Optimalizace pro vyhledávače

Optimalizace pro vyhledávače, známá také jako SEO (zkratka z angl. Search Engine Optimization), patří k moderním oborům, bez nichž se žádný současný web neobejde. Jejím úkolem je s co nejmenšími náklady získat vysokou a přitom dobře cílenou návštěvnost (jen cílené návštěvníky lze změnit v zákazníky). Optimalizace pro vyhledávače dnes patří mezi hlavní způsoby, jak zajistit webu dostatečnou viditelnost.

Optimalizace pro vyhledávače může být velice efektivním marketingovým nástrojem. Nejde přímo o reklamu, nikoho k ničemu nepřesvědčujeme ani se svou nabídkou nepodbízíme. Optimalizace pro vyhledávače totiž umožňuje rovnou zachytit ty návštěvníky, kteří mají sami o nabízené produkty či služby zájem (a proto je ve vyhledávači hledají).

Druhá pozice ve výsledcích vyhledávání znamená ztrátu až 40 % návštěvníků oproti pozici první.
Studie Atlas DMT, červenec 2005

Jak funguje optimalizace pro vyhledávače?

Pro úspěch nestačí jen být ve vyhledávači, většinou je nutné, aby vyhledávač vypisoval daný web na začátku výsledků vyhledávání (tzv. SERP). To proto, že většina uživatelů vyhledávače obvykle prochází maximálně první stránku a i na ní klikají především na první tři výsledky.

Optimalizace pro vyhledávače (ilustrace)

Optimalizace pro vyhledávače tedy spočívá především ve schopnosti přesvědčit vyhledávače, že náš web je nejrelevantnějším výsledkem na danou hledanou frází, tzv. klíčové slovo. Znamená to, že web soupeří se všemi ostatními weby indexovanými vyhledávačem a musí zvítězit. Není to však tak úplně jednoduché, vyhledávače dnes sledují přibližně 150 různých činitelů, podle kterých výsledky vyhledávání řadí (a stále jich přibývá). Váha jednotlivých činitelů se navíc průběžně mění v čase podle aktuálních algoritmů vyhledávače.

I v oboru optimalizace pro vyhledávače samozřejmě existují různé podvodné techniky (tzv. praSEO). K nejčastějším patří například cloaking, skrytý obsah, doorway page či link farmy. Ve většině případů se jim však rozhodně vyplatí vyhnout, hrozí za ně penalizace. Ta může trvat i několik let – amatérská či nekvalitní optimalizace pro vyhledávače tak dokáže web naprosto znehodnotit.

Jak se dělá optimalizace pro vyhledávače?

Obecně se optimalizace pro vyhledávače rozděluje na dvě základní oblasti. Mezi tzv. on-page faktory patří větší část ze zmiňovaných 150 činitelů. Jde o činitele, které lze ovlivnit přímo na samotném webu, např. struktura prezentace, funkce a přístupnost navigace, stavba textů a hustota klíčových slov, kvalita kódu stránek, tvar URL a mnoho dalších.

Mezi tzv. off-page faktory se pak počítají především zpětné odkazy, zejména jejich kvantita, kvalita, forma a umístění na odkazujících stránkách. Významný je i PageRank odkazujících stránek a spousta dalších aspektů. Význam off-page faktorů pro optimalizaci pro vyhledávače se v poslední době stále zvyšuje a právě proto nabývá na důležitosti i link building.

Nejpoužívanějším vyhledavačem v ČR je se 48 % hledání Seznam. Druhé místo drží s 33 % hledání vyhledavač Google, třetí místo s 5 % patří Centru.
Statistiky Navrcholu, prosinec 2005

Jak děláme optimalizaci pro vyhledávače my?

Z výše uvedeného je zřejmé, že optimalizaci pro vyhledávače nelze smysluplně prodávat v podobě balíčků, jak činí některá naše konkurence. Každý web má z hlediska SEO své konkrétní charakteristiky, každý klient má jiné požadavky a potřeby, každé klíčové slovo je jinak konkurenční a liší se i jednotlivé obory jako celky. Například optimalizace pro vyhledávače v oboru ubytování bude řádově nákladnější než třeba u prodeje oblečení.

Přesto však lze rozlišit jakousi základní úroveň optimalizace, kterou nazýváme SEO friendly web. U hotového webu bývá mnohdy náročné tohoto stavu dosáhnout, při stavbě nové prezentace jej však poskytujeme zdarma v ceně tvorby www stránek. V málo konkurenčních oborech často SEO friendly web stačí k obsazení prvních míst ve vyhledávačích, v konkurenčnějším prostředí jde o jakýsi základ nutný pro další úpravy.

Tam, kde již SEO friendly web nestačí, nastupuje skutečná optimalizace pro vyhledávače. Ta obvykle zahrnuje několik fází, počínaje SEO analýzou, přes důkladné vyladění prezentace, copywriting optimalizovaných textů až po získávání zpětných odkazů. Důležitá je i kontinuita celého snažení, optimalizace pro vyhledávače vždy představuje běh na dlouhou trať.

Trápí vás optimalizace pro vyhledávače?

Nechte si zpracovat přesnou cenovou nabídku co nejdříve:

Chci nezávaznou kalkulaci


Novinky

18. 8. 2014  |  Novinky

PPC mixér - nástroj zdarma

Bez nároku na odměnu jsme zveřejnili interní nástroj pro správce PPC reklamy. Umí čtyři různé užitečné funkce – vytváří kombinace klíčových slov, prohazuje jejich pořadí, vytváří k nim shody a odstraňuje diakritiku. Ať vám slouží!

celá novinka

Newsletter

více informací

Řekli o nás

Anna Dufková, Whirlpool Czech Republic

Spolupráci na projektu flash hry se společností Adaptic si velmi chválím. Kreativní přístup k projektu a kvalitní provedení hry je velmi důležité. Největší odměnou pro nás všechny jsou spokojení ...

celé prohlášení