžky srostou správně? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

prognóza u fraktur obratlových výběžků většinou bývá dobrá, pokud se jedná o drobné zlomeniny bez dislokace (posunu). U komplikovaných zlomenin se pak přistupuje k operacím a ty nesou vždy určité riziko. Každopádně každá zlomenina potřebuje dostatek prostoru a klidu na řádné zhojení. To znamená, že je ordinován klidový režim (míra omezení a případná fixace korzetem závisí na velikosti a lokalizaci zlomeniny).

Pokud je potřeba, je léčba doplněna o farmakoterapii na snížení bolesti. Vhodné je podpořit organismus správnou výživou, která vede k rychlejší regeneraci. Rehabilitace není vždy nezbytně nutná, ale doporučila bych alespoň konzultaci s fyzioterapeutem.

Zobrazit celou odpověď

Nejlepší poloha při spánku při bolesti beder

Mam chronicke problemy, obcas musim dostat injekci. Jaka je nejlepsi poloha na spanek bezne a pri akutni bolesti, kdyz to boli i do stehna. Dekuji

Dobrý den,

nejlepší poloha je taková, kde vás bolesti netrápí, popřípadě jsou minimální. U každého z nás je to jiné, protože každý z nás má také jiné příčiny bolesti zad. Základem je kvalitní matrace (odpovídá tělesné konstituci a hmotnosti), která poskytne dostatečnou oporu pro záda a páteř.

Při akutní bolesti můžete vyzkoušet polohu na zádech s mírně vypodloženými koleny.

Zobrazit celou odpověď

Nedaří se vám najít odpověď?

Pomůže mi židle Adaptic s bolestí bederní páteře?

Rok se trápím s každodenní bolestí v oblasti bederní páteře. Výhřez plotýnky 0,4 mm a minimální útlak na nerv. Nohu cítím, lehce mi brní prsty na nohách. Ale mám problémy sedět, bolí to, nemůžu jezdit na kole. Vlastně největší problém mám v levé hýždi. Když si večer lehnu do postele tak se do minuty už nemůžu ani pohnout. Zhrubna za dvě hodiny to začne povolovat. Cvičím pravidelně ráno již několik měsíců, stav se nijak nelepší.Myslím si, že se jedná o sedací nerv, po pečlivém prostudování jsou příznaky totožné s tím co jsem si o této problematice přečetla.

Mám sedavé zaměstnání a o to více trpím, nevím zda-li židle, která se mi pod zadkem bude pohybovat mi nebude způsobovat ústřely bolestivé, protože, když sednu, tak na židli se nemůžu pohybovat nakláněním a různými pohyby v sedě, pak se to zhorší ten stav. Infůze, obstřiky mám za sebou, bez efektu. Nyní jsem po pobytu v lázních jako samoplátce, také bez efektu. Děkuji za odpověď. Je mi 52 let.

Dobrý den,

máte pravdu v tom, že příznaky, které popisujete, může vyvolávat ischias, tedy dráždění nebo útlak sedacího nervu. Ale zároveň mohou vaše potíže vyvolávat spoušťové body uložené v m. iliopsoas (bedrokyčelní sval, který vede od bederních obratlů a upíná se na stehenní kost, je to sval, který bývá velmi zkrácený u lidí se sedavým zaměstnáním). To by také odpovídalo potížím, když si jdete lehnout.

Také informace, že obstřiky byly bez odezvy, naznačuje, že nebyly dobře lokalizované. Další faktor, který může způsobovat vaše potíže, jsou případné výrůstky na páteři, posun obratlových těl vůči sobě, dráždění přes m. piriformis... těch možných příčin je opravdu spousta. Rozklíčuje to kvalitní vyšetření specialistou.

Vhodnost židlí Adaptic

Ve vašem případě by bylo nejlepší si naši židli vyzkoušet. Ideálně navštívit některý z našich showroomů. Případně vyzkoušet sed na velkém míči, který je našim židlím asi nejvíce podobný do funkce. Ale pozor, musí být kvalitně nafoukaný (ne měkký) a velikost musí odpovídat vaší výšce, tzn. při sedu musí být pánev výše než kolena (úhel v kolenních kloubech svírá větší úhel než 90°). Pokud by se bolesti nezhoršovaly, pak vám naše židle budou určitě vyhovovat, protože na rozdíl od velkého míče jsou doplněné o zádovou a hlavovou opěrku, která vám poskytne dostatečnou oporu pro záda a díky tomu na ni můžete sedět celou pracovní dobu. Velký míč toto neumožňuje, u něj se doporučuje maximální doba sedu 30 minut, pak nastupuje únava zádových svalů a benefit zdravého sezení se ztrácí.

Můžete si také přečíst odbornou studii, ve které jsme srovnali židle Adaptic s běžnými ergonomickými židlemi a již zmíněným nafukovacím míči.

Zobrazit celou odpověď

Poradíte jakou židli pro důchodce?

Dobrý den, prosím o radu.

Jsem důchodce, výška cca 173, váha 70 kg, subj. značné bolesti zad, prolíná do nohou. Obj. scolioza páteře, spondylartoza bederní páteře, hernie disku - bederní páteř. Poradíte na čem sedět - koupě židle u vás? Děkuji moc.

Dobrý den,

děkuji za váš dotaz a stručný popis potíží. Nejdůležitější otázkou pro mne ale je, k čemu primárně by měla být židle využívána? Jestli hledáte něco, na čem potřebujete pracovat u počítače, nebo židli ke stolu, popřípadě židli, na které budete odpočívat a číst knížku případně sledovat televizi

Naše židle Adaptic jsou speciálně vyvinuty tak, aby snižovaly tlak na bederní obratle při dlouhodobém sezení a zároveň posilovaly a přirozeně udržovaly tělo ve zdravém sedu. Vypracovali jsme přehlednou studii, kde jsme efekty Adaptic židlí důkladně změřili. Doporučuji si ji přečíst.

Proto jsou ideální pro práci na počítači, do kanceláří a všude tam, kde lidé musí dlouhodobě sedět. Každopádně si ale úplně neumím představit, že by tyto židle měly být využívány ke stolování nebo pro relaxaci a drobné činnosti (pletení, čtení, sledování TV apod.) Pokud tedy hledáte židli na práci v sedě, tam bych jednoznačně doporučovala židli Evora +, pokud ovšem je váš záměr jiný a hledáte židli spíše na odpočinek, tak to bych možná doporučila navštívit jeden z našich showroomů a židli si osobně prohlédnout a vyzkoušet, jestli bude splňovat to, co od ní očekáváte.

Zobrazit celou odpověď

Přeležený krk

Dobrý den, před dvěma dny jsem šel spát a probudil jsem se hlavou dolů z postele. Ráno jsem vstal a začal mě ze zadu bolet krk. Cítím tam nějakou bouli malou.. Každopádně první den jsem nemohl skoro otočit hlavu a teď po dvou dnech je to trochu lepší…Vždycky když vstanu ráno tak je to dobré, ale jak začnu chodit víc se pohybovat cítím to furt víc. Nevíte co s tím prosím?

Ještě k tomu krku.. Ted jsem vlastně nemocný, takže ležím v posteli a hraju na počítači, tak nevím jestli to může být tím, ale to si nemyslím.. Spíš to bude asi tím jak jsem měl zvohlý ten krk, když jsem spal, protože jsem spal dlouho a bůh ví jak dlouho jsem ten krk měl spadnutý.

Dobrý den,

takzvané "přeležení krku" je docela časté, je způsobeno nevhodnou pozicí hlavy, kdy dochází k neúměrnému napínání svalových vláken. V místě pak může dojít k malému otoku tkání a tělo se celkově brání tím, že omezí pohyblivost krku, aby nedocházelo k dalšímu přetěžování.

Na přeležený krk doporučuji následující léčbu

V akutní fázi bych nedoporučovala žádné rozcvičování krku a krční páteře, naopak je třeba volit spíše klid, lokální teplo a pokud máte v okolí šikovného terapeuta, maséra, nebo lékaře, který má odbornou znalost tejpování, tak doporučuji krk zalepit tejpovací páskou. Udělá vám pomyslný korzet, který bude krk chránit, svaly nebudou tolik přetěžovány a zároveň díky speciálně nanesenému lepidlu a technice tejpování dojde k většímu prokrvení a urychlení regenerace. Můžete se podívat také na tipy v našem článku s rychlou pomocí od bolesti krční páteře.

Pokud by se váš stav zhoršil, objevily se závratě, nauzea, případně zvracení, vyhledejte odborného lékaře.

Zobrazit celou odpověď

Sezení na masážní židli

Dobrý den, je možné dlouhodobě využívat něco jako je masážní židle, s oporou kolen a hrudníku, pro práci u počítače? Občas bych toto sezení uvítal více než klasické ale nevím jestli nebude páteř oslabována přílišnou oporou. Děkuji, Petr.

Dobrý den,

vaše přemýšlení o oslabení svalů kolem páteře je správné. Klíčem ke zdravým zádům bez bolesti je je udržet v aktivitě, ale zároveň jim dopřát čas na odpočinek a regeneraci. Dokáži si představit, že byste tuto židli využil krátkodobě během dne (v řádu minut) právě na odpočinek a pak si sedl zpět na pracovní židli. Důvodem, proč by vám masážní židle možná vyhovovala víc, může být ten, že nemáte vhodnou židli pro dlouhodobou práci v sedě, nebo také to, že je potřeba zapracovat na posílení středu těla a zad. Obojí najdete na našem webu, jak vybrat správnou židli, tak také vhodné cviky pro zdravá záda. Vhodnou alternativou k masážní židli jsou také klekačky. Pozice nohou je u nich stejná, ale záda jsou napřímená a nebudou tak dlouhodobě ochabovat při nečinnosti. Ale ani klekačky nejsou ideální pro dlouhodobou práci v sedě, právě proto, že nemáte možnost odpočinku zad, to vám poskytne pouze zdravotní židle se zádovou opěrkou, všechny ostatní sedací alternativy by měly být jen zpestřením a umožněním pro tělo na chvíli pracovat v jiné pozici a zapojit tak jiné svalové skupiny.

Zobrazit celou odpověď

Zeptat se odborníka

Zeptejte se našich odborníků na fyzioterapii