Jen do 15. 8. sleva 10 % na luxusní židle STYLE a DESIRE | Stále probíhá LETNÍ MEGA VÝPRODEJ | Sleva 10 % na unikátní polštáře Kanuda

Online poradna

Naši odborníci odpovídají na vaše dotazy z oblasti fyzioterapie

Již zodpovězené dotazy na téma karpální tunel

Jizva po operaci karpálního tunelu

Dobrý den, mám 2 měsíce po operaci karpálního tunelu. Rána po operaci je bezva zahojena, ale rána je tvrdá a na pohmat bolestivá. Chci se zeptat, co mám dělat, na koho se obrátit, je to normální? Pracuji jako zdravotní sestra na geriatrii a docela to není ono, bolí mě to při práci. Děkuji za odpověď. 

Dobrý den, s jizvou je potřeba pracovat a uvolňovat ji. Nevím, jestli vám na chirurgii ukázali, jak na to. Každopádně je potřeba jizvu pravidelně promazávat nějakým mastnějším krémem, ideálně ráno a večer a jizvu promačkávat a protahovat, právě aby změkla a byla poddajná. Pokud je vystouplá a keloidní, je vhodné si na to koupit nějakou speciální mastičku na jizvy v lékárně, určitě vám poradí. Co se týče uvolňování jizvy, vaší malou nevýhodou je to, že můžete pracovat jen jednou rukou, ale i to se dá zvládnout, když víte jak na to.

S pozdravem
Klimešová

Zobrazit celou odpověď

Dobrý den,

masáž je příjemná procedura, která nám pomůže s odbouráním stresu, uvolněním svalového napětí a v případě lymfatické masáže i se snížením otoku. Z těchto všech důvodů určitě může masáž pomoci jako prevence vzniku syndromu karpálního tunelu. Při eliminaci hlavní příčiny vzniku syndromu karpálního tunelu může masáž v kombinaci s rehabilitací pomoci při léčbě počátečního stádia tohoto onemocnění.

Více o syndromu karpálního tunelu jsem napsal v podrobném článku.

Zobrazit celou odpověď

Nedaří se vám najít odpověď?

Léčba syndromu karpálního tunelu cvičením

Hezký den,

chtěl bych se zeptat, lze pouze cvičením vyléčit syndrom karpálního tunelu?

Dobrý den,

pokud se jedná o počáteční stádium onemocnění a pokud se odstraní hlavní příčina způsobující přetížení zápěstí, lze správně zvoleným cvičením příznaky syndromu karpálního tunelu zmírnit nebo zcela eliminovat. V pokročilejších stádiích se naděje na úspěch snižuje.

Další informace o cvičení na karpální tunel najdete v mém článku.

Zobrazit celou odpověď

Rehabilitace po operaci karpálního tunelu

Hezký den,

zajímalo by mě, jak probíhá rehabilitace po operaci karpálního tunelu?

Dobrý den,

celý proces postupného rozcvičování ruky a zápěstí se řídí individuálně podle nařízení operatéra a rehabilitačního lékaře nebo fyzioterapeuta. Po vytažení stehů se uvolňuje jizva, rozhýbávají se prsty, provádí se jemné hmaty na snížení otoku ruky. Jakmile to operatér dovolí, může pacient začít s nácvikem zatěžování (opory) o ruku a lehce začít posilovat se zátěží nebo odporem gumové pásky (therabandu). Léčba může být doplněna aplikací laseru na jizvu.

Pokud by vás zajímalo více, v článku o karpálním tunelu najdete více informací.

Zobrazit celou odpověď

Zeptat se odborníka

Zeptejte se našich odborníků na fyzioterapii