☝️ LIMITOVANÁ VÝHODNÁ NABÍDKA PRODUKTŮ VE SLEVĚ / jen do 3. 10. 2023 nebo do vyprodání / Zobrazit nabídku

Bolest podkolenní jamky. Mohu sportovat?

Bolest podkolenní jamky. Mohu sportovat?

Dobrý den, před 9 dny jsem se protahovala. Protahovala jsem lýtko a zadní stranu stehna v mírném předklonu s patou na zemi, tak aby byla celá zadní strana nohy v tahu. Nevím jestli jsem to přehnala, ale během dne mi začala otékat podkolenní jamka. Měla jsem pocit ztuhlosti a otoku celého kolene. Doma jsem každý den chladila a mazala gely a mastmi. Každý den to vypadalo lepší, ale před 2 dny se to zase zhoršilo. Nevím jak jinak to popsat, ale mám v té podkolenní jamce pocit jakoby tam bylo něco "přehozené". Při sezení mě to i brní od podkolenní jamky až asi ke kyčli, nedokážu to úplně specifikovat. Ale sval to není. Ten jsem natažený měla a bylo to zcela jiné. Za dva dny odjíždím na hory - je možné s tímto bežkovat/běhat? Pomůže třeba stažení kolene? Předem děkuji za odpověď, přeji hezký den Zuzana.

Dobrý den, Zuzano,

Vaším problémem může být tzv. Bakerova cysta. Je to specifická bulka, která je naplněna synoviální tekutinou. Vyskytuje se poměrně často u sportovců nebo lidí po úrazu kolenního kloubu či artróze kolenního kloubu. Při malých rozměrech o ní vůbec nemusí vědět, neprojevuje se žádnými příznaky a přijde se na ni úplně náhodně.

Pokud dojde k jejímu zvětšení, objevuje se bolest, otok a pocit tlaku v podkolenní jamce, může se také objevit omezení hybnosti.

Bakerova cysta – léčba

Bezpříznaková cysta se obvykle neléčí, pokud už však dochází k omezení hybnosti, doporučovala bych režimová opatření (klid, tejpování nebo ortéza). V každém případě bych doporučovala odborné vyšetření na ortopedii, kde mou hypotézu vyloučí, nebo potvrdí a nabídnou adekvátní postup (v některých případech lékaři přistupují k punkci cysty), a také cílené vyšetření na cévní chirurgii, která vyloučí hlubokou žilní trombózu, protože se projevuje podobnými příznaky jako Bakerova cysta.

Pokud bych měla přesně odpovědět na Váš dotaz ohledně odjezdu a pohybu na horách. Zvažte vaše problémy a kondici. Klid na lůžku určitě není nutný, ale také bych koleno výrazně nepřetěžovala.

Zobrazit celou odpověď

Témata dotazu

Nedaří se vám najít odpověď?

Zeptat se odborníka

Zeptejte se našich odborníků na fyzioterapii