Krční páteř je nesmírně důležité místo a to nejen pro správné držení hlavy. V posledních letech je tato oblast často chronicky přetížená, možná také z toho, jak mnohdy nevěřícně kroutíme hlavou nad tím, cože se to na tom světě děje. To, co se děje, sice mnohdy změnit nemůžeme, techniku kroucení hlavou a tím vznikající bolesti krční páteře však rozhodně ano!
Co vše dělá krční páteř?
Asi všichni chápeme, že krční páteř nějak souvisí s držením a pohybem hlavy. Proto má také tato část páteře vysoce specifickou strukturu, která umožňuje naprosto výjimečné rozsahy pohybů, které v žádných jiných segmentech páteře nenajdete. Není to sice takový rozsah, jako má třeba sova (jak by se možnost kouknout se za sebe bez otočení těla hodila rodičům malých dětí, no řekněte!), ale i tak je to paráda.
Tyto velké rozsahy pohybu však něco vyžadují. A to něco je kvalitní svalové zajištění krku, což se u mnoha klientů s bolestmi krční páteře vyskytuje přibližně stejně často jako kočkodan pilotující Boeing 747.
Krční páteř chrání cévy, které vyživují zadní část mozku a proto v některých případech zhoršeného zraku pomůže kvalitní židle a dobré cvičení více než brýle. Krční páteř však chrání nejen cévy, ale také nervy, které vystupují z tého části míchy. Proto potíž v této oblasti umí velice často vyrobit nepříjemné bolestivé stavy v oblasti ramen a horních končetin. Ano, až do prstů to může jít.
Mimoto nepohodu v oblasti krční páteře vám tělo může signalizovat také migrénami, bolestmi hlavy, v čele, za okem, pískáním v uchu, závratěmi a dalšími libůstkami. Problém je, že ne vždy majitel těla této řeči rozumí. A pak se mnohdy léčí něco jiného. Bolest se totiž může zobrazovat jinde, než je vlastní příčina potíží. Ano, je to trochu komplikované, ale co komplikované není?
Mechanicky krční páteř funguje jako působivý tlumič otřesů. Přemýšleli jste někdy, proč je vlastně páteř někde prohnutá a někde zase vyhrbená? V těle není nic jen tak pro parádu, vše má nějaký smysl. A my někdy těm věcem na kloub skutečně přijdeme.
Páteř patří, společně třeba s klenbou nožní a kolenním kloubem, k tlumičům otřesů. To, co v páteři pruží, jsou plotýnky. Představte si je jako takové maličké polštářky, které se snaží, seč mohou, ale často toho příliš nezmohou, poněvadž se k nim chováme macešsky. A ona taková ploténka si příliš dlouho hrát na Popelku prostě nevydrží.
Mozek nemá rád spoustu věcí od algoritmů po zeměpis, ale stav, kdy díky otřesům lítá v hlavě jako veverka s epilepsií, ho naštve spolehlivě. Proto jsou lidé, kteří třeba nesnesou skákání na trampolíně. Veverčí hypotézu potvrzuje také fakt, že chůzí po silnici budete pravděpodobně více unavení, než stejně dlouhou chůzí v lese. Mozek prostě umělé povrchy, které jsou jednotvárné a tvrdé, a tím generují větší otřesy, dlouhodobě nerad.