Jen do 15. 8. sleva 10 % na luxusní židle STYLE a DESIRE | Stále probíhá LETNÍ MEGA VÝPRODEJ | Sleva 10 % na unikátní polštáře Kanuda

Vše o potížích s nohou a kolenem

Odborné články, účinné cviky a rady k potížím se stehny, lýtky, třísly a koleny

Cviky na oblast noha, koleno

S odborníky na fyzioterapii jsme sestavili sadu cviků, které vám pomohou od potíží. Můžete je cvičit doma i v kanceláři.

Odborníci odpovídali na téma noha, koleno

Rehabilitace po artroskopii

Dobrý den, mohu se poradit, prosím? Kamarád bude už 14 dnu po artroskopii. Otok odeznívá velmi pomalu. Koleno chladí, užívá Aescin, snaží se cvičit, ale moc to vzhledem k tomu otoku nejde. Má cvičit na sílu, až k hranici bolesti? Nebo i přes? Boji se, aby mu to nezatuhlo. Občas mu v koleni jakoby píchne, ale vyloženě ho nebolí, spíš je omezen tím otokem. Případně jaké cviky by měl v tomto stavu ideálně provádět?
Děkuji moc za odpověď.
R.

Dobrý den,

děkuji za váš dotaz. Stavy po artroskopii bývají různé a otok k nim rozhodně patří. Někteří mají to štěstí, že jim otok hned splaskne, někteří se s ním trápí několik týdnů. Každopádně vaše úvaha o pravidelném pohybu, aby koleno nezatuhlo, je správná. Volila bych jednoduché ohýbání v koleni, které není tolik náročné, vhodný by byl rotoped s minimální zátěží (stupeň 2-3), pokud by nohu nepřetočil tak ohýbat vpřed a vzad, kam se dostane, s výdrží v maximálním ohybu. Cvičit pouze do bolesti. Pokud by bolest při cvičení znemožňovala ohýbat koleno nebo by se otok zvětšoval, doporučuji konzultaci s lékařem případně vyhledat fyzioterapeuta, který si s tím již dokáže poradit.

Celkově na snížení otoku je důležité nohu zbytečně nepřetěžovat, nechodit zbytečně dlouhé trasy, omezit statické stání a nohu večer vypodložit na pohovku nebo židli.

Zobrazit celou odpověď

Bolest stehna na zadní straně

Dobrý den. Chtěl bych se Vás zeptat jak si můžu pomoct od bolesti stehna na zadní straně? Nemůžu sedět. Bolest je ostrá. Když sedím v pololehu tak to nebolí. Jakmile vstanu tak to začne bolet. Pak to rozchodím a už tak nebolí. To samé když vstávám z postele. Nemůžu sedět proto ten pololeh. Mám problém se obléct. Nezabírají léky ani masti. Viz priloha obrazek zasílám místo bolesti.

Pozn.: Před 3 týdny jsem absolvoval obstriky a ty nezabraly. Na doporučení jsem navštívil fyzioteraleuta. Napřed mě bolelo hyždě na levé straně. Fyzioterapeut mi to odblokoval ale bolest se přesunula na stehno zezadu. A teď se nedaří se bolesti zbavit. Děkuji za odpověď.

 

Dobrý den,

podle toho co popisujete, by se mohlo jednat o uskřinutí nervu, nervového kořenu v bederní části páteře. Špatná zpráva je, že pokud je můj odhad správný, těžko si s tím poradíte sám a je potřeba vyhledat odborníka. Doporučovala bych navštívit odborného lékaře, který vás kompletně vyšetří a vyloučí případné vyhřeznutí plotýnky. Prozatím se snažte maximálně omezit větší předklony a rotace páteře a všechny další pohyby, které vyvolávají vámi zmíněnou bolest.

Zobrazit celou odpověď

Bolest podkolenní jamky. Mohu sportovat?

Dobrý den, před 9 dny jsem se protahovala. Protahovala jsem lýtko a zadní stranu stehna v mírném předklonu s patou na zemi, tak aby byla celá zadní strana nohy v tahu. Nevím jestli jsem to přehnala, ale během dne mi začala otékat podkolenní jamka. Měla jsem pocit ztuhlosti a otoku celého kolene. Doma jsem každý den chladila a mazala gely a mastmi. Každý den to vypadalo lepší, ale před 2 dny se to zase zhoršilo. Nevím jak jinak to popsat, ale mám v té podkolenní jamce pocit jakoby tam bylo něco "přehozené". Při sezení mě to i brní od podkolenní jamky až asi ke kyčli, nedokážu to úplně specifikovat. Ale sval to není. Ten jsem natažený měla a bylo to zcela jiné. Za dva dny odjíždím na hory - je možné s tímto bežkovat/běhat? Pomůže třeba stažení kolene? Předem děkuji za odpověď, přeji hezký den Zuzana.

Dobrý den, Zuzano,

Vaším problémem může být tzv. Bakerova cysta. Je to specifická bulka, která je naplněna synoviální tekutinou. Vyskytuje se poměrně často u sportovců nebo lidí po úrazu kolenního kloubu či artróze kolenního kloubu. Při malých rozměrech o ní vůbec nemusí vědět, neprojevuje se žádnými příznaky a přijde se na ni úplně náhodně.

Pokud dojde k jejímu zvětšení, objevuje se bolest, otok a pocit tlaku v podkolenní jamce, může se také objevit omezení hybnosti.

Bakerova cysta – léčba

Bezpříznaková cysta se obvykle neléčí, pokud už však dochází k omezení hybnosti, doporučovala bych režimová opatření (klid, tejpování nebo ortéza). V každém případě bych doporučovala odborné vyšetření na ortopedii, kde mou hypotézu vyloučí, nebo potvrdí a nabídnou adekvátní postup (v některých případech lékaři přistupují k punkci cysty), a také cílené vyšetření na cévní chirurgii, která vyloučí hlubokou žilní trombózu, protože se projevuje podobnými příznaky jako Bakerova cysta.

Pokud bych měla přesně odpovědět na Váš dotaz ohledně odjezdu a pohybu na horách. Zvažte vaše problémy a kondici. Klid na lůžku určitě není nutný, ale také bych koleno výrazně nepřetěžovala.

Zobrazit celou odpověď

Pohyb po operaci kolene

Příští týden mám odjíždět do Jánských lázní. Už jsem tam byla a mám dobré zkušenosti s fyzioter. Doufám, že i tentokrát mi pomohou! Mám velké bolesti, v určitém pohybu a ujdu max. 0,5 km. Mám odoperované pravé koleno asi 3 měsíce, pořád chci věřit, že se ještě to dá zlepšit.
Poradíte jak??? Děkuji

Dobrý den,

děkuji za dotaz, 3 měsíce je docela krátká doba na rekonvalescenci po operaci, také hodně záleží na velikosti zákroku a míře poškození, proč vlastně k operaci došlo. Od toho se odvíjí také povolená a doporučená zátěž (chůze, pohyb, cvičení). Je potřeba být trpělivá a věřit odborníkům. V Jánských Lázních jistě takové najdete, kde s nimi budete moct probrat všechna svá očekávání, obavy, problémy i bolesti.

Zobrazit celou odpověď

Bolest nohy po subluxaci kolene

Dobrý den, zhruba před sedmi týdny jsem měla subluxaci kolene, trpím na luxace obou kolen,z ačala jsem chodit na rehabilitace. A jednou po ní mi v kolenu tak louplo, že jsem kvůli bolesti jí musela zrušit. Snažím se cvičit doma, ale nic moc, chodím o f.holích, noha je stále slabá, bojím se na to pořádně šlápnout kvůli bolesti a vykloubení, myslíte, že bych měla pokračovat v rehab? Nebo se domluvit s ortopedem? Díky

Dobrý den,

krátkodobé zhoršení se během rehabilitace může stát, je však důležité ho vždy konzultovat s odborníkem (fyzioterapeut, ortoped). Nedoporučuji si to "léčit" doma po svém. Navíc pokud trpíte pravidelnými luxacemi. Je důležité nastavit vhodnou rehabilitaci, ať dojde je zpevnění kloubu a můžete odložit hole. Dlouhodobé šetření kloubu vede ke svalové atrofii (zmenšení svalové tkáně) a to je zbytečná komplikace. Také je důležité zavést režimová opatření, které budou vaše luxace eliminovat (vyhýbání se konkrétním pohybům, sportu, případně si vzít nějakou ortézu). Častými luxacemi dochází k poškození kloubu, které může vyústit až ve výměnu kloubu v podobě totální náhrady kloubu (TEP).

Zobrazit celou odpověď

Loupání a přeskakování v koleni

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, mám opakované luxace a subluxace kolene, po té poslední mi loupe a přeskakuje v koleni, že se i paní na rehabilitaci diví. Zmírní se to časem nebo to už zůstane? Ještě něco, koleno mám jak na vodě, zpevní se to vůbec někdy? Zpevnuji stehení sval, ale bude to asi fuška, mám hrozně slabé nohy.

Dobrý den,

opakované subluxace a luxace kolenního kloubu kloub jako takový poškozují. Proto se může objevit fenomén lupání a tzv. přeskakování. Důležité je kolenní kloub zpevnit. Vazy jsou v tomto stádiu často vytažené a je potřeba zapracovat na svalovém korzetu kolenního kloubu (stehenní sval není jediným svalem, který dokáže kloub zpevnit). Musí se pracovat komplexně a to od chodidla až po pánev. S tím vám pomůže zkušený fyzioterapeut. Nebála bych se vyhledat fyzioterapeuta se specializací přímo na kolenní kloub.

Zobrazit celou odpověď

Bolest kolene kolem čéšky

Dobrý den, už delší dobu a mám problém s kolenem, bolí mě kolem čéšky, asi to bude nějaký vaz kolem, většinou když se třeba protahuju, nebo u výpadů, ale je to čím dál horší, třeba schody atd, bolí to když to pokrčím. Dělám atletiku a nemyslím si, že by to bylo tím. Předem děkuju za odpověď.

Dobrý den,

bolest kolem čéšky může mít nejrůznější příčiny. Může to být záležitost svalů, vazů, ale také chrupavky přímo pod čéškou nebo nemisků. Určitě bych neotálela s vyšetřením kolene na ortopedii. Ortoped má k dispozici řadu zobrazovacích metod a také vám může provést manipulační testy, které právě buď potvrdí nebo vyvrátí možnou příčinu problému v kloubních vazech.

Zobrazit celou odpověď

Jak se starat o jizvu po operaci

Dobrý den, jsem 2 týdny po operaci kolene, jak se starat o jizvu? Děkuji.

Dobrý den, píšete, že jste 2 týdny po operaci, tudíž předpokládám, že už stehy nemáte. Jizvu je potřeba pravidelně promazávat (1 - 2x denně) nějakým mastnějším krémem, který se hned nevsákne do kůže a zanechá lehký film. Postačí jakýkoliv krém, na který je vaše kůže zvyklá, nebo můžete vyzkoušet měsíčkovou mast, konopnou mast, případně se poradit v lékárně, ale z pravidla není potřeba kupovat zbytečně drahé masti a krémy.

Krém nanesete na jizvu (pokud je dobře shojená) a okolí, případné stroupky násilně neoddělávejte, sami se při pravidelné péči odloučí, a pak lehkým krouživým pohybem směrem k jizvě - nikdy jizvu neroztahujte od sebe, vmasírujete, můžete jizvu lehce protáhnout v její délce. Péče může být z počátku nepříjemná, ale časem se nepříjemné pocity zmírní.

Zobrazit celou odpověď

Bolest achillovy šlachy

Dobrý den, chci se zeptat co způsobuje bolest v oblasti achillovky a jak se léčit. Cca před 4 měsíci jsem na fotbalovém tréninku zakopl zezadu o vlastní nohu v oblasti achillovky. Na druhý den ráno jsem zpozoroval větší problém, který jsem však moc neřešil. Namazal párkrát koňskou mastí a pokračoval v trénincích a zápasech jako předtím. Bohužel s pocitem diskomfortu. Bolest se objeví propnutím špičky nohy. Po prvním úrazu byl otok kolem kotníků i šlachy, který postupně odezněl (pořád však noha vypadá trochu jinak než druhá). Cca po 4 měsících se bolest zhoršila po zápase v tělocvične na tvrdém povrchu. Momentálně to při chůzi někdy zacítím, ale jinak to není nic hrozného, jenom to není OK. Může časem při neléčení dojít k přetržení? Děkuji za odpověď. Hezký den Jozef.

Dobrý den,

děkuji za váš dotaz. Podle vašich informací to vypadá, že jste si dokonale šlachu přetížil. Při prvním poranění zřejmě došlo k natažení nebo nějakému mikrotraumatu a dalšími tréninky a zatížením se stav jen prohluboval. Tělo si s tím nějak poradilo, ale může být v místě poranění nějaká mikrojizvička, která dělá dyskomfort i teď. A do budoucna může být opravdu příčinou, že při dalším nadměrném zatížení se šlacha natrhne nebo přetrhne úplně. Doporučovala bych konzultaci s fyzioterapeutem nebo ortopedem v místě vašeho bydliště, který šlachu vyšetří a prohmatá celý lýtkový sval. Sám můžete zkoušet masáže na uvolnění a lehké protahování do bolesti.

S pozdravem
Klimešová

Zobrazit celou odpověď

Bolest kolene při běhu

Dobrý den, už asi dva týdny se potýkám s bolestí kolene při běhu. Bolí mě jakoby na horní straně čéšky vevnitř kolene a se zátěží se to stupňuje, hlavně pak z kopce.
Můžu poprosit o vaši radu? Jde to případně nějak tejpovat? Běžím totiž za nedlouho půlmaraton.
Děkuji.

Dobrý den, podle toho, co popisujete a vzhledem k vašemu aktivnímu přístupu k běhání, to může být patelofemorální syndrom, který vzniká z přetížení kolenniho kloubu nejčastěji nesprávným postavením čéšky a svalovou disbalancí.

Dá se velmi dobře řešit rehabilitací a tejpování nebo kolenní ortéza může dočasně ulevit od potíží.

S pozdravem Klimešová

Zobrazit celou odpověď

Chondropatie pately 2. stupeň

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, za jak dlouho je možné začít se cvičením při chondropatii pately? Koleno mě teď bolí tak, že na něj nemůžu došlápnout. Koleno mě bolí od března. Nejdřív mi pomohla rehabilitace, po rehabilitaci jsem měla pocit, že jsem se bolesti úplně zbavila, ale dalším cvičením mě koleno zase začalo bolet. Poslední měsíc, když nechám koleno v klidu, bolest ustává, ale jakmile začnu zas cvičit nebo jen nohu protahovat, začne zas bolet pod čéškou. Nohu mám už hodně slabou, bez svalů oproti druhé. Chtěla bych ji posílit, ale když cvičím přes bolest, dostaví se ještě větší bolest.

Nevím, co s tím. Je nutná operace? Nebo raději vyčkat, až bolest odezní a nechávat koleno bez cvičení? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, velmi záleží jaké cvičení máte konkrétně na mysli. Chondropatie je poškození chrupavky pod čéškou. Příčinou bývá nesprávná dráha čéšky, její pohyb při ohybu kolene. To vede k podráždění, degeneraci chrupavky a bolesti. Nevhodné jsou jakékoliv cviky s nárazy na kolenní kloub, prudké výpady apod.

Pokud vám rehabilitace pomohla, cvičte ty cviky, které vás tam naučily, ale rozhodně je potřeba udržovat určitou svalovou sílu a stabilitu kolene a necvičit přes bolest.

S pozdravem Klimešová

Zobrazit celou odpověď

Cviky po operaci nohy

Dobrý den, manžel byl na operaci neurinomu v poplitéalní jamce, nyní je dva dny doma. Samozřejmě, že noha bolí, ale chtěl by pomalu začít cvičit. Snaží se chodit, noha je prozatím ztuhlá, jemně procvičuje kotník. V nemocnici nám žádné informace nedali, pouze radu – chodit. Nemohli byste poradit nějaké cviky a kdy cca od operace je provádět? Manžel má 30 roků. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, v rámci pooperační péče bych určitě doporučila nějakou formu cvičení a péče o jizvu. Záleží, co vše manžel zvládne, ale nenásilným procvičováním dolní končetiny do ohybu a natažení v koleni, tak ať nevyvoláváte bolest, nic zkazit nemůžete. Cviky v kotníku pomohou odstranit otok celé dolní končetiny. Zkuste také izolovaně izometricky zapínat quadriceps, protože velmi rád a rychle ochabuje. A chodit do únavy, zbytečně nohu nepřetěžujte.

S pozdravem
Klimešová

Zobrazit celou odpověď

Související pojmy