BLACK FRIDAY 10–20 % na vybrané produkty do 9. 12.  |  Možnost vrácení zboží až do 15. 1. 2025  |  Objednávky do 9. 12. doručíme do Vánoc 

Co dělat při bolesti zad – rady a osvědčené postupy

Chytla mě záda! Co mám dělat?

Bolesti zad jsou v populaci stejně časté, jako výskyt dětí v aquaparku a podobně jako tato vokálně náročná mláďata dokáží také řádně vyčerpat. Jak se chovat v případě, že vás záda akutně chytnou, na co si dát pozor, a co bude vaší záchranou, o tom bude následující článek.

Kdy je nutná konzultace s lékařem? 

První je třeba rozlišit, co zvládnete doma sami a co je již potřeba řešit s lékařem. Přestože lidé mnohdy v ordinacích řeší učiněné prkotiny (ano, někdy i píchnutí v zádech je vnímáno jako bolestivý epos hodný konzultace), vážné stavy se zády lidé často řeší doma. Je pravdou, že mnohdy již jen představa přesunu z domova do ordinace je s akutním ústřelem těžko představitelná. Kdy je však nutné řešit stav s odborníkem? 

V zásadě jsou tyto situace dvě: 

  1. Pokud se stane, že vás záda skřípnou tak, že se nemůžete opřít do nohy. Noha při zatížení podklesává, neudrží vaši váhu, je „jako mrtvá“. Vlastně ji vláčíte za sebou. Samozřejmě také obdobná situace na horní končetině – ztráta hybnosti či citlivosti by vás měla dostatečně varovat. 
  2. Pokud máte potíže v oblasti pánevního dna. Jedná se o inkontinenční potíže (únik moči nebo stolice), což je asi každému jasné, že se jedná o průšvih, ale také situace, kdy při použití toaletního papíru necítíte jeho dotyk. 

V obou popsaných situacích totiž dochází k velkému útlaku nervů, které může vést k tomu, že se nerv poškodí. Je dobré vedět, že nervy v oblasti pánve jsou daleko méně odolné, než nervy jdoucí do končetin a proto řešení potíží v této oblasti nesnese příliš dlouhý odklad.

Důležitá poznámka

Pokud lékaře navštívíte a dostanete léky na uvolnění svalového napětí (tzv. myorelaxancia) v dávce 3 x denně, neměli byste chodit do práce, ale být doma na neschopence. Pokud pracujete na home office, pak to řešit nemusíte. Jde o to, že po užití těchto léků byste se neměli příliš pohybovat, ani řídit motorová či jiná vozidla – myslete na to! Pokud dostanete dávkování jednu tabletu večer, pak do práce můžete.

Co dělat první 3 dny při bolesti zad?

Pokud váš stav NEVYPADÁ jako dvě výše zmíněné situace, zvládnete to  většinou doma.

První 3 dny je dobré:

  1. Dodržovat sníženou pohybovou zátěž (ono to ani jinak nejde, že), snažit se pohybovat pouze doma.
  2. Pomohou vám analgetika (léky tlumící bolest) a teplo (lépe suché teplo, tedy např. nahřívací polštářky do mikrovlnky, nebo si v troubě nahřejte ručník). Horká vana může způsobit takové uvolnění svalů, že už se z ní svépomocí ven nemusíte dostat, a pokud v ní tedy nemíníte bydlet, rozhodně ji nedoporučujeme!
  3. Nezapomeňte na dostatek tekutin. Je třeba si uvědomit, že (nejen) ploténky jsou tvořeny z vělké části vodou a proto dehydratace může vést ke zhoršení stavu (alkohol se do tekutin nepočítá, je na nervy toxický. Ano, pivo sem patří také – pokud jedno nestačí. A většinou jedno skutečně nestačí, že.)

Pohyby pomalé, jištěné, pokud vás chytnout bedra, noste pás (pokud jej máte), pokud krční páteř, pak krční límec. Pokud jej nemáte, můžete si jej provizorně vyrobit z několikrát podélně přeloženého ručníku.

Žena používá ručník jako krční límec
Použití ručníku jako krčního límce

Fixace často pomůže víc, než léky od bolesti. Pokud již pás / límec máte, doporučuji vozit si jej sebou v autě, protože pokud vás záda chytnou na dovolené a pás si dovolenkuje doma, moc vám toto zjištění asi nepomůže.

Co dokáže meziobratlová ploténka

Nejčastější potíží, která vás v zádech sekne, je posun ploténky. Při nekorigovaném, rychlém pohybu (nejčastějí do ohnutí a rotace), dojde k tomu, že se ploténka posune, nebo částečně vyhřezne její obsah a zablokuje tak vzájemný pohyb obratlů. Proto je dobré se ji snažit postupně vrátit zpět, což je třeba provést opakovanými jemnými pohyby. Dávejte si pozor na nárazové manipulace („křupání“), které sice může někdy pomoci, ale často také umí situaci velice nepříjemně zkomplikovat. Více o ploténkách najdete v článku zde.

Než se začnete věnovat cvičení (ne, bez cvičení to opravdu nepůjde!), je dobré si vysvětlit, co se při cvičení dít NEMÁ. Můžete cvičit ty nejlepší cviky na světě, ale pokud se stane jedna ze dvou situací, popsaných níže, pak tyto cviky nejsou ty nejlepší na světě právě pro vás. 

  1. Navyšující se bolest v zádech / krku. 
  2. Rozšíření zóny bolesti. 

Navyšující se bolest v zádech / krku: Pokud vás akutně chytnou záda či bolest krční páteře, dokáže se bolest vyšplnat k nečekaným výšinám. Na škále bolesti 0-10 to může být směle 9 (desítku si necháme v záloze). Stupeň devět znamená, že bolestí roníte slzy (někteří je roní v duchu), každopádně je to prostě síla. Bolí to prostě hrozně. 

Uvedu příklad: Záda vás bolí třeba na stupeň 6-7. V praxi to většinou znamená, že vás bolest budí ze spaní (kupříkladu, když se chcete přetočit). Pokud začnete se cvičením a bolest se zvyšuje, kupříkladu na stupeň 8 či 9, je to špatně. Pamatujte si, že tělo není hloupé a bolest je informace. Prostě vám tím něco říká. Ano, může se stát, že cvičení je nepříjemné, něco tahá, možná také trochu bolestivé, ale pokud se ta bolest stále navyšuje, pak vaše tělo daný cvik v danou chvíli nechce. A nemyslete si, že to nějak přecvičíte. Spíše si dalším pokračováním ublížíte.

Rozšíření zóny bolesti: Bolest nemusí být jen v zádech, ale může se také rozšiřovat do okolí. Někdy střílí do hýždě, někdy se přesouvá do dolní končetiny a to jak po jejím boku, tak po zadní straně nebo může jít do třísla (u mužů také do varlete). Při krčním ústřelu zase probíhá většinou do oblasti paže, ale může také do hlavy, či oblasti hrudníku. 

Pokud začnete cvičit a bolest, kterou jste původně cítili např. v zádech plus v hýždi, se postupně rozšiřuje do stehna či lýtka, je to PROBLÉM. Cvik ukončete a vyzkoušejte opatrně třeba za několik dní.

Vizualizace postupu bolesti
Postupné rozšiřování bolesti, tzv. periferizace

Pozor na periferizaci

Tedy rozšíření brnění / bolesti / pálení / „elektřiny“ více k periferii – tj. k chodidlu nebo ruce, je pro vás informací o nevhodnosti pohybu vždy, a to nejen při cvičení! Pokud je to možné, měli byste to, co právě děláte, ukončit. Tedy pokud právě plejete zahrádku, zahoďte motyčku a jděte raději na kafe. 

Naproti tomu centralizace, tedy posun potíží směrem k centru (to centrum je míněno páteř) je vždy žádoucí!

Cviky na bolest zad

V tomto článku jsme si uvedli nejdůležitější informace, které byste měli znát před cvičením. V následujícím si uvedeme nejlepší 3 cviky na řešení akutních potíží s bederní páteří a stejným způsobem se podíváme také na páteř krční.

A pozor, uvedeme si tajné informace o tom, co dělat, aby se potíže v budoucnu pokud možno již neopakovaly.

A pokud stále trváte na tom, že cvičení není potřeba, tak si navyšte svou pojistku. Jestliže svůj názor nezměníte, budete ji totiž s vysokou pravděpodobností potřebovat.

Mgr. Kateřina Honová, DiS.

Jsem fyzioterapeutka s více než 16 lety praxe se zaměřením na funkční poruchy pohybového aparátu, traumatologii a ortopedii. Certifikovaný DNS terapeut (metoda prof. Koláře), instruktor zdravotní tělesné výchovy s certifikací Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, a lektor AKRIS (Akreditované vzdělávací programy Ministerstva práce a sociálních věcí).

Další články

Související produkty

    • štíhlá, průměrná, silnější
    • + další barvy

    Adaptic XTREME - zdravotní židle

    • pro štíhlé, průměrné a silnější postavy
    • extrémní žážitek, skvělá flexibilita
    • zdravotní kancelářská židle k pc
    • štíhlá, průměrná, silnější
    • + další barvy

    Adaptic EVORA + - zdravotní židle

    od 15 990 Kč
    • univerzální pro většinu postav
    • nejprodávanější zdravotní židle 2021, 2022 a 2023
    • do kanceláře, home office a dalších míst
    • průměrná, silnější

    Adaptic COMFORT - zdravotní židle

    • pro průměrné a silnější postavy
    • pohodlný a oblíbený model zdravotní židle
    • komfort, ergonomie a zdraví

Stále scrollujete? Můžete číst dál!