Mimořádná sleva 10 % na luxusní židli Adaptic DESIRE a na unikátní polštáře Kanuda | 30 dnů na vrácení každého produktu

Online poradna

Naši odborníci odpovídají na vaše dotazy z oblasti fyzioterapie

Již zodpovězené dotazy na téma krční páteř

Bolest šíje a lopatky

Dobrý den, prosím pěkně bolí mě levá strana šíje až podél lopatky jde mi to do celé ruky nohy jen levá strana pořád celej levý bok kolikrát se vzbudím na břichu a nemůžu se nijak otočit ani vstat pravá strana bez bolesti jinak mam ploché nohy a jednu kratší tím pádem přenáším váhu jen na tu stranu kratší je ta levá bylo mi řečeno na rehabilitaci před 3 lety můžu nějaké rady nevím si rady jak psychicky tak fyzicky mě to ovlivňuje každý den děkuji

Dobrý den,

podle toho, co píšete, je váš problém dlouhodobého charakteru a určitě by bylo dobré ho řešit s odporníky (lékař - fyzioterapeut), aby se dále nezhoršoval. Nekompenzovaný zkrat dolní končetiny způsobuje svalovou nerovnováhu, kdy dochází v určitých svalových skupinách ke zkracování a v jiných k oslabení. Tato nerovnováha se pak řetězí po celém těle a vznikají z toho nejrůznější blokády a bolesti. Pro úlevu můžete vyzkoušet naše cviky na protažení a uvolnění páteře (nebo videa 1 - 11 na našem Youtube kanálu).

Doporučuji cviky v sedě, kdy budete mít lepší kontrolu nad svým tělem, a začít cviky na bederní páteř (přestože máte bolesti kolem lopatky), protože díky zkratu dolní končetiny bude potřeba začít od pánve. Také bych doporučovala změnu polohy na spaní, ideálně na boku nebo zádech. Poloha na břiše má velkou rotaci v krční páteři, která v kombinaci s nerovnoměrným zatížením dolních končetin při stoji a chůzi nemusí být úplně ideální v hledem k bolestem. Každopádně, jak už jsem zmiňovala hned v úvodu, doporučuji vaše problémy řešit dále s odborníky.

Zobrazit celou odpověď

Přeležený krk

Dobrý den, před dvěma dny jsem šel spát a probudil jsem se hlavou dolů z postele. Ráno jsem vstal a začal mě ze zadu bolet krk. Cítím tam nějakou bouli malou.. Každopádně první den jsem nemohl skoro otočit hlavu a teď po dvou dnech je to trochu lepší…Vždycky když vstanu ráno tak je to dobré, ale jak začnu chodit víc se pohybovat cítím to furt víc. Nevíte co s tím prosím?

Ještě k tomu krku.. Ted jsem vlastně nemocný, takže ležím v posteli a hraju na počítači, tak nevím jestli to může být tím, ale to si nemyslím.. Spíš to bude asi tím jak jsem měl zvohlý ten krk, když jsem spal, protože jsem spal dlouho a bůh ví jak dlouho jsem ten krk měl spadnutý.

Dobrý den,

takzvané "přeležení krku" je docela časté, je způsobeno nevhodnou pozicí hlavy, kdy dochází k neúměrnému napínání svalových vláken. V místě pak může dojít k malému otoku tkání a tělo se celkově brání tím, že omezí pohyblivost krku, aby nedocházelo k dalšímu přetěžování.

Na přeležený krk doporučuji následující léčbu

V akutní fázi bych nedoporučovala žádné rozcvičování krku a krční páteře, naopak je třeba volit spíše klid, lokální teplo a pokud máte v okolí šikovného terapeuta, maséra, nebo lékaře, který má odbornou znalost tejpování, tak doporučuji krk zalepit tejpovací páskou. Udělá vám pomyslný korzet, který bude krk chránit, svaly nebudou tolik přetěžovány a zároveň díky speciálně nanesenému lepidlu a technice tejpování dojde k většímu prokrvení a urychlení regenerace. Můžete se podívat také na tipy v našem článku s rychlou pomocí od bolesti krční páteře.

Pokud by se váš stav zhoršil, objevily se závratě, nauzea, případně zvracení, vyhledejte odborného lékaře.

Zobrazit celou odpověď

Nedaří se vám najít odpověď?

Zablokovaná krční páteř s osteoartrózou

Dobrý den, má matka trpí osteoartrózou. Pokaždé, když prodělá virózu, dojde k totálnímu zablokování krční páteře. Má veliké bolesti ve všech kloubech a nepohne hlavou. To nastane během noci. Potom následuje martýrium s hledáním místa, kde by jí dokázali pomoci od velkých bolestí.

Na koho se v takovém případě obrátit?
Děkuji

Dobrý den,

osteoartróza patří mezi nejčastější kloubní onemocnění a umí pořádně potrápit. Obrátila bych se na odborného lékaře, kde je maminka sledována (ortoped, revmatolog, ...), a také bych zvážila konzultaci v Centru léčby bolestí, které se právě zabývá léčbou chronických bolestí jak onkologického, tak neonkologického původu. Objednání na konzultaci však bývá závislé na doporučení odborného nebo praktického lékaře.

Zobrazit celou odpověď

Bolest hlavy

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, zda mohu mít problém s krční páteří, i když nemám žádné jiné příznaky kromě silných tlakových bolestí hlavy a očí? Podstoupil jsem různá vyšetření, která by mohla souviset s bolestí hlavy a očí, samozřejmě včetně očního vyšetření...kromě ortopedie, tam jsem zatím nebyl, protože to osobně považuji za nepravděpodobné, ale raději bych se zeptal Vás.

Děkuji s pozdravem Pavel

Dobrý den,

příčina bolesti hlavy může být různá, nejčastěji se setkávám s bolestmi hlavy z přetížení (stres, únava, špatné držení těla). Zvýšené napětí v šíjových, krčních a mimických svalech utlačuje cévy a dráždí nervy směřující do hlavy a mozku. To pak vyvolává tupou a silnou bolest, která se projeví na spáncích, temeni a týlu hlavy. Další příčinou bolesti hlavy mohou být také blokády krční páteře, o kterých ani nemusíte vědět. V tomto případě je ideální navštívit neurologa nebo vyškoleného fyzioterapeuta, který se specializuje na krční páteř, a ten vám ji pomůže odblokovat a poradí cviky, kterými docílíte, aby se blokády nevracely zpět.

Zobrazit celou odpověď

Závratě při otáčení hlavy

Dobrý den, je to už týden, co jsem začala trpět závratěmi, jakmile otočím vleže hlavu do strany (ať už nalevo, nebo napravo). Při vstávání se mi hlava lehce motá, přijdu si jak na kolotoči, po několika vteřinách to ale odezní. Nezvracím, hlava nebolí, jen se motá. V minulosti jsem toto již jednou řešila u ortopeda, který po obstřiku páteře (mám mírnou skoliózu - část pracovního dne strávím vsedě u počítače) doporučil návštěvu ORL. Tam mi sdělili, že mám silnou zadní rýmu, která mi ucpala Eustachovu trubici, a proto se hlava točí. Problém je, že nyní rýmu nemám, nejsem si vědoma, že bych se nějak špatně otočila, případně vyvinula větší fyzickou námahu v oblasti krční páteře. Dočetla jsem se, že by to mohlo být polohové vertigo, které se dá vyřešit Epleyho manévrem. Představa, že bych si vyvolala závratě a kmitaly mi u toho oči do stran, se mi úplně nelíbí. Na druhou stranu bych nerada obtěžovala lékaře, když bych si s tím problémem dokázala poradit sama. Jak moc velké je riziko, že by se závratě ještě více zhoršily, pokud bych manévr provedla a příčinou závratí by nebylo to vertigo? Děkuju moc.

Dobrý den,

závratě mohou mít nejrůznější příčiny. Ať už se jedná o ucpanou Eustachovu trubici, jak jste sama zmínila, dále to může způsobovat blokáda krční páteře, cervikokraniální syndrom. Těch příčin je mnoho a je potřeba řádného vyšetření, které pomůže najít problém. Rozhodně nedoporučuji, abyste si sama dělala nějaké domněnky, co by to mohlo být a sama je řešila podle návodu na internetu. Nechejte to na odbornících. Závratě mohou být banalitou, ale zároveň mohou upozorňovat na větší problém, a to vy jako laik nemůžete rozpoznat.

S pozdravem
Klimešová

Zobrazit celou odpověď

Zeptat se odborníka

Zeptejte se našich odborníků na fyzioterapii