Jen do 15. 8. sleva 10 % na luxusní židle STYLE a DESIRE | Stále probíhá LETNÍ MEGA VÝPRODEJ | Sleva 10 % na unikátní polštáře Kanuda

Online poradna

Naši odborníci odpovídají na vaše dotazy z oblasti fyzioterapie

Již zodpovězené dotazy na téma bederní páteř

Bolest bederní páteře

Dobrý den,
již cca 3/4 roku se potkám s bolestí bederní páteře. Bolesti mívám hlavně ráno při vstávání - dříve jsem spala na břiše a bolest ráno byla šílená, od doby co spím v jiné poloze je to mnohem lepší. Před 3 měsíci jsem začala pravidelně cvičit, bolesti jsou méně časté a méně intenzivní, ale největší problém mám při např. výskoku a nárazu, hlavně při nárazu, nemohu skákat přes švihadlo nebo dělat dřepy s výskokem. Je mi 24 a i když mě záda nebolí přes den,tak mě tyto náhlé bolesti omezují, občas když se nějak ohnu tak mě ta bolest v bedrech jaksi "kopne". Můžete mi poradit jaké cviky bych mohla dělat, aby se problémy zmirnily? Je problém v nedostatku svalů nebo je to problém kosterní?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den, 

děkuji za váš dotaz. Co se týče cviků, které jsou vhodné na bederní páteř, najdete je na našem youtube kanále nebo v odborných článcích. Možná budou některé podobné nebo dokonce stejné, jako ty, co již pravidelně cvičíte. To, jestli ale zaberou na potíže při skoku přes švihadlo vám neřeknu. Vypadá to, že vaše tělo, přesněji páteř, není z nějakého důvodu schopna tlumit nárazy.  Proč tomu tak je, je potřeba vyšetřit. Obraťte se nejlépe na praktického lékaře, který vás odešle na patřičná vyšetření, rtg páteře atd. Aby se zjistilo, zda je vše v pořádku, nebo ne. Jste ještě docela mladá na to, aby vás záda bolela.

S pozdravem Klimešová

Zobrazit celou odpověď

Jakou pořídit židli po výhřezu ploténky?

Dobrý den, mohli byste mi prosím doporučit nejlepší možnou pracovní židli vhodnou na výhřez disku L5/S1 a L4/5? Máte i nějaké jiné pomůcky, které bych v práci mohl využít? Díky, Martin A.

Dobrý den,

pro podporu bederní páteře bych volila naši novinku Adaptic BUTTERFLY, která má propracovanější bederní opěrku pro maximální oporu zad. Co se týče dalších pomůcek, můžete vyzkoušet trakční a relaxační polštář Kanuda Lumbar Nap a Lumbar Pillow. Oba dva typy polštářů poskytují relaxaci bederní páteře a podporují její přirozené zakřivení. Jen bych dodala, že při výhřezu meziobratlové ploténky v bederní oblasti je důležité omezit statické zatížení páteře v sedě a stoji a pravidelně zařadit cviky do svého každodenního života. Pokud žádnou zásobu cviků nemáte, inspiraci a tipy najdete v našich odborných článcích na webu.

S pozdravem
Mgr. Kateřina Klimešová

Zobrazit celou odpověď

Nedaří se vám najít odpověď?

Bolest beder a termální lázně

Dobrý den, mám týden bolesti v pravé části beder. Lékař mi dal uvolňovací injekci a mám cvičit. Moc to nepomáhá. Myslíte, že můžu a že by pomohlo pár dnů v teplé termální vodě? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

teplo obecně uvolňuje, v některých případech však může působit přesně opačný efekt, než bychom očekávali a ještě zhoršit potíže. Bylo by vhodné zjistit, jaká je příčina vašich potíží.

Co se týče termální vody, než se do ní naložíte, doporučovala bych vyzkoušet tepelný účinek lokálně přímo na problematické místo nějakým nahřívacím polštářkem, teplou sprchou. Uvidíte jak vaše tělo zareaguje a pokud by jste cítil úlevu, můžete vyzkoušet termální koupel.

Zobrazit celou odpověď

Zlomené výběžky obratlů

Dobrý den, jaká je prognóza u zlomených výběžků obratlů L3 a L4 ? Mohou nastat do budoucna trvalé následky nebo omezení? Je předepsán klidový režim a léky na bolesti a uvolnění svalů. Lze doporučit další léčbu nebo následnou rehabilitaci? Lze předpokládat že výběžky srostou správně? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

prognóza u fraktur obratlových výběžků většinou bývá dobrá, pokud se jedná o drobné zlomeniny bez dislokace (posunu). U komplikovaných zlomenin se pak přistupuje k operacím a ty nesou vždy určité riziko. Každopádně každá zlomenina potřebuje dostatek prostoru a klidu na řádné zhojení. To znamená, že je ordinován klidový režim (míra omezení a případná fixace korzetem závisí na velikosti a lokalizaci zlomeniny).

Pokud je potřeba, je léčba doplněna o farmakoterapii na snížení bolesti. Vhodné je podpořit organismus správnou výživou, která vede k rychlejší regeneraci. Rehabilitace není vždy nezbytně nutná, ale doporučila bych alespoň konzultaci s fyzioterapeutem.

Zobrazit celou odpověď

Nejlepší poloha při spánku při bolesti beder

Mam chronicke problemy, obcas musim dostat injekci. Jaka je nejlepsi poloha na spanek bezne a pri akutni bolesti, kdyz to boli i do stehna. Dekuji

Dobrý den,

nejlepší poloha je taková, kde vás bolesti netrápí, popřípadě jsou minimální. U každého z nás je to jiné, protože každý z nás má také jiné příčiny bolesti zad. Základem je kvalitní matrace (odpovídá tělesné konstituci a hmotnosti), která poskytne dostatečnou oporu pro záda a páteř.

Při akutní bolesti můžete vyzkoušet polohu na zádech s mírně vypodloženými koleny.

Zobrazit celou odpověď

Vhodná židle po operaci

Dobrý den. Jsem čerstvě po operaci bederní páteře (výhřez L4 a L5, zúžený páteřní kanál). Prací u PC trávím denně 8-12 hodin. Mohli byste mi doporučit vhodnou židli (případně i její dodatečné konfigurace) s ohledem na zdravotní stav a četnost užití? Měřím 182,5 cm, váha 110 kg.

Předem děkuji za odbornou a věcnou odpověď.

Dobrý den,

děkuji za váš dotaz. Podle vámi popsaného zdravotního stavu a vaší postavy bych vám doporučila model Comfort. Každopádně je důležité si během práce najít chvilku, kdy se postavíte, protáhnete a třeba si i zacvičíte. Práci ve stoje pohodlně umožňují polohovací stoly. Cvičit stačí 5 minut několikrát během dne. Inspiraci ke cvikům najdete na našem YouTube kanále.

Zobrazit celou odpověď

Zeptat se odborníka

Zeptejte se našich odborníků na fyzioterapii