☝️VÝPRODEJ PRODUKTŮzobrazit nabídku | Sleva 10 % na unikátní polštáře Kanuda | 30 dnů na vrácení každého produktu

Zpevňuje hluboký stabilizační systém páteře a CORE

Adaptic Evora Plus P zdravotní židle

CORE představuje střed těla včetně hlubokého stabilizačního systému páteře (dále jen HSSP), což je skupina svalů, jejichž hlavní funkcí je podpora stability páteře a zvládání větších zátěží. Svaly HSSP jsou uloženy hlouběji pod povrchovými svaly. Proto je jejich zpevňování velmi složité, lze toho však dosáhnout na výkyvné židli Adaptic. Na stabilitu páteře totiž mají velký vliv tzv. paravertebrální svaly. Ty anatomicky dělíme na povrchové, které se "tvarují" pod kůží a jejichž posílení by mělo být cílem každého dospělého člověka. Druhou vrstvou jsou hluboké paravertebrální svaly, které jsou dominantními stabilizátory páteře, ale které se "posilují" v rámci stereotypních funkcí, které se aktivují při sedu na výkyvném sedáku Adaptic. Dochází při tom k aktivaci celého řetězce funkcí. Na prvním místě se aktivují hluboké zádové svaly, dále povrchové svaly zádové, které jsou vyvažovány hlubokými předními svaly krku (flektory) a podílí se na ní i souhra mezi svaly bránice, břišními svaly a svaly dna pánevního.

HSSP si lze představit ještě jinak. Protože je spodní oblast bederní páteře jakousi Achillovou patou lidského těla, bývá častým místem náhlých nebo chronických bolestí. Páteř je totiž v bederní oblasti nosným prvkem. A i když jsou zde obratle a ploténky nejrobustnější, je to samo o sobě pro oporu málo. Lidské tělo je však vybaveno důmyslným systémem (HSSP) pro převod tlakové síly mezi horní a spodní částí těla. Tím máme na mysli "břišní hydrauliku". Představte si oblast břicha jako válec či polštář se dvěma písty (horním a dolním). Stěny válce tvoří ploché svaly břicha, beder a přední plocha bederní páteře. Dolní píst (méně pohyblivý) tvoří svaly pánevního dna, vnitřní stěna pánve a nejspodnější část břicha. Horní píst (pohyblivější) tvoří bránice (dýchací sval). Tento mechanismus posturální opory (vzpřímené polohy těla) umožňuje převést zátěž z oblasti hrudníku přímo na pánev a vyhnout se tak přetížení bederní páteře. Tlak či váha proto není nesena jen samotnou páteří, ale i tímto svalovým "válcem" za předpokladu, že jsou svaly v kondici. Význam břišní hydrauliky stoupá s předklonem, a to zejména v kombinaci s rotací trupu. V případě ochabnutí těchto svalů se tlak přenáší na páteř, což může vést k poruchám a bolestem páteře.

Aby nedocházelo k přetěžování páteře je potřeba správné zapojení hlubokých stabilizačních svalů (HSSP). Zdravotní židle na pružině Adaptic, díky výkyvnému sedáku tyto svaly zpevňuje, což je pro tělo zásadní. Při sedu na statickém sedáku běžné kancelářské či ergonomické židle naopak dochází k jednostrannému přetěžování jen některých svalových vláken, které nesou hlavní zátěž při sedu, což se projevuje náhlými či chronickými bolestmi.