Jen do 15. 8. sleva 10 % na luxusní židle STYLE a DESIRE | Stále probíhá LETNÍ MEGA VÝPRODEJ | Sleva 10 % na unikátní polštáře Kanuda

Co je to impingement syndrom ramene a jak ho léčit

Bolest ramene je jednou z nejčastějších obtíží našeho pohybového systému. Rameno má oproti jiným kloubům největší pohybovou variabilitu, což je zároveň výhoda, ale stran potenciálního přetížení/zranění i nevýhoda.

Obtíže spojené s ramenem nás mohou obtěžovat ve spánku, při sportu nebo např. při práci u počítače.

Diagnóz spojených s bolestí ramene je celá řada, v následujícím článku bych rád popsal a stran prevence a možných úlevových cviků přiblížil diagnózu impingement syndrom ramene.

Co to je impingement syndrom ramene

Slovo IMPINGEMENT v překladu znamená dotek nebo náraz. Pojmenování vychází z představy zvýšeného kontaktu hlavice pažní kosti (humeru) a svalových úponů rotátorů ramene (tzv. rotátorové manžety) s kostěným výběžkem lopatky zvaným nadpažek (akromion). K tomuto nadměrnému kontaktu dochází za patologické situace vlivem snížení v subakromiálním prostoru, kde se pohyb těchto komponent odehrává.

 

impingement-syndrom-vizualizace.jpg
Anatomie ramene a vizualizace impingement syndromu 

Příčiny vzniku syndromu

Tento ,,útisk“ má celou škálu patofyziologických podkladů – od zánětu šlachy nebo prostor vystýlajících váčků (burz), přes zakrvácení v důsledku prasklin ve svalu, vytvoření kostěného výběžku. V těchto případech hovoříme o tzv. strukturální příčině. Pokud v důsledku narušené souhry svalů v oblasti ramene, krční páteře, hrudní páteře a tzv. středu těla, při které, zjednodušeně řečeno, jedna svalová partie pracuje málo a další jsou v důsledku toho přetíženy, hovoříme o tzv. funkční poruše. Pokud dlouhodobě neřešíme funkční příčinu, hrozí vznik poruchy strukturální.

Dále se dle příčin rozlišují dva hlavní typy impingementu – primární a sekundární.

Primární impingement

Primární impingement je způsobený anatomickými abnormalitami (neideální tvar akromia, tzv. hákovitý akromion, kostní výrůstky – osteofyty – vznikající v důsledku degenerativních změn nebo narážení výrůstků vycházejících z akromioklavikulárního kloubu). U osob středního věku může být příčinou kalcifikující tendinitida, kdy v důsledku celkového zánětu dochází k ukládání hydroxyapatitu do šlach rotátorů, stav je klinicky podobný dně. Velmi častou příčinou jsou traumata, ke kterým dochází např. při pádu z kola.

Sekundární impingement

Sekundární impingement vzniká v důsledku funkčních abnormalit, např. nestability ramenního kloubu, oslabení rotátorové manžety nebo při nesouladu pohybu ramena s lopatkou. Mezi hlavní příčiny patří přetížení ze sportu u házení či smečování, práce s pažemi nad hlavou. Další možností je nestabilita ramene, v důsledku níž se okolní šlachy přetíží ve snaze zastabilizovat uvolněný kloub.

Impingement syndrom a sezení

Mohlo by se zdát, že impingement syndrom souvisí pouze s aktivním pohybem, kdy hrozí přetížení a následné obtíže.

Velký pozor bychom si však měli dávat rovněž na nadměrnou statickou zátěž např. při práci u počítače, kdy hrozí přetížení všech výše vyjmenovaných komponent. Tedy krční páteř, hrudní páteř, rameno a core.

Pokud x hodin denně sedíme s předsunem hlavy, dochází k přetížení krčních svalů. Zvýšené prohnutí v hrudní oblasti nám zase akcentuje vysunutí lopatek a přetížení svalů u páteře. Nadměrný přední posun ramen (protrakce) má vliv na zkrácení prsních svalů a neaktivní core působí na všechny výše uvedené části. 

Další častou chybou při sedu může být asymetrická zátěž v podobě zapření se o jednu horní končetinu (to často ve vnitřní rotaci pažní kosti), což opět vede k nadměrné statické zátěži struktur v rameni. 

Dynamický sedák židlí Adaptic při dodržování zásad správného sedu pomáhá s aktivací core a správným nastavením tělních segmentů. Díky tomu eliminujeme vznik přetížení i v oblasti ramen.

Zdravotní židle jako prevence

Zdravotní židle Adaptic jsou navrženy pro celodenní sezení a jsou vhodné jak pro kanceláře, tak pro domácí pracovny. Tyto židle se vyznačují adaptivním sedákem na pružině, který podporuje přirozenou pohyblivost pánve. To pomáhá aktivovat zádové, břišní a hluboké stabilizační svaly páteře, čímž se snižuje riziko chronických problémů se zády.

Židle Adaptic také získaly ocenění jako nejlepší zdravotní židle na trhu, a to díky jejich schopnosti předcházet vadnému držení těla, ulevovat od bolesti zad a uvolňovat ztuhlou krční páteř.

Prevence a léčba impingement syndromu ramene

Léčbu je třeba zahájit komplexním vyšetřením a stanovením přesné diagnózy u odborníka- ortopeda či fyzioterapeuta. Každý člověk je jiný a stejně tak každý impingement syndrom bude trochu jiný, resp. z jiných příčin.

Pro inspiraci přikládám pár základních cviků, které si v rámci prevence či snaze o zmírnění obtíží můžete zacvičit a které se mi během praxe fyzioterapeuta a trenéra osvědčily.

1. Protažení přední strany krku

Sedím rovně, horní končetiny mám buďto podél těla, nebo překříženě pod klíčními kostmi a pomalu vytočím hlavu do jedné strany, chvíli podržím – prodýchám a následně protáhnu do strany druhé.

cvik-1.jpg
Cvik č. 1 – protažení přední strany krku

2. Uvolnění m. supraspinatus (nadhřebenový sval)

Uchopím druhostranný loket, hlídám si, abych nezvedal ramena, loktem lehce zatlačím do ruky – chvíli držím a poté protáhnu.

cvik-2.jpg
Cvik č. 2 – uvolnění nadhřebenového svalu

3. Protažení m. biceps brachii (dvojhlavý sval pažní)

Sedíme rovně na židli, ošetřovanou horní končetinu vnitřně vyrotuji za záda a opřu o židli, následně plně propnu loket, chvíli držím v kontrakci – prodýchám a povolím.

cvik-3.jpg
Cvik č. 3 – uvolnění dvojhlavého svalu pažního

4. Aktivace mezilopatkových svalů

Sedíme rovně na židli, theraband přitahujeme dozadu a vracíme zpět, vnímáme svaly mezi lopatkami a napřímení hrudní + krční páteře.

cvik-4.jpg
Cvik č. 4 – aktivace mezilopatkových svalů

5. Aktivace m. triceps brachii (trojhlavý sval pažní)

Obdobný cvik jako předešlý, rozdíl je v tahu therabandu směrem k zemi a propínání loktů- a tím v aktivaci zadní strany paží (tricepsů) a kompenzaci přední strany paží (bicepsů); theraband oproti předchozímu cviku držíme nadhmatem.

cvik-5.gif
Cvik č. 5 – aktivace trojhlavého svalu paže

6. Aktivace zevních rotátorů

Další obdobný cvik navazující na dva předchozí, při které ale pouze rotujeme předloktí zevně.

cvik-6.gif
Cvik č. 6 – aktivace zevních rotátorů

7. Kroužení míčkem po stěně

Rameno musí být stažené dolů, nikoliv u uší a drobným pohybem kroužíme míčkem po stěně, při čemž do něj lehce tlačíme a rovnoměrně tak aktivujeme svaly v okolí ramene.

cvik-7.jpg
Cvik č. 7 – kroužení míčkem po stěně

8. Natahování míčku dozadu za hlavu a dopředu k břichu + aktivace středu těla

Ležíme rovně na zádech, nebudeme se po celou dobu prohýbat v zádech, vnímáme mírný tlak ve středu těla a pomalu natahuji míček dozadu za hlavu a vracím zpět, resp. pro ztížení mohu nadlehčit jednu nohu a poté druhou; zcela zásadní je to, abychom po celou dobu ramena držela stažená dole a nevytahovali je nahoru k uším.

cvik-8.gif
Cvik č. 8 – natahování míčku dozadu za hlavu

Celé video autora tohoto článku s výše uvedenými cviky neleznete zde:

Často kladené dotazy k impingement syndromu

Pomůže mi na impingement syndrom ramene masáž?

Masáž je jistě vhodným doplňkem komplexní terapie tohoto syndromu. Pomůže s uvolněním přetížených svalů ramene a krční páteře, zmírní psychický stres, ale pro dlouhodobý efekt je třeba začlenit vhodné cviky dle doporučení fyzioterapeuta.

Je nutné podstoupit při léčbě impingement syndromu obstřik ramene?

Vždy záleží na důkladném vyšetření lékařem, zda uzná, že je v rameni výrazný zánět, který je vhodné obstřikem eliminovat, nebo zda budou stačit pohybová terapie a režimová opatření.

Jaký je váš názor na využití rázové vlny u impingement syndromu?

Moje odpověď bude podobná jako v problematice obstřiku – záleží na diagnostice lékaře/fyzioterapeuta. Ten je obdobně jako rázová vlna intenzivní a v ideálním případě je dle mého názoru je vhodnější nejprve využít přirozenější/mírnější metody léčby jako je pohybová terapie, měkké a mobilizační techniky – vše na základě důkladného vyšetření a identifikace místa, které nejvíce způsobuje obtíže (a to většinou není tam, kde to zrovna bolí…).

Jak může tejp pomoci s impingement syndromem?

Kineziotejp dokáže svým tahem zmírnit napětí tkání nacházejících se pod ním, čímž se zlepší cévní zásobení daného segmentu. Rovněž je kineziotejp vhodný pro mechanické zpevnění dané oblasti, čímž nahradí dočasně narušenou svalovou nerovnováhu a pomůže s lepším vnímáním a eliminací bolesti.

Odborné zdroje

Mgr. Vojtěch Šenkýř

Pracuji jako fyzioterapeut a osobní trenér. Hlavní metodou, kterou využívám jak v nemocnici, tak ve fitness centru, je metoda DNS podle Prof. Koláře. Zároveň jsem certifikovaným terapeutem Vojtovy metody a PNF.

Další články

Související produkty

  • štíhlá, průměrná, silnější
  • + další barvy

  Adaptic EVORA + - zdravotní židle

  od 15 990 Kč
  • univerzální pro většinu postav
  • nejprodávanější zdravotní židle 2021, 2022 a 2023
  • do kanceláře, home office a dalších míst

  A+ Neck - zdravotní opěrka krku

  990 Kč
  • poskytuje perfektní oporu
  • uvolňuje tlak na krční páteř

  SmartDesk - Home Office - Polohovací stůl

  od 13 298 Kč
  • ideální pro home office i kancelář
  • 2 motory Bosch, 3 typy desek

Stále scrollujete? Můžete číst dál!