☝️ JARNÍ VÝPRODEJ PRODUKTŮzobrazit nabídku | Sleva 10 % na unikátní polštáře Kanuda | 30 dnů na vrácení každého produktu

Jak funguje páteř a co způsobuje bolest zad

Pokud se zajímáte o zdravé sezení, měli byste něco vědět o páteři, která je základní osou těla a proto má její správné postavení vliv na to, jak se cítíme, když hodně sedíme.

Ze školy si možná pamatujete, že páteř je dvakrát esovitě prohnutá, což zajišťuje její pružnost. Páteř člověka má 32-34 obratlů tvořících pět segmentů - odshora dolů je to část krční, hrudní, bederní, křížová a kostrční. V jednotlivých segmentech mají všichni lidé stejný počet obratlů (krčních je sedm, hrudních dvanáct, bederních i křížových po pěti), lišíme se jen v kostrční části (člověk jich má 3-5), která srůstá v kostrč (což je zakrnělý pozůstatek zvířecího ocasu).

Zdravé sezení má vliv na bederní páteř, která je ze všech segmentů nejméně pohyblivá, ale nese největší hmotnost těla.

Abychom rozuměli tomu, jak vznikají naše potíže v důsledku nesprávného postavení páteře, měli bychom pochopit její strukturu a fungování. Kosti označované jako obratle jsou jejími základními stavebními kameny. Přes jednotlivé obratle probíhá páteřní kanál s míchou. Prostor mezi jednotlivými obratli vyplňují pružné destičky známé jako ploténky. Zjednodušeně můžeme říct, že pokud s páteří nesprávně zacházíme, dochází k deformaci plotének a zúžení míšního kanálu - bolest nám dává signál, že něco není v pořádku.

Velmi často nás mohou bolet záda jenom nárazově z přetížení, příčinou ale může být i vyhřezlá ploténka, která už vyžaduje odborný zásah. V každém případě vám doporučujeme při dlouhodobější bolesti zad navštívit fyzioterapeuta, který si bude vědět rady s nápravou, případně vás pošle k lékaři.