Sleva až 15 % na zdravotní židle Adaptic COMFORT a Adaptic STYLE | Jen do 31. března | Trakční a relaxační polštáře Kanuda se slevou 10 %

Sezení na statické židli nebo na Adaptic? Rozdíl pro vaše tělo pohledem fyzioterapeuta.

Většina z nás již dobře ví, že dlouhé sezení našemu tělu neprospívá. Na toto téma najdeme nespočet článků na webech, v novinách, časopisech i na sociálních sítích. Reklamy varují před sedavým způsobem života a jeho negativními dopady. Ale co dělat, když většina profesí zahrnuje právě sedavou práci? Změnit zaměstnání? To je sice možnost, ale ne pro každého. Co ale změnit můžeme, je naše pracovní prostředí tak, aby bylo pro tělo co nejšetrnější.

A jedním z nejdůležitějších faktorů je to, na čem sedíme. Pracovní židle hraje zásadní roli. Pojďme si proto z pohledu fyzioterapeuta ukázat, jaký je rozdíl mezi klasickou statickou židlí a zdravotní židlí s výkyvným sedákem Adaptic.

Výška sedáku

Statická židle

U běžných židlí se doporučuje pravý úhel v kolenou, aby nedocházelo k útlaku cév a nervů v podkolenních jamkách. Krátkodobě tento úhel nevadí, ale při každodenním dlouhodobém sezení vede k hromadění krve v žilách, což zvyšuje riziko otoků a křečových žil. Pokud bychom se snažili tento problém vyřešit vyšším nastavením sedáku, může vzniknout tlak na zadní stranu stehen a nohy se nemusí plně dotýkat podložky, což vede k přetížení Achillových šlach.

Adaptic židle

Na židli Adaptic lze sedák nastavit výše, a to bez negativních dopadů. Výkyvný sedák se totiž přizpůsobí a přední část se sklopí dolů, tím dochází k rovnoměrnému rozložení tlaku. Otevřenější úhel v kolenou než 90° podporuje lepší cirkulaci krve v dolních končetinách, a tím se snižuje riziko otoků a pocitu těžkých nohou.

spravne-nastaveni-stolu-a-zidle-popisky.jpg

Náklon sedáku

Statická židle

Běžné židle neumožňují náklon sedáku, případně je tento pohyb propojen se zádovou opěrkou, kdy se pouze při úlevové pozici opřeme do opěrky. Výsledkem je, že se tělo po určité době začne hrbit, svaly se vyčerpají a člověk se začne sesouvat do nesprávné polohy – pánev se sklopí vzad, záda se zakulatí, hlava se předsune a ramena svěsí dopředu. Tím se zvyšuje únava, vznikají bolesti zad, blokády hrudní páteře a bolesti hlavy.

studie-polohy-sedu-ergo-cz.jpg

Adaptic židle

Klíčovou vlastností Adaptic židlí je právě výkyvný sedák, který dynamicky mění pozici pánve. Vyšší poloha sedáku přirozeně podporuje zdravou bederní lordózu (prohnutí) a pomáhá udržovat optimální zakřivení páteře až po hlavu. Neustálé mikropohyby pánve stimulují svaly podél páteře, čímž dochází k jejich přirozené aktivaci a udržení dlouhodobé stability bez nadměrného vyčerpání. U modelů Butterfly a Xtreme lze navíc nastavit posun sedáku podle délky stehen, což dále zvyšuje komfort.

pohyb-na-zidle-adaptic.gif

Bederní opěrka

Statická židle

I když se dnes běžné židle posunuly v oblasti ergonomie, většina bederních opěrek není dostatečně přizpůsobitelná. Často jsou napevno, případně je lze nastavovat pouze výškově. Neposuvná bederní opora je zásadní problém, protože každý člověk má jinak zakřivenou páteř. Kromě toho statický sedák často přispívá k oploštění bederní lordózy, to vede k tomu, že místo podpory dochází spíše k tlaku na bederní oblast.

Adaptic židle

U židlí Adaptic, zejména u modelů zdravotní židle Butterfly, je bederní opěrka propracovaná do motýlího tvaru. Úzký střed cíleně podporuje vrchol bederní lordózy, zatímco širší části poskytují stabilitu a oporu svalům zad. Navíc lze opěrku nastavovat nejen výškově, ale i hloubkově a umožňuje tak individuální přizpůsobení podle tvaru páteře uživatele.

mystic-back.jpg
Důmyslně vymyšlená bederní opěrka modelu zdravotní židle Adaptic BUTTERFLY

Hlavová opěrka

Statická židle

Hlavová opěrka by měla být nedílnou součástí kvalitní židle. Správně nastavená hlavová opěrka pomáhá předcházet přetížení šíjových svalů. Pokud však opěrka nelze přizpůsobit do optimální polohy, svaly musí vyvíjet zvýšenou aktivitu, což může vést k únavě a bolestem hlavy. Při změně pozice do úlevového sedu by měla hlavová opěrka poskytnout maximální podporu krční páteři a zajistit, aby hlava nebyla ani v předklonu, ani v záklonu.

Adaptic židle

Zdravotní židle Adaptic umožňují u vybraných modelů nastavit hlavovou opěrku nejen výškově, ale také její úhel a zajistit tak optimální kontakt s temenem hlavy. Tím dostane krční páteř maximální podporu a svaly v okolí nebudou zbytečně přetěžovány.

Srovnání běžné kancelářské židle a zdravotní židle Adaptic

Statická židle

Adaptic židle

Pevný sedák

Výkyvný sedák

Úhel v kolenou do max. 90°✅ Úhel v kolenou 100 - 110°
Malá nebo žádná možnost regulace bederní opěrky✅ Bederní opěrku je možné regulovat do výšky i hloubky
Malá nebo žádná regulace hlavové opěrky✅ Možnost nastavit výšku i sklon hlavové opěrky
Pevný sedák staticky zatěžuje páteř✅ Výkyvný sedák udržuje aktivitu svalů kolem páteře
Statický tlak na oblast hýždí a stehen✅ Zatížení stehen a hýždí lze dynamicky měnit díky pohyblivému sedáku
Sedák nelze regulovat✅ Sedák lze individuálně nastavit na délku stehen
Velký tlak na meziobratlové ploténky v bederní oblasti páteře✅ Tlak na bederní obratle a meziobratlové ploténky je snížený aktivním sedákem
Vyhlazuje bederní lordózu a zvyšuje hrudní kyfózu✅ Udržuje správné zakřivení páteře i v bederní oblasti

Závěrečné shrnutí

Pokud máte sedavé zaměstnání, je důležité zamyslet se nad tím, na čem během pracovní doby sedíte. Možná se domníváte, že rozdíly mezi jednotlivými typy židlí nejsou podstatné, ale z pohledu fyzioterapeuta vím, že pro naše tělo mohou být pravidelně se opakující drobné nesprávné pohyby či jednostranné zatížení velmi škodlivé. Jednotlivý malý špatný pohyb nemusí způsobit okamžité potíže, ale pokud jej opakujeme několikrát denně, týdně, měsíčně a po několik let, jeho negativní vliv se časem násobí, což může vést k vážným zdravotním problémům. Proto, pokud můžeme pro své zdraví něco udělat, seďme zdravě a pravidelně se hýbejme.

spatne-a-spravne-sezeni-evora.jpg

Výběr vhodné židle, například s výkyvným sedákem, může přispět k lepšímu držení těla a snížení rizika zdravotních komplikací spojených se sedavým způsobem života.

Mgr. Kateřina Klimešová

Fyzioterapeut s více než desetiletou praxí v oboru. Specialista na úrazy páteře a míchy. Instruktor Nordic Walking s akreditací MŠMT. Osobní fyzioterapeut aktuálního Mistra České republiky a držitele halového rekordu ČR ve vrhu koulí hendikepovaných.

Další články

Související produkty

Stále scrollujete? Můžete číst dál!