Sleva 10 % na zdravotní židli Adaptic COMFORT poslední šance do 30. dubnaNejlepší poloholovací stoly na trhu za skvělé ceny | Trakční polštáře Kanuda se slevou 10 %

Online poradna

Naši odborníci odpovídají na vaše dotazy z oblasti fyzioterapie

Již zodpovězené dotazy

Vhodná pomůcka pro podporu křížové oblasti

Dobrý den. Rád bych se zeptal, jestli se najde nějaká vhodná pomůcka pro jakousi podporu křížové oblasti zad. Občas mne "uskřípne nerv" když dělám nějakou těžší práci a napadlo mne použít nějaký bederní pás nebo něco podobného co by tu část zpevnilo. Nejsem si jistý, jestli by toto mohlo pomoct. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, bederní pás jisto dokáže částečně ulevit bederní páteři. Jeho funkce je částečně rozložit zátež také na břišní svaly a přední stranu těla, která bývá oslabená, a chránit tak bedra. Je ovšem potřeba mystel na to, že je to pouze pasivní pomůcka, která sama o sobě příčinu problému neodstraní. Je jen jakousi berličkou, abychom mohli fungovat, než se příčina potíží odstraní.

Bolesti beder a ono uskřinutí je důsledkem svalové nerovnováhy, kdy velmi často dochází k tomu, že břišní svaly jsou ochablé a nezvládají držet tělo ve vzpřímené pozici a vetší zátěž pak doslova leží na našich bedrech, které jsou dlouhodobě přetěžována. Dochází ke změně postavení bederních obratlů a postupem času se může stav prohloubit natolik, že se objeví kořenové dráždění, které můžete vnímat, jako takové to skřípnutí, nebo rovnou dojde k vyhřeznutí meziobratlové ploténky.

Takže abych to shrnula, ano, bederní pás vám při těžší práci jistě pomůže, ale je potřeba myslet dál a pracovat na příčině, proč k tomu dochází.

S pozdravem
Klimešová

Zobrazit celou odpověď

Bolesti kostrče

Dobrý den, po pádu jsem začala mít bolesti v oblasti kostrče. S bolestmi si sedám a ještě s většími vstávám. Na Rtg mi paní doktorka zjistila ventrální angulaci kostrče, což přesně nevím co znamená. Chtěla bych se tedy zeptat zda je možné, aby tato diagnóza byla následkem pádu, protože před tím jsem žádné bolesti neměla a je to už 3 tí týden a bolest stále neustupuje a já jsem už zoufalá.

Paní Dr. (chirurg) se pokoušela o repozici kostrče per rectum což bylo šílené a věděla jsem to dopředu, přesto jsem to podstoupila v naději, že to pomůže, ale stále stejné. Domnívala jsem se, že mobilizace kostrče je stoprocentní k nápravě... ale asi to ne vždy vyjde? Je to normální? Mnohokrát děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den, bolesti kostrče jsou naprosto normální po pádu na zadek nebo pánev, je to naraženina jako každá jiná, samozřejmě může vlivem nárazu dojít k traumatu (zlomenině) kostrče, ale to by vám ukázal RTG snímek.

Ventrální angulace znamená nadměrné zahnutí kostrče směrem vpřed, tzn. hlouběji do pánevního dna a nemusí to být následek pádu, ale také může. Co se týče mobilizace kostrče, bezprostředně po pádu bych ji neprováděla, tělo se chrání bolestí, imobilizací, aby se samo uzdravilo, pomohlo si a mobilizace může stav ještě trochu zhoršit, a ani jedna aplikace nemusí být úspěšná, velmi to záleží na svalech, které se na ní upínají. Ty mohou být ještě stále po pádu ve zvýšeném napětí a pořád mohou kostrč táhnout určitým směrem.

Počítejte, že takový měsíc můžete stále pociťovat bolesti při pohybu, nejvíce při sedání a vstávání, charakteristická je ostrá pichlavá bolest. Postupně, jak se tělo bude zotavovat by měla vymizet, do té doby je vhodné omezit sezení a když, tak na něčem měkkém, ať se kostrč netlačí o židli. Přidat můžete cviky na pánev z konceptu Mojžíšové, popřípadě, pokud by bolest byla opravdu velká, tak i nějaká analgetika. Pokud byste po měsíci necítila úlevu, je dobré navštívit znovu lékaře.

S pozdravem
Klimešová

Zobrazit celou odpověď

Nedaří se vám najít odpověď?

Zátěž a pohyb s artrózou

Dobrý den, ráda bych se na něco zeptala.
Mám 4. st. artrozy kolene. Termín operace jsem dostala na květen 2028. Předpokládám, že do té doby asi nevydržím, a budu muset situaci řešit dřívější operací v zařízení s finanční úhradou… nicméně můj dotaz se týká jiné věci: 

Typicky se u mě střídají období silné bolesti s téměř nemožností pohybu, s obdobími, kdy koleno relativně funguje - byť s bolestí. V týdnech toho prvního stavu se bohužel skutečně nedá dělat nic, ale v těch druhých případech se snažím o aktivní pohyb, jednak abych udržela funkční svalstvo v okolí kolene, a za druhé také proto, že mám nadváhu, kterou potřebuji do operace zredukovat, jelikož mám chronický zánět zápěstí a obávám se problémů při chůzi s berlemi.

Moje otázka tedy zní: když koleno se 4. st. artrozy (mimo období akutního otoku a nepohyblivosti) zatěžuji tak, že v pohybu silně bolí - především dlouhou rychlou chůzí – je jediným problémem ta bolest, nebo je to případně i nějak nebezpečné pro kloub samotný?

Chci prostě vědět, jestli (když vím, že náhrada už mě stejně nemine) jde jen o zvládnutí té pohybové bolesti, anebo zda si její ignorací mohu poškodit i něco jiného než samotný kloub, který je „na odpis“ - mám na mysli třeba nějaké nevratné anatomické změny v jiných částech nohy apod. 
Děkuji předem za odpověď. 

Dobrý den, velmi mě těší, že máte reálný pohled na věc a vaše uvažování ohledně pohybu je správné. I při artróze 4.st je pohyb důležitý, přesně jak píšete, pro udržení relativní kondice a zachování nějaké svalové hmoty, kterou pro život a pohyb jako takový prostě potřebujeme. Pojďme se podívat na to, co se děje s tělem, když se hýbe a zároveň ho něco velmi bolí:

Nejčastěji se tělo snaží bolesti nějakým způsobem uhnout, tzn. že dochází k jinému mechanizmu pohybu, k zatížení jiných svalů, které obvykle k danému pohybu vůbec nepatří a najednou ho mají dělat a také pak nějakému asymetrickému vychýlení, které vede k další nerovnováze a většímu zatížení druhé strany, druhých kloubů a samozřejmě rychlejšímu opotřebení.

V praxi jsem se potkala s nejedním pacientem, který si při čekání na operaci zhoršil stav ostatních kloubů a čekala ho pak další operace. Jenže co dělat, když je potřeba se hýbat a zároveň zhubnout? Upřímně, bolesti se asi ve vašem případě úplně nevyhnete a riziko opotřebení jiných kloubů bude tak jako tak. Protože když už je artróza jednou v těle, postihuje více než jeden kloub.

Doporučuji redukovat hmotnost ve spolupráci s nutričním terapeutem, který vám sestaví jídelníček na míru a zároveň doporučuji pravidelný pohyb v odlehčení. Tzn. rozhodně ne běh, rozhodně ne rychlou dynamickou chůzi v náročném kopcovitém terénu. Zkusila bych Nordic Walking, který vám pomůže kloub odlehčit, nebo plavání, rotoped na doma a na celé tělo nějakou formu skupinového zdravotního cvičení.

S pozdravem
Klimešová

Zobrazit celou odpověď

Dotaz na poranění nohy po pádu z koně

Dobrý den, před měsícem jsem si poranila koleno - spadla jsem z koně. MRI ukázalo, že mám částečnou rupturu acl, pcl, mcl. Měsíc jsem nosila ortézu. Koleno nemám oteklé a ani jsem neměla v koleni žádnou vodu. Dá se to vyléčit bez operace? Je možné, že se to zahojí? Používám také bioptron a doma magnet. Mám také lymfedém 3 st. Mám velký strach z operace. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, vazy v kolenním kloubu mají ochrannou funkci a jsou takovým stopperem při nepřiměřeném velkém pohybu, aby ochránily kolenní kloub před velkým poškozením. Pokud dojde k částečné ruptuře, znamená to, že jejich funkce přetrvává, jen je oslabena. V praxi se setkávám s tím, že se vazy mohou někdy samy zhojit, pokud jsou vlákna neroztřepená, blízko u sebe a kolenní kloub je po dobu 4–8 týdnů v relativním klidovém režimu a pak následuje cílená rehabilitace za účelem zpevnění kolene jako celku, svalů v okolí atd.

Ne vždy je operace nutná, záleží na nárocích na kolenní kloub a jeho stabilitě. V podstatě lze funkci vazů nahradit vytrénováním svalového korzetu, který jejich funkci převezme a dokáže koleno stabilizovat i při sportu. Rizikem jsou ovšem nečekané pády, které svalově nejsme schopni ustát a ovlivnit.

Obecně se k operaci přistupuje při úplném přetržení vazů nebo pokud je kolenní kloub dlouhodobě nestabilní, protože pak dochází k nadměrnému opotřebování chrupavky a riziku vzniku dřívější artrózy.

S pozdravem
Klimešová

Zobrazit celou odpověď

Vhodnost polštáře Kanuda při vyhřezlé ploténce

Dobrý den, prosím o radu ohledně produktů Kanuda. Mám diagnostikovaný výhřez meziobratlové krční ploténky C5-C6 (paramediálně vpravo prominence ploténky do 3 mm, kraniokaudálně 9 mm). V prosinci loňského roku (před stanovením diagnózi) jsem si koupila polštář PRIMO AIR, používám jej pravidelně a zdá se mi, že bolesti související s krční páteří, jsou menší. Ale i přesto se chci zeptat, zda na problém s vyhřezlou ploténku nebude lepší polštář LARGO (v popisu u produktu je přímo uvedeno, že snižuje tlak na meziobratlové ploténky)?

Má výška je 176 cm. Preferuji spaní na zádech. Dále mám dotaz k trakčním polštářům Kanuda. Jsou tyto polštáře na můj problém vhodné a v případě že ano, je vhodnější HEAD NAP nebo SPINE NAP? Děkuji za odpověď Suchánková.

Dobrý den, velmi mě těší, že jste zvolila náš typ zdravotního polštáře a že sama vnímáte rozdíl a zlepšení. Co se týče rozdílu mezi Largo a Primo Air, tak jde o to, že Largo je brán více jako univerzální polštář, Primo Air je již více propracovaný a dokáže lépe podpořit hlavu při spaní na boku. Vy píšete, že preferujete spíše spaní na zádech, pak bych mezi těmito polštáři neviděla nikterak zásadní rozdíl. I co se týče výšky postavy jste tak na hranici mezi jedním a druhým typem. Proto záleží zcela na vás, jestli si chcete zvolit jiný tip polštáře. Můžete vyzkoušet a pokud nebude vyhovovat, samozřejmě můžete ve zkušební době produkt vrátit.

Co se týče Head Nap a Spine Nap, tam bych byla opatrnější, trakce může být prospěšná, ale spíše bych se ve vašem případě přiklonila k manuální velmi jemné trakci prováděné odborníkem, než pomocí pomůcek.

S pozdravem
Klimešová

Zobrazit celou odpověď

Cvičení po operaci meziobratlové plotýnky

Dobrý den, prodělala jsem před rokem a půl operaci plotýnky (L4-L5) a chodím nyní cvičit s trenérem, abych se dostala do kondice. Trenér má několik dotazů na cvičení, mohli byste mi prosím pomoct s odpovědmi?

  1. Antirotace (kufříkový mrtvý tah, pal off press s rotací trupu, zvedání nohou v medvědovi a v lopatkovém mostu, jednoruční nebo clean s kettkebell) je možné?
  2. Tlak - nohy (dřep s osou za hlavou, pohárový dřep) je možné?
  3. Tlak - ruce (unilaterální tlak na hlavu ve stoje) je možné?
  4. Výpady (na místě, přední, zadní, za chůze, kozácký dřep)
  5. Předklon (rumunský mrtvý tah, na zadek/na hamstringy, obrouruční kettlebell swing) je možný?
  6. Střed (side plank s oběma nohama/koleny na zemi, side plank s pouze jednou nohou/kolenem na zemi, zvedání se do planku z pozice, kdy jsou kyčle mírně ve flexi a zadek tak může být opřený o zem)
  7. Tah (přítahy na trx., veslování na kladce, přítahy kladky)

    Děkuji moc za pomoc, Eva M., 40 let

Dobrý den, děkuji za váš dotaz. Na úvod bych řekla, že rok a půl je obvykle dostatečně dlouhá doba, aby se tělo po operaci zotavilo. Záměrně říkám obvykle, protože neznám vaši kondici, tělesnou proporci, ani důvod, proč k výhřezu ploténky došlo. Co kvituji, je to, že se chcete dále posouvat a na sobě pracovat a že jste zvolila cestu s trenérem, který pohlídá, aby bylo cvičení kvalitně provedené.

Prošla jsem si všechny cviky, na které se ptáte, některé mi z pohledu fyzioterapeuta připadají zbytečné, obecně lidi nabádám spíše k symetrickému cvičení, než unilaterálnímu zatěžování těla, ale nejsem trenér a neznám váš tréninkový plán, tím pádem je nebudu rozporovat.

Co bych zvážila jsou cviky se švihovou fází kettlebellu a rotací, či předklonu zároveň. A cviky v předklonu bych běžné populaci moc nedoporučovala. Důvod je ten, že obecně je spodní část zad přetěžovaná a chybí kompenzace z přední části těla - břicha. Ale znovu říkám, je to diskutabilní, protože vás neznám, nevidím vaše tělo, svalové zapojení a řetězení, přetížená a ochablá místa, která mohou být zdrojem budoucího problému.

Proto bych si dovolila na vaše dotazy odpovědět následovně:

Kufříkový mrtvý tah - nevidím v něm úplně smysl, myslím si, že jsou lepší cviky, ale pokud bude prováděn ve správném postavení a kvalitně, symetricky na obě strany a vaše tělo na to má, pak ano

Pal off press s rotací trupu - viz výše

Zvedání nohou v medvědovi a v lopatkovém mostu - ano

Jednoruční nebo clean s kettkebell - spíše ne

Dřep s osou za hlavou - ano

Pohárový dřep - ano

Unilaterální tlak na hlavu ve stoje - ano

Výpady - ano

Předklon - nedoporučuji

Střed - ano

S pozdravem
Klimešová

Zobrazit celou odpověď

Zeptat se odborníka

Zeptejte se našich odborníků na fyzioterapii