Jen do 15. 8. sleva 10 % na luxusní židle STYLE a DESIRE | Stále probíhá LETNÍ MEGA VÝPRODEJ | Sleva 10 % na unikátní polštáře Kanuda

Online poradna

Naši odborníci odpovídají na vaše dotazy z oblasti fyzioterapie

Již zodpovězené dotazy

Cviky po operaci nohy

Dobrý den, manžel byl na operaci neurinomu v poplitéalní jamce, nyní je dva dny doma. Samozřejmě, že noha bolí, ale chtěl by pomalu začít cvičit. Snaží se chodit, noha je prozatím ztuhlá, jemně procvičuje kotník. V nemocnici nám žádné informace nedali, pouze radu – chodit. Nemohli byste poradit nějaké cviky a kdy cca od operace je provádět? Manžel má 30 roků. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, v rámci pooperační péče bych určitě doporučila nějakou formu cvičení a péče o jizvu. Záleží, co vše manžel zvládne, ale nenásilným procvičováním dolní končetiny do ohybu a natažení v koleni, tak ať nevyvoláváte bolest, nic zkazit nemůžete. Cviky v kotníku pomohou odstranit otok celé dolní končetiny. Zkuste také izolovaně izometricky zapínat quadriceps, protože velmi rád a rychle ochabuje. A chodit do únavy, zbytečně nohu nepřetěžujte.

S pozdravem
Klimešová

Zobrazit celou odpověď

Jizva po operaci karpálního tunelu

Dobrý den, mám 2 měsíce po operaci karpálního tunelu. Rána po operaci je bezva zahojena, ale rána je tvrdá a na pohmat bolestivá. Chci se zeptat, co mám dělat, na koho se obrátit, je to normální? Pracuji jako zdravotní sestra na geriatrii a docela to není ono, bolí mě to při práci. Děkuji za odpověď. 

Dobrý den, s jizvou je potřeba pracovat a uvolňovat ji. Nevím, jestli vám na chirurgii ukázali, jak na to. Každopádně je potřeba jizvu pravidelně promazávat nějakým mastnějším krémem, ideálně ráno a večer a jizvu promačkávat a protahovat, právě aby změkla a byla poddajná. Pokud je vystouplá a keloidní, je vhodné si na to koupit nějakou speciální mastičku na jizvy v lékárně, určitě vám poradí. Co se týče uvolňování jizvy, vaší malou nevýhodou je to, že můžete pracovat jen jednou rukou, ale i to se dá zvládnout, když víte jak na to.

S pozdravem
Klimešová

Zobrazit celou odpověď

Nedaří se vám najít odpověď?

Chondropatie pately 2. stupeň

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, za jak dlouho je možné začít se cvičením při chondropatii pately? Koleno mě teď bolí tak, že na něj nemůžu došlápnout. Koleno mě bolí od března. Nejdřív mi pomohla rehabilitace, po rehabilitaci jsem měla pocit, že jsem se bolesti úplně zbavila, ale dalším cvičením mě koleno zase začalo bolet. Poslední měsíc, když nechám koleno v klidu, bolest ustává, ale jakmile začnu zas cvičit nebo jen nohu protahovat, začne zas bolet pod čéškou. Nohu mám už hodně slabou, bez svalů oproti druhé. Chtěla bych ji posílit, ale když cvičím přes bolest, dostaví se ještě větší bolest.

Nevím, co s tím. Je nutná operace? Nebo raději vyčkat, až bolest odezní a nechávat koleno bez cvičení? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, velmi záleží jaké cvičení máte konkrétně na mysli. Chondropatie je poškození chrupavky pod čéškou. Příčinou bývá nesprávná dráha čéšky, její pohyb při ohybu kolene. To vede k podráždění, degeneraci chrupavky a bolesti. Nevhodné jsou jakékoliv cviky s nárazy na kolenní kloub, prudké výpady apod.

Pokud vám rehabilitace pomohla, cvičte ty cviky, které vás tam naučily, ale rozhodně je potřeba udržovat určitou svalovou sílu a stabilitu kolene a necvičit přes bolest.

S pozdravem Klimešová

Zobrazit celou odpověď

Rozestup břišních svalů a sport

Dobrý den, dcera (13 let) má ploché nohy, mírnou skoliózu (na kterou by nikdo neupozornil, neřešil, nebýt rentgenu hrudníku z jiného důvodu) poslední cca 3 roky s přestávkami cvičí cviky doporučené z rehabilitací. Nyní jsem zjistila (taky na to nikdy nikdo neupozornil), že má nejspíš rozestup břišních svalů, široký asi na 1 cm, při zatnutí svalů vznikne stříška.

Snaží se tedy cvičit brániční dýchání a cviky na posílení středu těla, které jsme našly. Ale jde mi o to, že chce nově chodit na lekce poledance a já nevím, zda by jí to nemohlo uškodit s tím rozestupem?


Předem se omlouvám za dlouhý dotaz a děkuji za odpověď.

Dobrý den, děkuji za váš dotaz.

S největší pravděpodobností se bude jednat o rozestup břišních svalů neboli diastáz. Objevuje se u dětí s vadným držením těla. Pokud docházíte na rehabilitaci se skoliózou, pobavte se s terapeutem o vhodných cvicích také na diastázu. Cviků je mnoho, ale zejména u dětí je potřeba je vhodně vybrat a naučit správné provedení. Obecně je důležité  se zaměřit na dýchání a zapojení šikmých břišních svalů a příčného břišního svalu. Pole dance by měl toto zapojení podporovat, ale záleží na vedení tréninku a jeho postupné zátěži. Pokud bude sestaven vhodně a adekvátně ke svalové síle břicha může být ku prospěchu.

S pozdravem
Klimešová

Zobrazit celou odpověď

Pocit písku při otočení hlavy na levou stranu, bolest levé ruky, občasné brnění, menší cir v ruce

Dobrý den, mám na Vás dotaz, už půl roku mě trápí bolest levé ruky, bolest pod lopatkou od krční páteře. Při otočení hlavy do leva mám pocit jakoby mi tam drhnul písek. V levé ruce těžkého nic neudržím. Už je to nesnesitelné. V noci se budím, protože nevím kam ruku dát, mám pocit jakoby mě tam něco tlačilo.
Mám za sebou rehabilitace, rázové vlny, ale nic se bohužel nezměnilo. 
Děkuji Vám za odpověď.

Dobrý den, z toho, co popisujete, se domnívám že vaše potíže pravděpodobně pramení od krční páteře. Rtg krční páteře vám někdo dělal? Jaký byl nález? Ten pocit písku při rotaci hlavy bývá u stavů, kde dochází k degeneraci meziobratlovych plotének, je to stejné jako s kolenním kloubem. Ve chvíli, kdy se chrupavka obrousí, dochází k oděru kost na kost a to může vyvolat tento pocit.

Co se týče propagace potíží do horní končetiny, tak tam bych se opravdu zaměřila na postavení krční páteře a ramenního pletence (rameno, lopatka) jestli vše funguje tak, jak má. Říkáte, že jste po rehabilitacích. Bohužel nevím, na co konkrétně byly zaměřené, ale pokud nepomohly, hledala bych dále.

S pozdravem Klimešová

Zobrazit celou odpověď

Bolest kolene při běhu

Dobrý den, už asi dva týdny se potýkám s bolestí kolene při běhu. Bolí mě jakoby na horní straně čéšky vevnitř kolene a se zátěží se to stupňuje, hlavně pak z kopce.
Můžu poprosit o vaši radu? Jde to případně nějak tejpovat? Běžím totiž za nedlouho půlmaraton.
Děkuji.

Dobrý den, podle toho, co popisujete a vzhledem k vašemu aktivnímu přístupu k běhání, to může být patelofemorální syndrom, který vzniká z přetížení kolenniho kloubu nejčastěji nesprávným postavením čéšky a svalovou disbalancí.

Dá se velmi dobře řešit rehabilitací a tejpování nebo kolenní ortéza může dočasně ulevit od potíží.

S pozdravem Klimešová

Zobrazit celou odpověď

Zeptat se odborníka

Zeptejte se našich odborníků na fyzioterapii