Psaní textů pro web

Proces, při němž se návštěvník stává zákazníkem, se nazývá konverze. Texty mají zásadní vliv na konverzní poměr webu. Copywriting je činnost, která se zabývá vytvářením textů, mott a sloganů. Web copywriting je užší obor této činnosti, specializovaný na psaní textů pro web.

Proč platit web copywriting?

Internet je specifické médium. Některé zákonitosti známé z okolního světa zde nefungují. Jiné je naopak nutné dodržet a přitom mimo internet neexistují. Týká se to například vzhledu webu, online reklamy a podobně je na tom i copywriting.

Web copywriting (ilustrace)

Řekněte sami – čtete na internetu texty? Ve skutečnosti uživatelé většinu stránek pouze skenují. V rychlosti je přelétnou pohledem a hledají záchytné body. Teprve když zjistí, že stránka obsahuje požadované informace, kousek si (možná) přečtou. To proto, že jde o jedinou efektivní taktiku, jak v tom obrovském množství informací účinně vyhledávat. Význam má i fakt, že z obrazovky čteme asi o čtvrtinu pomaleji než z tištěných materiálů.

Struktura textů a jejich srozumitelné členění je tedy pro web copywriting zásadní. Platí zde i pravidlo „Nejdůležitější první“ – závěr textu je třeba uvést hned v perexu, nelze očekávat, že se k němu uživatel dočte, jako by to udělal s letákem či brožurou. Lišit by se měly i texty na jednotlivých stránkách téhož webu, neboť se liší jejich funkce.

Nyní jsme si vysvětlili pouhá čtyři ze základních pravidel, kterými se web copywriting liší od běžného psaní. Znáte i všechna ostatní pravidla? Zná je ten, kdo u vás dostane web copywriting na starost? Pokud ne, je to odpověď na otázku v nadpisu. A to ještě zdaleka nejsme u konce.

Lidé zdůvodňují nákupní rozhodnutí fakty, ale činí jej na základě pocitů. Dobrý copywriter jim dá oboje.
Bryan Eisenberg, Persuasive Online Copywriting, 2002

SEO copywriting

Textový obsah webu má značný význam také při optimalizaci pro vyhledávače (SEO). Záleží zde na rozmístění tzv. klíčových slov, především na jejich hustotě a sémantickém zvýraznění. Tím dáváme vyhledávači najevo, na jaké fráze by měl náš web vypisovat ve výsledcích vyhledávání. Bez ošetření těchto základních faktorů přitom nemá většinou žádná hlubší optimalizace smysl.

Copywriting a obsah textů

Zatím jsme mluvili pouze o tom, jak psát. Web copywriting je však zejména o tom, co psát. Proč je to důležité, popisujeme na stránce Obsah a jeho forma. Především je třeba si umět určit, čeho chceme kterým textem dosáhnout. Ačkoliv to zní jednoduše, vyžaduje to určité zkušenosti. Většinou není cílem předat návštěvníkovi informace, cílem je prodat! Cítíte ten rozdíl?

Dostáváme se do oblasti informační architektury. Úkolem některých stránek (homepage, úvody kapitol, mapa webu) je dovést návštěvníka na příslušné podstránky. Další stránky mají vysvětlit schopnosti firmy jako celku. Jiné stránky chválí jednotlivé produkty. Ještě jiné návštěvníka přesvědčují o výhodnosti objednávky.

Už jen samotné informace o společnosti, které najdete snad na každém firemním webu. Kolik z nich objasňuje USP dané firmy? Kolik vysvětluje konkurenční výhody? Skutečně si všichni ti majitelé myslí, že historie firmy rozepsaná po letech jim získá zákazníky? Nebo prostě jenom web copywriting nechápou, nerozumí mu?

Pokud se vám nepodaří návštěvníka zaujmout do 6-8 sekund, jako by váš web ani nenavštívil.
Naše zkušenosti z praxe

Copywriting zvyšuje pozornost

Jak už jistě chápete, dobrý web copywriting odlišuje umění udržet pozornost čtenáře a pracovat s ní. Proto je důležitý i fakt, pro koho píšeme. Čím užší cílová skupina, tím snáze určíme tzv. emoční motivátory – důvody, ze kterých si zákazník obvykle produkt objedná. Cílová skupina ovlivňuje i způsob, jakým je třeba s potenciálními zákazníky komunikovat. V některých případech se proto vyplatí segmentace návštěvníků.

Na pozornost návštěvníka má vliv také celková srozumitelnost textů. Ta souvisí i s přístupností webu. Také stručnost je důležitá. Dlouhé romány nikdo nečte, fakta je třeba poskládat na co nejmenším prostoru. Nadarmo se neříká, že copywriter by měl být placen za slova, která do textu nedal. Umíte také psát stručně?

Naším posledním argumentem budiž celková uhlazenost textů. A nemluvíme jen o gramatice a typografii, důležitý je i celkový styl. Pokud se budete snažit dodržet zmiňovaná pravidla (a to zdaleka nejsou všechna), většinou vám vznikne paskvil. Ano, web copywriting vyžaduje hluboké lingvistické znalosti a dlouhou praxi.

Objednejte si web copywriting

Nechte si zpracovat přesnou cenovou nabídku co nejdříve:

Chci nezávaznou kalkulaci


Novinky

18. 8. 2014  |  Novinky

PPC mixér - nástroj zdarma

Bez nároku na odměnu jsme zveřejnili interní nástroj pro správce PPC reklamy. Umí čtyři různé užitečné funkce – vytváří kombinace klíčových slov, prohazuje jejich pořadí, vytváří k nim shody a odstraňuje diakritiku. Ať vám slouží!

celá novinka

21. 5. 2014  |  Novinky

Nový e-shop Servis-Whirlpool.cz

Moderní e-shop v responzivním designu? Desítky tisíc produktů skladem? A má být kompletně napojen na informační systém Pohoda E1? Nic z toho samozřejmě není problém...

celá novinka

Newsletter

více informací

Řekli o nás

Ing. Bohumil Kaplan, Tyma CZ

Jsme přední český dodavatel řemenů a převodů. Zastupujeme výrobce řemenů, německou firmu Continental Contitech v ČR. Naše firma se v roce 2007 rozhodla pro redesign stránek ...

celé prohlášení