Sleva až 15 % na zdravotní židle Adaptic COMFORT a Adaptic STYLE | Jen do 31. března | Trakční a relaxační polštáře Kanuda se slevou 10 %

Online poradna

Naši odborníci odpovídají na vaše dotazy z oblasti fyzioterapie

Již zodpovězené dotazy na téma pohyb a sport

Zátěž a pohyb s artrózou

Dobrý den, ráda bych se na něco zeptala.
Mám 4. st. artrozy kolene. Termín operace jsem dostala na květen 2028. Předpokládám, že do té doby asi nevydržím, a budu muset situaci řešit dřívější operací v zařízení s finanční úhradou… nicméně můj dotaz se týká jiné věci: 

Typicky se u mě střídají období silné bolesti s téměř nemožností pohybu, s obdobími, kdy koleno relativně funguje - byť s bolestí. V týdnech toho prvního stavu se bohužel skutečně nedá dělat nic, ale v těch druhých případech se snažím o aktivní pohyb, jednak abych udržela funkční svalstvo v okolí kolene, a za druhé také proto, že mám nadváhu, kterou potřebuji do operace zredukovat, jelikož mám chronický zánět zápěstí a obávám se problémů při chůzi s berlemi.

Moje otázka tedy zní: když koleno se 4. st. artrozy (mimo období akutního otoku a nepohyblivosti) zatěžuji tak, že v pohybu silně bolí - především dlouhou rychlou chůzí – je jediným problémem ta bolest, nebo je to případně i nějak nebezpečné pro kloub samotný?

Chci prostě vědět, jestli (když vím, že náhrada už mě stejně nemine) jde jen o zvládnutí té pohybové bolesti, anebo zda si její ignorací mohu poškodit i něco jiného než samotný kloub, který je „na odpis“ - mám na mysli třeba nějaké nevratné anatomické změny v jiných částech nohy apod. 
Děkuji předem za odpověď. 

Dobrý den, velmi mě těší, že máte reálný pohled na věc a vaše uvažování ohledně pohybu je správné. I při artróze 4.st je pohyb důležitý, přesně jak píšete, pro udržení relativní kondice a zachování nějaké svalové hmoty, kterou pro život a pohyb jako takový prostě potřebujeme. Pojďme se podívat na to, co se děje s tělem, když se hýbe a zároveň ho něco velmi bolí:

Nejčastěji se tělo snaží bolesti nějakým způsobem uhnout, tzn. že dochází k jinému mechanizmu pohybu, k zatížení jiných svalů, které obvykle k danému pohybu vůbec nepatří a najednou ho mají dělat a také pak nějakému asymetrickému vychýlení, které vede k další nerovnováze a většímu zatížení druhé strany, druhých kloubů a samozřejmě rychlejšímu opotřebení.

V praxi jsem se potkala s nejedním pacientem, který si při čekání na operaci zhoršil stav ostatních kloubů a čekala ho pak další operace. Jenže co dělat, když je potřeba se hýbat a zároveň zhubnout? Upřímně, bolesti se asi ve vašem případě úplně nevyhnete a riziko opotřebení jiných kloubů bude tak jako tak. Protože když už je artróza jednou v těle, postihuje více než jeden kloub.

Doporučuji redukovat hmotnost ve spolupráci s nutričním terapeutem, který vám sestaví jídelníček na míru a zároveň doporučuji pravidelný pohyb v odlehčení. Tzn. rozhodně ne běh, rozhodně ne rychlou dynamickou chůzi v náročném kopcovitém terénu. Zkusila bych Nordic Walking, který vám pomůže kloub odlehčit, nebo plavání, rotoped na doma a na celé tělo nějakou formu skupinového zdravotního cvičení.

S pozdravem
Klimešová

Zobrazit celou odpověď

Tendinopatie hamstringu

Dobrý den, poslední cca 2 roky se při/po běhu potýkám s ostrou bolestí hamstringu pod sedacím svalem. Někdy bolest vystřeluje až do třísel, plosky nohy. CT žádný větší problém neprokázalo. V rámci rehabilitace byl problém diagnostikován jako tendinopatie hamstringu. Cvičení ale nikam nevede. Je možné proces urychlit například rázovými vlnami nebo cílenou masáží? Případně jinými procedurami?
Děkuji za odpověď

Dobrý den, já osobně bych hledala jestli není problém v technice běhu. Protože pokud je to uzavřeno jako tendinopatie, což je onemocnění šlachy (tendon=šlacha, patie=koncovka označující nemoc), pak je z nějakého důvodu neustále přetěžovaná. Rázová vlna, masáže a další fyzikální procedury odstraní pouze následek a jistě dokáží ulevit od momentálních potíží.

Z dlouhodobého hlediska je však důležité najít příčinu, která celý sval a přeneseně pak i šlachu, přetěžuje. A k tomu je potřeba důkladné vyšetření. Pokud cvičení neulevuje od bolesti, pak může být špatně zvolené a nebo je ve vašem denním režimu něco, co efekt cviků smaže. A tím nepřichází úleva.

S pozdravem Klimešová

Zobrazit celou odpověď

Nedaří se vám najít odpověď?

Kolenní ortéza po úrazu

Dobrý den, po úrazu na lyžích mám přetržený zkřížený a laterální vaz kolene. Absolvovala jsem rehabilitaci a koleno mám jít stabilizované. Běžně s ním provozuji bez potíží různé sporty, na sjezdové lyžování bych si však radši vzala ortézu, aby se mi s kolenem něco nestalo a bylo stabilní. 
Je na tyto obtíže vhodná a dostačující kolenní ortéza DonJoy Drytex? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den, děkuji za váš dotaz. Přední zkřížený vaz chrání kolenní kloub před posuny v předozadní rovině, laterální zase před posuny ze strany na stranu. Proto je potřeba volit takovou ortézu, která pojme oba dva směry. Tzn, abych to zjednodušila, vyberte takovou ortézu, která má lamely po stranách a zároveň má pružný kříž vepředu pod kolenním kloubem. Dívala jsem se, že DonJoy Drytex má několik poddruhů, od úplně jednoduchých bandáží až po propracované ortézy. Vyberte z nich tu, která splňuje obě podmínky, nebo se podívejte po jiném výrobci (např. reh4mat).

Nebo je ještě varianta kombinace jednodušší ortézy s tejpováním, ale to je potřeba už řešit přímo s fyzioterapeutem.

S pozdravem
Klimešová

Zobrazit celou odpověď

Rozestup břišních svalů a sport

Dobrý den, dcera (13 let) má ploché nohy, mírnou skoliózu (na kterou by nikdo neupozornil, neřešil, nebýt rentgenu hrudníku z jiného důvodu) poslední cca 3 roky s přestávkami cvičí cviky doporučené z rehabilitací. Nyní jsem zjistila (taky na to nikdy nikdo neupozornil), že má nejspíš rozestup břišních svalů, široký asi na 1 cm, při zatnutí svalů vznikne stříška.

Snaží se tedy cvičit brániční dýchání a cviky na posílení středu těla, které jsme našly. Ale jde mi o to, že chce nově chodit na lekce poledance a já nevím, zda by jí to nemohlo uškodit s tím rozestupem?


Předem se omlouvám za dlouhý dotaz a děkuji za odpověď.

Dobrý den, děkuji za váš dotaz.

S největší pravděpodobností se bude jednat o rozestup břišních svalů neboli diastáz. Objevuje se u dětí s vadným držením těla. Pokud docházíte na rehabilitaci se skoliózou, pobavte se s terapeutem o vhodných cvicích také na diastázu. Cviků je mnoho, ale zejména u dětí je potřeba je vhodně vybrat a naučit správné provedení. Obecně je důležité  se zaměřit na dýchání a zapojení šikmých břišních svalů a příčného břišního svalu. Pole dance by měl toto zapojení podporovat, ale záleží na vedení tréninku a jeho postupné zátěži. Pokud bude sestaven vhodně a adekvátně ke svalové síle břicha může být ku prospěchu.

S pozdravem
Klimešová

Zobrazit celou odpověď

Bolest kolene při běhu

Dobrý den, už asi dva týdny se potýkám s bolestí kolene při běhu. Bolí mě jakoby na horní straně čéšky vevnitř kolene a se zátěží se to stupňuje, hlavně pak z kopce.
Můžu poprosit o vaši radu? Jde to případně nějak tejpovat? Běžím totiž za nedlouho půlmaraton.
Děkuji.

Dobrý den, podle toho, co popisujete a vzhledem k vašemu aktivnímu přístupu k běhání, to může být patelofemorální syndrom, který vzniká z přetížení kolenniho kloubu nejčastěji nesprávným postavením čéšky a svalovou disbalancí.

Dá se velmi dobře řešit rehabilitací a tejpování nebo kolenní ortéza může dočasně ulevit od potíží.

S pozdravem Klimešová

Zobrazit celou odpověď

Bolest bederní páteře

Dobrý den,
již cca 3/4 roku se potkám s bolestí bederní páteře. Bolesti mívám hlavně ráno při vstávání - dříve jsem spala na břiše a bolest ráno byla šílená, od doby co spím v jiné poloze je to mnohem lepší. Před 3 měsíci jsem začala pravidelně cvičit, bolesti jsou méně časté a méně intenzivní, ale největší problém mám při např. výskoku a nárazu, hlavně při nárazu, nemohu skákat přes švihadlo nebo dělat dřepy s výskokem. Je mi 24 a i když mě záda nebolí přes den,tak mě tyto náhlé bolesti omezují, občas když se nějak ohnu tak mě ta bolest v bedrech jaksi "kopne". Můžete mi poradit jaké cviky bych mohla dělat, aby se problémy zmirnily? Je problém v nedostatku svalů nebo je to problém kosterní?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den, 

děkuji za váš dotaz. Co se týče cviků, které jsou vhodné na bederní páteř, najdete je na našem youtube kanále nebo v odborných článcích. Možná budou některé podobné nebo dokonce stejné, jako ty, co již pravidelně cvičíte. To, jestli ale zaberou na potíže při skoku přes švihadlo vám neřeknu. Vypadá to, že vaše tělo, přesněji páteř, není z nějakého důvodu schopna tlumit nárazy.  Proč tomu tak je, je potřeba vyšetřit. Obraťte se nejlépe na praktického lékaře, který vás odešle na patřičná vyšetření, rtg páteře atd. Aby se zjistilo, zda je vše v pořádku, nebo ne. Jste ještě docela mladá na to, aby vás záda bolela.

S pozdravem Klimešová

Zobrazit celou odpověď

Zeptat se odborníka

Zeptejte se našich odborníků na fyzioterapii