Časově omezená sleva 10 % na vybrané zdravotní židle a na unikátní polštáře Kanuda | 30 dnů na vrácení každého produktu

Online poradna

Naši odborníci odpovídají na vaše dotazy z oblasti fyzioterapie

Již zodpovězené dotazy na téma cvičení

Metody cvičení na vyhřezlou ploténku

Dobrý den, je celá řada cvičení na vyhřezlou ploténku, jedni doporučují to druzí jiné a jiné zase zavrhují to...nejvíce mne logicky zaujala metoda mudr. Danolova, který zavrhuje jakoukoli trakci na páteři a doporučuje co nejvíce chodit a provádí jemnou masáž (cca několik minut) nbevíte co přesne je ta masáž to manuální prstami co dělá? Jinak se zeptám co doporučíte na co nejlepší zlepšení pri výhřezu ploténky v bedru s kořenovým syndromem do nohy? dekuji

Dobrý den,

ano máte pravdu, že přístupů a doporučení k rehabilitaci vyhřezlé ploténky je mnoho. Je to tím, že v oboru je široká škála metod, kterými můžeme pacientovi pomoci a každý terapeut nebo lékař si vybírá takový postup, který je mu nejbližší a dává mu největší smysl. Více o nejefektivnějších metodách fyzioterapie si můžete přečíst v našem článku.

Bohužel neznám MUDr. Danolovou a ani se mi ji nepodařilo dohledat, proto vám neumím odpovědět na vaši otázku ohledně jí doporučované masáže. Pokud se jedná o velmi jemnou masáž při výhřezu ploténky, mohli bychom uvažovat o Bowenově masáži, kterou provádí vyškolený terapeut nebo lékař. Každopádně vhodné jsou všechny postupy, které vedou k uvolnění tlaku na kořenový nerv, prokrví danou oblast a aktivuje okolní struktury, aby v místě výhřezu mohlo dojít k odlehčení a regeneraci.

Při léčbě vyhřezlé ploténky vždy záleží na míře a lokalizaci výhřezu, kterou určí lékař pomocí zobrazovací techniky. Na základě lékařské zprávy se pak terapeut rozhodně, který postup bude pro daného klienta nejvhodnější. Obecně mezi velmi úspěšné metody při léčbě výhřezu meziobratlové ploténky patří SM systém MUDr. Richarda Smíška. Vhodné cviky také najdete na našem webu.

Zobrazit celou odpověď

Rehabilitace po artroskopii

Dobrý den, mohu se poradit, prosím? Kamarád bude už 14 dnu po artroskopii. Otok odeznívá velmi pomalu. Koleno chladí, užívá Aescin, snaží se cvičit, ale moc to vzhledem k tomu otoku nejde. Má cvičit na sílu, až k hranici bolesti? Nebo i přes? Boji se, aby mu to nezatuhlo. Občas mu v koleni jakoby píchne, ale vyloženě ho nebolí, spíš je omezen tím otokem. Případně jaké cviky by měl v tomto stavu ideálně provádět?
Děkuji moc za odpověď.
R.

Dobrý den,

děkuji za váš dotaz. Stavy po artroskopii bývají různé a otok k nim rozhodně patří. Někteří mají to štěstí, že jim otok hned splaskne, někteří se s ním trápí několik týdnů. Každopádně vaše úvaha o pravidelném pohybu, aby koleno nezatuhlo, je správná. Volila bych jednoduché ohýbání v koleni, které není tolik náročné, vhodný by byl rotoped s minimální zátěží (stupeň 2-3), pokud by nohu nepřetočil tak ohýbat vpřed a vzad, kam se dostane, s výdrží v maximálním ohybu. Cvičit pouze do bolesti. Pokud by bolest při cvičení znemožňovala ohýbat koleno nebo by se otok zvětšoval, doporučuji konzultaci s lékařem případně vyhledat fyzioterapeuta, který si s tím již dokáže poradit.

Celkově na snížení otoku je důležité nohu zbytečně nepřetěžovat, nechodit zbytečně dlouhé trasy, omezit statické stání a nohu večer vypodložit na pohovku nebo židli.

Zobrazit celou odpověď

Nedaří se vám najít odpověď?

Vhodnost Adaptic židle pro člověka s Bechtěrevovou chorobou

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda si myslíte nebo máte židli vyzkoušenou u osob postižených Bechtěrevovou chorobou, kterou trpím bohužel i já? Dochází postupně k tuhnutí páteře a o bolestech ani nemluvím. Pracovní povinnosti, ale zůstávají takže i sezení u počítače, což není zrovna nejlepší u této choroby....Děkuji za odpověď

Dobrý den,

Morbus Bechtěrev je nemoc, která přináší řadu komplikací a bolestí pro člověka. Co je u něj nesmírně důležité, je pravidelný pohyb, který brání rychlé progresi nemoci. Pokud musíte pracovat, jak píšete, tak bych byla pro, abyste zvolila opravdu kvalitní židli, která vám dá dostatečnou oporu a poskytne prostor pro úlevovou polohu zad, ale zároveň vás nebude držet ve statickém sedu. A naše židle tyto dvě věci splňují. Každopádně i přesto je pro vás velmi důležité si během práce dávat pravidelné pauzy s protažením a procvičením těla. K tomu Vám mohou skvěle pomoci také polohovací stoly, které máme také v nabídce. Tipy na cvičení najdete na našem webu, je jich tam celá škála, začněte těmi jednoduššími a postupně se propracujte k těm složitějším, tak jak vám vaše páteř dovolí. Seznam všech cviků najdete na našem YouTube kanále.

Zobrazit celou odpověď

Sezení na masážní židli

Dobrý den, je možné dlouhodobě využívat něco jako je masážní židle, s oporou kolen a hrudníku, pro práci u počítače? Občas bych toto sezení uvítal více než klasické ale nevím jestli nebude páteř oslabována přílišnou oporou. Děkuji, Petr.

Dobrý den,

vaše přemýšlení o oslabení svalů kolem páteře je správné. Klíčem ke zdravým zádům bez bolesti je je udržet v aktivitě, ale zároveň jim dopřát čas na odpočinek a regeneraci. Dokáži si představit, že byste tuto židli využil krátkodobě během dne (v řádu minut) právě na odpočinek a pak si sedl zpět na pracovní židli. Důvodem, proč by vám masážní židle možná vyhovovala víc, může být ten, že nemáte vhodnou židli pro dlouhodobou práci v sedě, nebo také to, že je potřeba zapracovat na posílení středu těla a zad. Obojí najdete na našem webu, jak vybrat správnou židli, tak také vhodné cviky pro zdravá záda. Vhodnou alternativou k masážní židli jsou také klekačky. Pozice nohou je u nich stejná, ale záda jsou napřímená a nebudou tak dlouhodobě ochabovat při nečinnosti. Ale ani klekačky nejsou ideální pro dlouhodobou práci v sedě, právě proto, že nemáte možnost odpočinku zad, to vám poskytne pouze zdravotní židle se zádovou opěrkou, všechny ostatní sedací alternativy by měly být jen zpestřením a umožněním pro tělo na chvíli pracovat v jiné pozici a zapojit tak jiné svalové skupiny.

Zobrazit celou odpověď

Potíže při cvičení Vojtovy metody

Dobrý den prosím chtěla bych se zeptat. Synovi je rok a půl. Cvičíme od narození vojtovu metodu. Ale teď nám to nejde. Neudržím syna v té správné poloze. Už je starší a jde to těžce. Prosím co v takové situaci dělat. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

práce s dětskou klientelou je úplně jiná než s dospělými, děti musíte od určitého věku zaujmout, jinak nebudou spolupracovat. Tudíž to, že syna už neudržíte, je normální. Otázkou je, proč jste se vlastně k Vojtově metodě dostali (diagnóza, opožděný vývoj, patologie,...)? Na to potom navazuje otázka, jestli v návaznosti na ten důvod neexistuje nyní jiná, třeba vhodnější (zábavnější) metoda, kterou by dítě více přijímalo. Přehled nejefektivnějších metod jsme popsali podrobněji v článku. Zvažte možnosti a třeba se i poraďte s dětským terapeutem nebo konzultujte s terapeutem, který vám Vojtovu metodu doporučil.
 

Zobrazit celou odpověď

Jaký mám zvolit sport v 15ti letech?

Dobrý den, je mi 15 let a dosud jsem nijak zvlášť nesportoval, ale teď poslední dobou začínám uvažovat o tom, že bych měl. Nevím, jaký sport zvolit, zda není pozdě.
Prosím Vás o radu.

Dobrý den,

na sport není nikdy pozdě. Dá se začít v každém věku. Hodně záleží na tom, co od něj očekáváte? Zabavit se, najít si přátele, udržovat se v kondici, dělat sport profesionálně. Od toho se pak může odvíjet i výběr sportu. Pokud hledáte něco, co vás "rozhýbe", je důležité si vybrat takový sport, který vás bude bavit, ke kterému máte blízko, protože pak je předpoklad, že u něj vydržíte dlouho, než když si vyberete sport, který je sice populární, ale nemáte k němu vlohy, nejde vám a vlastně ho děláte jen z povinnosti. Také je potřeba si uvědomit, jestli jste spíše sólista, nebo týmový hráč, od toho se odvíjí výběr v individuálních nebo kolektivních sportech.

Obecně je nejsnazší cesta začít se sportem, ke kterému toho do začátku moc nepotřebujete (myslím vybavení) a pak se postupně profilovat a vypracovat k tomu, co vás bude nejvíce bavit a k čemu se budete rád pravidelně vracet.
 

Zobrazit celou odpověď

Zeptat se odborníka

Zeptejte se našich odborníků na fyzioterapii