
Vše o potížích s kyčlí a pánví
Odborné články, účinné cviky a rady k potížím s kyčlí a pánví
Odborníci odpovídali na téma kyčel, pánev

Pomáhá běh k posílení pánevního dna?
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, mám podezření na povolené pánevní dno. Kromě cvičení, mohl by mi pomoci třeba i pomalejší běh?
Předem děkuji za odpověď, Jana.

Hezký den, Jano,
určitě ano! Stejně jako každá sportovní aktivita i běh pomáhá se zlepšením celkové kondice a mj. i pánevního dna. Pozor by si měly dát pouze ženy po porodu a v menopauze, muži po operaci prostaty a obecně osoby s nadváhou nebo ti, kteří nikdy pořádně nesportovali.
Pro začátek je lepší začít s rychlejší chůzí, která může být doplněna o nordic-walking hole. Oproti klasickému běhu se tak výrazně sníží nežádoucí otřesy, které netrénovanému tělu mohou více uškodit než přidat.
Více o problematice pánevního dna jsem připravil v článku, kde celé téma rozebírám svým pohledem fyzioterapeuta.

Vhodnost Adaptic židle pro člověka s Bechtěrevovou chorobou
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda si myslíte nebo máte židli vyzkoušenou u osob postižených Bechtěrevovou chorobou, kterou trpím bohužel i já? Dochází postupně k tuhnutí páteře a o bolestech ani nemluvím. Pracovní povinnosti, ale zůstávají takže i sezení u počítače, což není zrovna nejlepší u této choroby....Děkuji za odpověď

Dobrý den,
Morbus Bechtěrev je nemoc, která přináší řadu komplikací a bolestí pro člověka. Co je u něj nesmírně důležité, je pravidelný pohyb, který brání rychlé progresi nemoci. Pokud musíte pracovat, jak píšete, tak bych byla pro, abyste zvolila opravdu kvalitní židli, která vám dá dostatečnou oporu a poskytne prostor pro úlevovou polohu zad, ale zároveň vás nebude držet ve statickém sedu. A naše židle tyto dvě věci splňují. Každopádně i přesto je pro vás velmi důležité si během práce dávat pravidelné pauzy s protažením a procvičením těla. K tomu Vám mohou skvěle pomoci také polohovací stoly, které máme také v nabídce. Tipy na cvičení najdete na našem webu, je jich tam celá škála, začněte těmi jednoduššími a postupně se propracujte k těm složitějším, tak jak vám vaše páteř dovolí. Seznam všech cviků najdete na našem YouTube kanále.

Cvičení po porodu
Dobrý den, jsem 6 měsíců po porodu a ráda bych se opět vrátila ke cvičení. Bylo mi řečeno, že špatně zvolenými cviky si mohu přivodit diastázu. Ráda bych se vrátila ke cvičení pilates, kdy jednotlivé lekce trvají max. 20 minut. Mohu tento druh cvičení zvolit? Případně kolikrát týdně? Děkuji za zodpovězení dotazu.

Dobrý den, děkuji za váš dotaz. Pokud jste byla zvyklá pravidelně cvičit, určitě bych ve cvičení pokračovala. Pilates může být vhodné, pokud se bere ohled na to, že žena není ještě úplně v kondici. Nechodila bych na lekce pro velmi pokročilé, ale zvolila cviky spíše pro začátečníky. Poporodní diastáza je docela častá a ano nesprávným cvičením se může ještě zhoršit. Prozatím bych vynechala cviky, kdy jsou obě nohy zvednuté nad podložkou a posiluje se tak břicho. Volila bych cviky spíše v kleče nebo vleže na boku, případně ve stoji na zpevnění středu těla. A možná bych ze začátku zvolila pečlivější korekci lektorem. Co se týče frekvence, 2x–3x týdně nebo klidně pár cviků (tzv. 5 minutovky) každý den.
S pozdravem
Klimešová

Bolesti kostrče
Dobrý den, po pádu jsem začala mít bolesti v oblasti kostrče. S bolestmi si sedám a ještě s většími vstávám. Na Rtg mi paní doktorka zjistila ventrální angulaci kostrče, což přesně nevím co znamená. Chtěla bych se tedy zeptat zda je možné, aby tato diagnóza byla následkem pádu, protože před tím jsem žádné bolesti neměla a je to už 3 tí týden a bolest stále neustupuje a já jsem už zoufalá.
Paní Dr. (chirurg) se pokoušela o repozici kostrče per rectum což bylo šílené a věděla jsem to dopředu, přesto jsem to podstoupila v naději, že to pomůže, ale stále stejné. Domnívala jsem se, že mobilizace kostrče je stoprocentní k nápravě... ale asi to ne vždy vyjde? Je to normální? Mnohokrát děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den, bolesti kostrče jsou naprosto normální po pádu na zadek nebo pánev, je to naraženina jako každá jiná, samozřejmě může vlivem nárazu dojít k traumatu (zlomenině) kostrče, ale to by vám ukázal RTG snímek.
Ventrální angulace znamená nadměrné zahnutí kostrče směrem vpřed, tzn. hlouběji do pánevního dna a nemusí to být následek pádu, ale také může. Co se týče mobilizace kostrče, bezprostředně po pádu bych ji neprováděla, tělo se chrání bolestí, imobilizací, aby se samo uzdravilo, pomohlo si a mobilizace může stav ještě trochu zhoršit, a ani jedna aplikace nemusí být úspěšná, velmi to záleží na svalech, které se na ní upínají. Ty mohou být ještě stále po pádu ve zvýšeném napětí a pořád mohou kostrč táhnout určitým směrem.
Počítejte, že takový měsíc můžete stále pociťovat bolesti při pohybu, nejvíce při sedání a vstávání, charakteristická je ostrá pichlavá bolest. Postupně, jak se tělo bude zotavovat by měla vymizet, do té doby je vhodné omezit sezení a když, tak na něčem měkkém, ať se kostrč netlačí o židli. Přidat můžete cviky na pánev z konceptu Mojžíšové, popřípadě, pokud by bolest byla opravdu velká, tak i nějaká analgetika. Pokud byste po měsíci necítila úlevu, je dobré navštívit znovu lékaře.
S pozdravem
Klimešová