Sleva 10 % na zdravotní židli Adaptic COMFORT poslední šance do 30. dubnaNejlepší poloholovací stoly na trhu za skvělé ceny | Trakční polštáře Kanuda se slevou 10 %

Online poradna

Naši odborníci odpovídají na vaše dotazy z oblasti fyzioterapie

Již zodpovězené dotazy na téma cvičení

Cvičení po operaci meziobratlové plotýnky

Dobrý den, prodělala jsem před rokem a půl operaci plotýnky (L4-L5) a chodím nyní cvičit s trenérem, abych se dostala do kondice. Trenér má několik dotazů na cvičení, mohli byste mi prosím pomoct s odpovědmi?

  1. Antirotace (kufříkový mrtvý tah, pal off press s rotací trupu, zvedání nohou v medvědovi a v lopatkovém mostu, jednoruční nebo clean s kettkebell) je možné?
  2. Tlak - nohy (dřep s osou za hlavou, pohárový dřep) je možné?
  3. Tlak - ruce (unilaterální tlak na hlavu ve stoje) je možné?
  4. Výpady (na místě, přední, zadní, za chůze, kozácký dřep)
  5. Předklon (rumunský mrtvý tah, na zadek/na hamstringy, obrouruční kettlebell swing) je možný?
  6. Střed (side plank s oběma nohama/koleny na zemi, side plank s pouze jednou nohou/kolenem na zemi, zvedání se do planku z pozice, kdy jsou kyčle mírně ve flexi a zadek tak může být opřený o zem)
  7. Tah (přítahy na trx., veslování na kladce, přítahy kladky)

    Děkuji moc za pomoc, Eva M., 40 let

Dobrý den, děkuji za váš dotaz. Na úvod bych řekla, že rok a půl je obvykle dostatečně dlouhá doba, aby se tělo po operaci zotavilo. Záměrně říkám obvykle, protože neznám vaši kondici, tělesnou proporci, ani důvod, proč k výhřezu ploténky došlo. Co kvituji, je to, že se chcete dále posouvat a na sobě pracovat a že jste zvolila cestu s trenérem, který pohlídá, aby bylo cvičení kvalitně provedené.

Prošla jsem si všechny cviky, na které se ptáte, některé mi z pohledu fyzioterapeuta připadají zbytečné, obecně lidi nabádám spíše k symetrickému cvičení, než unilaterálnímu zatěžování těla, ale nejsem trenér a neznám váš tréninkový plán, tím pádem je nebudu rozporovat.

Co bych zvážila jsou cviky se švihovou fází kettlebellu a rotací, či předklonu zároveň. A cviky v předklonu bych běžné populaci moc nedoporučovala. Důvod je ten, že obecně je spodní část zad přetěžovaná a chybí kompenzace z přední části těla - břicha. Ale znovu říkám, je to diskutabilní, protože vás neznám, nevidím vaše tělo, svalové zapojení a řetězení, přetížená a ochablá místa, která mohou být zdrojem budoucího problému.

Proto bych si dovolila na vaše dotazy odpovědět následovně:

Kufříkový mrtvý tah - nevidím v něm úplně smysl, myslím si, že jsou lepší cviky, ale pokud bude prováděn ve správném postavení a kvalitně, symetricky na obě strany a vaše tělo na to má, pak ano

Pal off press s rotací trupu - viz výše

Zvedání nohou v medvědovi a v lopatkovém mostu - ano

Jednoruční nebo clean s kettkebell - spíše ne

Dřep s osou za hlavou - ano

Pohárový dřep - ano

Unilaterální tlak na hlavu ve stoje - ano

Výpady - ano

Předklon - nedoporučuji

Střed - ano

S pozdravem
Klimešová

Zobrazit celou odpověď

Bolest bederní páteře - zlomenina

Dobrý den.
Od začátku roku mě bolely záda a to dost. Po měsíci na ct vyšetření:Fr.tela L4 s prolomením horní krycí lišty s mírným snížením těla.
Lékař mě poslal na rhb vyšetření a to mám až 12.3.
Poradíte co mám či nemám dělat? Od začátku bolesti jsem se snažil cvičením si pomoct. Dnes tedy bolest už je mírná ale nevim jestli jsem si tím spíše něco nepokazil.
Děkuji Jarda

Dobrý den, pokud vás lékař posílá na rhb vyšetření, pak bude zlomenina pravděpodobně bez dislokace a komplikací a bude se hojit konzervativním způsobem léčení. Z mého pohledu jste měl dostat už nějaké informace po zhodnocení ct vyšetření. Každopádně L4 je těsně nad pánví, tudíž bych omezila hluboký předklon, záklony a prudké rotace. Zvedání břemen teď ideálně vůbec, pokud je nutné, tak s rovnými zády pomocí nohou.

Cvičení bych doporučila vleže na zádech nebo sedě, zaměřit se na zpevnění středu těla. Inspiraci na cviky najdete také na našem Youtube kanále, doporučuji cviky č.12, 13, 32, 34.

S pozdravem Klimešová

Zobrazit celou odpověď

Nedaří se vám najít odpověď?

Cvičení s Bechtěrevovou chorobou

Dobrý den. Jsem bechtěrevik a zajímá mne, zda je vhodné cvičení Spirální stabilizace páteře (Smíškova metoda). Děkuji za odpověď.

Dobrý den. Cviky podle MUDr. Richarda Smíška jsou vhodné pro téměř celou populaci. Ať už nás trápí bolest zad, vyhřezlá ploténka nebo např. Morbus Bechtěrev. Ve vašem případě je cvičení nutnost, aby byla udržena pohyblivosti páteře. SM systémem si dokážete zpevnit a protáhnout tělo. Cviky jsou vymyšlené tak, aby podporovaly stabilizaci páteře a udržovaly svaly v rovnováze. Bez přetížení nebo ochabnutí. Stačí kolikrát pár munit denně, ale opravdu denně. Vyhnula bych se cvikům, které vám bolí nebo které nejste schopná správně technicky zacvičit. Jinak mohu celou metodu doporučit.

S pozdravem
Klimešová

Zobrazit celou odpověď

Cvičení po porodu

Dobrý den, jsem 6 měsíců po porodu a ráda bych se opět vrátila ke cvičení. Bylo mi řečeno, že špatně zvolenými cviky si mohu přivodit diastázu. Ráda bych se vrátila ke cvičení pilates, kdy jednotlivé lekce trvají max. 20 minut. Mohu tento druh cvičení zvolit? Případně kolikrát týdně? Děkuji za zodpovězení dotazu.

Dobrý den, děkuji za váš dotaz. Pokud jste byla zvyklá pravidelně cvičit, určitě bych ve cvičení pokračovala. Pilates může být vhodné, pokud se bere ohled na to, že žena není ještě úplně v kondici. Nechodila bych na lekce pro velmi pokročilé, ale zvolila cviky spíše pro začátečníky. Poporodní diastáza je docela častá a ano nesprávným cvičením se může ještě zhoršit. Prozatím bych vynechala cviky, kdy jsou obě nohy zvednuté nad podložkou a posiluje se tak břicho. Volila bych cviky spíše v kleče nebo vleže na boku, případně ve stoji na zpevnění středu těla. A možná bych ze začátku zvolila pečlivější korekci lektorem. Co se týče frekvence, 2x–3x týdně nebo klidně pár cviků (tzv. 5 minutovky) každý den.

S pozdravem
Klimešová

Zobrazit celou odpověď

Bolest zad při gymnastice

Dobrý den, dělám závodně moderní gymnastiku a asi před týdnem mě začaly bolet svaly na zádech, téméř po celé délce, při lehkém předklonu i záklonu. Bojím se, že když budu i přesto cvičit, tak se to ještě zhorší. Od přirozena nejsem příliš ohebná, navíc necvičím úplně od mala, takže jsem vždy doháněla častým protahováním přes bolest.

Pomohly by tejpy? A můžu s tím cvičit?

Předem moc děkuji za odpověď, Apolena B.

Dobrý den,

bolest je varovný signál, že s naším tělem není něco úplně v pořádku. Tělo reaguje na zátěž, stres, podprahovými signály, pokud se zátěž zvýší na míru možného poškození těla, přichází bolest, nadprahový vědomý impulz, který nás má varovat.

Doporučovala bych trochu zvolnit v tréninku. Moderní gymnastika patří mezi sporty, kde se tělo dostává na hranici svých anatomických možností pohybu. A je velmi důležité tento sport kompenzovat a vyvažovat zatížení těla.

Tejpy, pokud budou vhodně aplikovány, vám jistě přinesou úlevu, ale nedoporučovala bych je využít jen jako náplast na bolest a pokračovat dále v plném zatížení.

S pozdravem
Klimešová

Zobrazit celou odpověď

Bolest beder a termální lázně

Dobrý den, mám týden bolesti v pravé části beder. Lékař mi dal uvolňovací injekci a mám cvičit. Moc to nepomáhá. Myslíte, že můžu a že by pomohlo pár dnů v teplé termální vodě? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

teplo obecně uvolňuje, v některých případech však může působit přesně opačný efekt, než bychom očekávali a ještě zhoršit potíže. Bylo by vhodné zjistit, jaká je příčina vašich potíží.

Co se týče termální vody, než se do ní naložíte, doporučovala bych vyzkoušet tepelný účinek lokálně přímo na problematické místo nějakým nahřívacím polštářkem, teplou sprchou. Uvidíte jak vaše tělo zareaguje a pokud by jste cítil úlevu, můžete vyzkoušet termální koupel.

Zobrazit celou odpověď

Zeptat se odborníka

Zeptejte se našich odborníků na fyzioterapii