☝️VÝPRODEJ PRODUKTŮzobrazit nabídku | Sleva 10 % na unikátní polštáře Kanuda | 30 dnů na vrácení každého produktu

Online poradna

Naši odborníci odpovídají na vaše dotazy z oblasti fyzioterapie

Již zodpovězené dotazy na téma noha a koleno

Bolest a otékání nohou

Dobrý den,

před rokem jsem v práci povýšila na manažerskou pozici a od té doby mě začínají bolet a otékat nohy. Nevíte, co s tím?

Dobrý den,

nevím jakou práci jste vykonávala před tím, ale z titulu manažerské pozice odhaduji, že z větší části nyní prosedíte u počítače. Příčinou vašich problémů může být útlak cév na zadní straně stehna při nevhodném a dlouhodobém sezení. Zaměřte se na to, v jaké pozici nejčastěji sedíte (noha přes nohu, nohy založené pod židlí, …) jakou máte obuv (lodičky, pantofle,…) a také kolikrát denně se během práce postavíte a projdete.

Pro správnou průchodnost cév a zabránění městnání krve v dolních končetinách, která často způsobuje otok a bolesti, je důležité, aby byla chodidla opřená o zem ideálně v otevřené volné obuvi bez podpatku, úhel v kolenou 90° (pro židle se statickým sedákem, tj. kancelářské a ergonomické) nebo o malinko více a pravidelný pohyb - stačí několikrát denně během práce propínat a přitahovat špičky nohou, udělat pár kroků a chůzí do schodů také nic nepokazíte.

U zdravotních židlí Adaptic doporučujeme úhel v koleni otevřený (100° - 110°), neboť výkyvný sedák takovýto sed umožňuje. Při otevřeném úhlu v koleni je současně nižší tlak v bedrech.

Zobrazit celou odpověď

Bolest stehna na zadní straně

Dobrý den. Chtěl bych se Vás zeptat jak si můžu pomoct od bolesti stehna na zadní straně? Nemůžu sedět. Bolest je ostrá. Když sedím v pololehu tak to nebolí. Jakmile vstanu tak to začne bolet. Pak to rozchodím a už tak nebolí. To samé když vstávám z postele. Nemůžu sedět proto ten pololeh. Mám problém se obléct. Nezabírají léky ani masti. Viz priloha obrazek zasílám místo bolesti.

Pozn.: Před 3 týdny jsem absolvoval obstriky a ty nezabraly. Na doporučení jsem navštívil fyzioteraleuta. Napřed mě bolelo hyždě na levé straně. Fyzioterapeut mi to odblokoval ale bolest se přesunula na stehno zezadu. A teď se nedaří se bolesti zbavit. Děkuji za odpověď.

 

Dobrý den,

podle toho co popisujete, by se mohlo jednat o uskřinutí nervu, nervového kořenu v bederní části páteře. Špatná zpráva je, že pokud je můj odhad správný, těžko si s tím poradíte sám a je potřeba vyhledat odborníka. Doporučovala bych navštívit odborného lékaře, který vás kompletně vyšetří a vyloučí případné vyhřeznutí plotýnky. Prozatím se snažte maximálně omezit větší předklony a rotace páteře a všechny další pohyby, které vyvolávají vámi zmíněnou bolest.

Zobrazit celou odpověď

Nedaří se vám najít odpověď?

Bolest podkolenní jamky. Mohu sportovat?

Dobrý den, před 9 dny jsem se protahovala. Protahovala jsem lýtko a zadní stranu stehna v mírném předklonu s patou na zemi, tak aby byla celá zadní strana nohy v tahu. Nevím jestli jsem to přehnala, ale během dne mi začala otékat podkolenní jamka. Měla jsem pocit ztuhlosti a otoku celého kolene. Doma jsem každý den chladila a mazala gely a mastmi. Každý den to vypadalo lepší, ale před 2 dny se to zase zhoršilo. Nevím jak jinak to popsat, ale mám v té podkolenní jamce pocit jakoby tam bylo něco "přehozené". Při sezení mě to i brní od podkolenní jamky až asi ke kyčli, nedokážu to úplně specifikovat. Ale sval to není. Ten jsem natažený měla a bylo to zcela jiné. Za dva dny odjíždím na hory - je možné s tímto bežkovat/běhat? Pomůže třeba stažení kolene? Předem děkuji za odpověď, přeji hezký den Zuzana.

Dobrý den, Zuzano,

Vaším problémem může být tzv. Bakerova cysta. Je to specifická bulka, která je naplněna synoviální tekutinou. Vyskytuje se poměrně často u sportovců nebo lidí po úrazu kolenního kloubu či artróze kolenního kloubu. Při malých rozměrech o ní vůbec nemusí vědět, neprojevuje se žádnými příznaky a přijde se na ni úplně náhodně.

Pokud dojde k jejímu zvětšení, objevuje se bolest, otok a pocit tlaku v podkolenní jamce, může se také objevit omezení hybnosti.

Bakerova cysta – léčba

Bezpříznaková cysta se obvykle neléčí, pokud už však dochází k omezení hybnosti, doporučovala bych režimová opatření (klid, tejpování nebo ortéza). V každém případě bych doporučovala odborné vyšetření na ortopedii, kde mou hypotézu vyloučí, nebo potvrdí a nabídnou adekvátní postup (v některých případech lékaři přistupují k punkci cysty), a také cílené vyšetření na cévní chirurgii, která vyloučí hlubokou žilní trombózu, protože se projevuje podobnými příznaky jako Bakerova cysta.

Pokud bych měla přesně odpovědět na Váš dotaz ohledně odjezdu a pohybu na horách. Zvažte vaše problémy a kondici. Klid na lůžku určitě není nutný, ale také bych koleno výrazně nepřetěžovala.

Zobrazit celou odpověď

Bolest nohy po subluxaci kolene

Dobrý den, zhruba před sedmi týdny jsem měla subluxaci kolene, trpím na luxace obou kolen,z ačala jsem chodit na rehabilitace. A jednou po ní mi v kolenu tak louplo, že jsem kvůli bolesti jí musela zrušit. Snažím se cvičit doma, ale nic moc, chodím o f.holích, noha je stále slabá, bojím se na to pořádně šlápnout kvůli bolesti a vykloubení, myslíte, že bych měla pokračovat v rehab? Nebo se domluvit s ortopedem? Díky

Dobrý den,

krátkodobé zhoršení se během rehabilitace může stát, je však důležité ho vždy konzultovat s odborníkem (fyzioterapeut, ortoped). Nedoporučuji si to "léčit" doma po svém. Navíc pokud trpíte pravidelnými luxacemi. Je důležité nastavit vhodnou rehabilitaci, ať dojde je zpevnění kloubu a můžete odložit hole. Dlouhodobé šetření kloubu vede ke svalové atrofii (zmenšení svalové tkáně) a to je zbytečná komplikace. Také je důležité zavést režimová opatření, které budou vaše luxace eliminovat (vyhýbání se konkrétním pohybům, sportu, případně si vzít nějakou ortézu). Častými luxacemi dochází k poškození kloubu, které může vyústit až ve výměnu kloubu v podobě totální náhrady kloubu (TEP).

Zobrazit celou odpověď

Loupání a přeskakování v koleni

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, mám opakované luxace a subluxace kolene, po té poslední mi loupe a přeskakuje v koleni, že se i paní na rehabilitaci diví. Zmírní se to časem nebo to už zůstane? Ještě něco, koleno mám jak na vodě, zpevní se to vůbec někdy? Zpevnuji stehení sval, ale bude to asi fuška, mám hrozně slabé nohy.

Dobrý den,

opakované subluxace a luxace kolenního kloubu kloub jako takový poškozují. Proto se může objevit fenomén lupání a tzv. přeskakování. Důležité je kolenní kloub zpevnit. Vazy jsou v tomto stádiu často vytažené a je potřeba zapracovat na svalovém korzetu kolenního kloubu (stehenní sval není jediným svalem, který dokáže kloub zpevnit). Musí se pracovat komplexně a to od chodidla až po pánev. S tím vám pomůže zkušený fyzioterapeut. Nebála bych se vyhledat fyzioterapeuta se specializací přímo na kolenní kloub.

Zobrazit celou odpověď

Bolest kolene kolem čéšky

Dobrý den, už delší dobu a mám problém s kolenem, bolí mě kolem čéšky, asi to bude nějaký vaz kolem, většinou když se třeba protahuju, nebo u výpadů, ale je to čím dál horší, třeba schody atd, bolí to když to pokrčím. Dělám atletiku a nemyslím si, že by to bylo tím. Předem děkuju za odpověď.

Dobrý den,

bolest kolem čéšky může mít nejrůznější příčiny. Může to být záležitost svalů, vazů, ale také chrupavky přímo pod čéškou nebo nemisků. Určitě bych neotálela s vyšetřením kolene na ortopedii. Ortoped má k dispozici řadu zobrazovacích metod a také vám může provést manipulační testy, které právě buď potvrdí nebo vyvrátí možnou příčinu problému v kloubních vazech.

Zobrazit celou odpověď

Zeptat se odborníka

Zeptejte se našich odborníků na fyzioterapii