BLACK FRIDAY 10–20 % na vybrané produkty do 9. 12.  |  Možnost vrácení zboží až do 15. 1. 2025  |  Objednávky do 9. 12. doručíme do Vánoc 

Online poradna

Naši odborníci odpovídají na vaše dotazy z oblasti fyzioterapie

Již zodpovězené dotazy na téma cvičení

Bolest zad při gymnastice

Dobrý den, dělám závodně moderní gymnastiku a asi před týdnem mě začaly bolet svaly na zádech, téméř po celé délce, při lehkém předklonu i záklonu. Bojím se, že když budu i přesto cvičit, tak se to ještě zhorší. Od přirozena nejsem příliš ohebná, navíc necvičím úplně od mala, takže jsem vždy doháněla častým protahováním přes bolest.

Pomohly by tejpy? A můžu s tím cvičit?

Předem moc děkuji za odpověď, Apolena B.

Dobrý den,

bolest je varovný signál, že s naším tělem není něco úplně v pořádku. Tělo reaguje na zátěž, stres, podprahovými signály, pokud se zátěž zvýší na míru možného poškození těla, přichází bolest, nadprahový vědomý impulz, který nás má varovat.

Doporučovala bych trochu zvolnit v tréninku. Moderní gymnastika patří mezi sporty, kde se tělo dostává na hranici svých anatomických možností pohybu. A je velmi důležité tento sport kompenzovat a vyvažovat zatížení těla.

Tejpy, pokud budou vhodně aplikovány, vám jistě přinesou úlevu, ale nedoporučovala bych je využít jen jako náplast na bolest a pokračovat dále v plném zatížení.

S pozdravem
Klimešová

Zobrazit celou odpověď

Bolest beder a termální lázně

Dobrý den, mám týden bolesti v pravé části beder. Lékař mi dal uvolňovací injekci a mám cvičit. Moc to nepomáhá. Myslíte, že můžu a že by pomohlo pár dnů v teplé termální vodě? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

teplo obecně uvolňuje, v některých případech však může působit přesně opačný efekt, než bychom očekávali a ještě zhoršit potíže. Bylo by vhodné zjistit, jaká je příčina vašich potíží.

Co se týče termální vody, než se do ní naložíte, doporučovala bych vyzkoušet tepelný účinek lokálně přímo na problematické místo nějakým nahřívacím polštářkem, teplou sprchou. Uvidíte jak vaše tělo zareaguje a pokud by jste cítil úlevu, můžete vyzkoušet termální koupel.

Zobrazit celou odpověď

Nedaří se vám najít odpověď?

Profesionální hudebník a sport

Dobrý den. Mohla bych znát Váš názor na to, zda je vhodné, aby klavírista nebo obecně profesionální hudebník trénoval na lezecké stěně? Děkuji

Dobrý den,

děkuji za váš velmi zajímavý dotaz. Přiznám se, že Vám nemohu jednoznačně odpovědět ano nebo ne, protože nemám vlastní zkušenost s lezením. Za to mám vlastní zkušenost z hraním na příčnou flétnu a volejbalem. A přestože jsem obě činnosti dělala jako koníčky, tak to bylo velmi těžké skloubit, protože nárazy na klouby při volejbale jednoznačně ovlivňovaly hybnost a rychlost prstů při hře na flétnu. Při lezení potřebujete hlavně sílu v konečcích prstů, která do jisté míry může ovlivňovat hbitost prstů. A celkově zvýšené svalové napětí v ruce a prstech může ovlivňovat schopnost rozpětí prstů.

Ale jsou to z mé strany hypotézy a jak říkám, nemám vlastní zkušenost. Dala bych na osobní pocit a také záleží, jak často se na stěnu hudebník dostane – čím méně a menší pravidelnost, tím bych tomu nedávala takovou váhu a pozornost.

Zobrazit celou odpověď

Jaký mám zvolit sport v 15ti letech?

Dobrý den, je mi 15 let a dosud jsem nijak zvlášť nesportoval, ale teď poslední dobou začínám uvažovat o tom, že bych měl. Nevím, jaký sport zvolit, zda není pozdě.
Prosím Vás o radu.

Dobrý den,

na sport není nikdy pozdě. Dá se začít v každém věku. Hodně záleží na tom, co od něj očekáváte? Zabavit se, najít si přátele, udržovat se v kondici, dělat sport profesionálně. Od toho se pak může odvíjet i výběr sportu. Pokud hledáte něco, co vás "rozhýbe", je důležité si vybrat takový sport, který vás bude bavit, ke kterému máte blízko, protože pak je předpoklad, že u něj vydržíte dlouho, než když si vyberete sport, který je sice populární, ale nemáte k němu vlohy, nejde vám a vlastně ho děláte jen z povinnosti. Také je potřeba si uvědomit, jestli jste spíše sólista, nebo týmový hráč, od toho se odvíjí výběr v individuálních nebo kolektivních sportech.

Obecně je nejsnazší cesta začít se sportem, ke kterému toho do začátku moc nepotřebujete (myslím vybavení) a pak se postupně profilovat a vypracovat k tomu, co vás bude nejvíce bavit a k čemu se budete rád pravidelně vracet.
 

Zobrazit celou odpověď

Potíže při cvičení Vojtovy metody

Dobrý den prosím chtěla bych se zeptat. Synovi je rok a půl. Cvičíme od narození vojtovu metodu. Ale teď nám to nejde. Neudržím syna v té správné poloze. Už je starší a jde to těžce. Prosím co v takové situaci dělat. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

práce s dětskou klientelou je úplně jiná než s dospělými, děti musíte od určitého věku zaujmout, jinak nebudou spolupracovat. Tudíž to, že syna už neudržíte, je normální. Otázkou je, proč jste se vlastně k Vojtově metodě dostali (diagnóza, opožděný vývoj, patologie,...)? Na to potom navazuje otázka, jestli v návaznosti na ten důvod neexistuje nyní jiná, třeba vhodnější (zábavnější) metoda, kterou by dítě více přijímalo. Přehled nejefektivnějších metod jsme popsali podrobněji v článku. Zvažte možnosti a třeba se i poraďte s dětským terapeutem nebo konzultujte s terapeutem, který vám Vojtovu metodu doporučil.
 

Zobrazit celou odpověď

Sezení na masážní židli

Dobrý den, je možné dlouhodobě využívat něco jako je masážní židle, s oporou kolen a hrudníku, pro práci u počítače? Občas bych toto sezení uvítal více než klasické ale nevím jestli nebude páteř oslabována přílišnou oporou. Děkuji, Petr.

Dobrý den,

vaše přemýšlení o oslabení svalů kolem páteře je správné. Klíčem ke zdravým zádům bez bolesti je je udržet v aktivitě, ale zároveň jim dopřát čas na odpočinek a regeneraci. Dokáži si představit, že byste tuto židli využil krátkodobě během dne (v řádu minut) právě na odpočinek a pak si sedl zpět na pracovní židli. Důvodem, proč by vám masážní židle možná vyhovovala víc, může být ten, že nemáte vhodnou židli pro dlouhodobou práci v sedě, nebo také to, že je potřeba zapracovat na posílení středu těla a zad. Obojí najdete na našem webu, jak vybrat správnou židli, tak také vhodné cviky pro zdravá záda. Vhodnou alternativou k masážní židli jsou také klekačky. Pozice nohou je u nich stejná, ale záda jsou napřímená a nebudou tak dlouhodobě ochabovat při nečinnosti. Ale ani klekačky nejsou ideální pro dlouhodobou práci v sedě, právě proto, že nemáte možnost odpočinku zad, to vám poskytne pouze zdravotní židle se zádovou opěrkou, všechny ostatní sedací alternativy by měly být jen zpestřením a umožněním pro tělo na chvíli pracovat v jiné pozici a zapojit tak jiné svalové skupiny.

Zobrazit celou odpověď

Zeptat se odborníka

Zeptejte se našich odborníků na fyzioterapii