Používáme cookies.
Souhlasím

Objednávky do 16.12. = doručení do Vánoc

Co dělat při zablokování krční páteře?

Dost možná jde jenom o přechodnou reakci těla na špatné zacházení: třeba při ofouknutí průvanem z otevřeného okénka auta nebo nepříliš vhodnou polohu během spánku - a v takovém případě si můžete pomoct sami. Pokud je příčina závažnější, nakonec nezbyde než navštívit odborníka.

Proti bolesti hlavy - která vás docela určitě bolí, protože jinak byste si jako laik určitě žádné blokády páteře nevšimli - se nezdráhejte vzít si slabší lék, i když jste jinak odpůrci chemie. Jedna dvě tabletky jsou pro tělo menší zlo než bolest, se kterou se potýká.

Do tepla, na masáž nebo cvičit!

A co dál? Zkuste jeden ze tří kroků, který by vám měl přinést úlevu.

Asi nejjednodušší je bolestivé místo prohřát. Ideální jsou gelové sáčky, které ohřejete na 40-60 °C zahříváním ve vodě nebo v mikrovlnné troubě. Než je přiložíte k tělu, nezapomeňte je zabalit třeba do ubrousku, abyste se nepopálili. Pokud ve vaší domácnosti nechybí elektrická dečka, splní stejný účel. Nemáte-li ani jedno, stejně dobře poslouží stočený ručník, do jehož středu nalijete horkou vodu - mokrý ručník pak opatrně přikládejte k tělu.

Úlevu přinese i masáž spočívající v intenzivním tření ramene nebo šíje celou dlaní, jako byste kůži a svaly okolo krční páteře hnětli podobně jako těsto. Jinou variantou je masírování konkrétního bodu, který vás nejvíce bolí, střídavým tlačením a uvolňováním palce.

Podle odborníků neexistuje jeden konkrétní cvik, který spolehlivě vždycky zabere. Častá pomoc ale spočívá v úklonu hlavy zprava doleva, zepředu dozadu i kroužení kolem dokola.

Když žádná z rad nepomůže nebo bolest hlavy přetrvává, měli byste vyhledat fyzioterapeuta nebo lékaře.