Jen do 15. 8. sleva 10 % na luxusní židle STYLE a DESIRE | Stále probíhá LETNÍ MEGA VÝPRODEJ | Sleva 10 % na unikátní polštáře Kanuda

Vše o bolestech hlavy

Odborné články, účinné cviky a rady k bolestem hlavy

Cviky na oblast hlava

S odborníky na fyzioterapii jsme sestavili sadu cviků, které vám pomohou od potíží. Můžete je cvičit doma i v kanceláři.

Odborníci odpovídali na téma hlava

Bolest hlavy – cervikokraniální syndrom

Zdravím Vás,

pracuji od loňska na home office a dlouhodobě mě bolí hlava, došlo to tak daleko, že jsem musel vyhledat lékaře a ten mi před měsícem diagnostikoval cervikokraniální syndrom. Momentálně chodím na rehabilitace a tam mi doporučili upravit pracovní prostředí. Poradíte mi jak?

Dobrý den,

vytvoření ideálních pracovních podmínek v domácím prostředí je většinou otázka jistých kompromisů. Z čeho byste ale rozhodně neměl slevit je kvalitní židle, která vám poskytne dostatečnou podporu pro páteř a hlavu, ale zároveň nebude způsobovat ochabování svalů podél páteře a přetěžování svalů v oblasti krku.

Dále mějte monitor ve výšce očí, dlouhodobá práce na notebooku způsobuje vadné držení těla s předsunutým držením hlavy a zvýšenou hrudní kyfózou. Takové postavení páteře prohlubuje svalové dysbalance, které mohou vyústit až ve vámi zmíněný cervikokraniální syndrom. Také nezapomínejte na pravidelný pohyb a protažení, které vás jistě naučí na rehabilitaci nebo je najdete na našem webu.

Zobrazit celou odpověď

Bolest hlavy

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, zda mohu mít problém s krční páteří, i když nemám žádné jiné příznaky kromě silných tlakových bolestí hlavy a očí? Podstoupil jsem různá vyšetření, která by mohla souviset s bolestí hlavy a očí, samozřejmě včetně očního vyšetření...kromě ortopedie, tam jsem zatím nebyl, protože to osobně považuji za nepravděpodobné, ale raději bych se zeptal Vás.

Děkuji s pozdravem Pavel

Dobrý den,

příčina bolesti hlavy může být různá, nejčastěji se setkávám s bolestmi hlavy z přetížení (stres, únava, špatné držení těla). Zvýšené napětí v šíjových, krčních a mimických svalech utlačuje cévy a dráždí nervy směřující do hlavy a mozku. To pak vyvolává tupou a silnou bolest, která se projeví na spáncích, temeni a týlu hlavy. Další příčinou bolesti hlavy mohou být také blokády krční páteře, o kterých ani nemusíte vědět. V tomto případě je ideální navštívit neurologa nebo vyškoleného fyzioterapeuta, který se specializuje na krční páteř, a ten vám ji pomůže odblokovat a poradí cviky, kterými docílíte, aby se blokády nevracely zpět.

Zobrazit celou odpověď

Závratě při otáčení hlavy

Dobrý den, je to už týden, co jsem začala trpět závratěmi, jakmile otočím vleže hlavu do strany (ať už nalevo, nebo napravo). Při vstávání se mi hlava lehce motá, přijdu si jak na kolotoči, po několika vteřinách to ale odezní. Nezvracím, hlava nebolí, jen se motá. V minulosti jsem toto již jednou řešila u ortopeda, který po obstřiku páteře (mám mírnou skoliózu - část pracovního dne strávím vsedě u počítače) doporučil návštěvu ORL. Tam mi sdělili, že mám silnou zadní rýmu, která mi ucpala Eustachovu trubici, a proto se hlava točí. Problém je, že nyní rýmu nemám, nejsem si vědoma, že bych se nějak špatně otočila, případně vyvinula větší fyzickou námahu v oblasti krční páteře. Dočetla jsem se, že by to mohlo být polohové vertigo, které se dá vyřešit Epleyho manévrem. Představa, že bych si vyvolala závratě a kmitaly mi u toho oči do stran, se mi úplně nelíbí. Na druhou stranu bych nerada obtěžovala lékaře, když bych si s tím problémem dokázala poradit sama. Jak moc velké je riziko, že by se závratě ještě více zhoršily, pokud bych manévr provedla a příčinou závratí by nebylo to vertigo? Děkuju moc.

Dobrý den,

závratě mohou mít nejrůznější příčiny. Ať už se jedná o ucpanou Eustachovu trubici, jak jste sama zmínila, dále to může způsobovat blokáda krční páteře, cervikokraniální syndrom. Těch příčin je mnoho a je potřeba řádného vyšetření, které pomůže najít problém. Rozhodně nedoporučuji, abyste si sama dělala nějaké domněnky, co by to mohlo být a sama je řešila podle návodu na internetu. Nechejte to na odbornících. Závratě mohou být banalitou, ale zároveň mohou upozorňovat na větší problém, a to vy jako laik nemůžete rozpoznat.

S pozdravem
Klimešová

Zobrazit celou odpověď

Disbalance svalů a potíže s krční páteří

Dobrý den obracím se na Vás s dotazem ohledně mého zdraví. Od února 2023 se u mě začal dostavovat (nesnesitelný) velký tlak do obou spánků, celková slabost, velké bušení srdce, závrať, malátnost, slabost. Na pohotovosti - ekg + pozorování, krev + tlak - vše s výsledkem perfektní zdraví.

Za 2 týdny se vše náhle objevilo znovu v ještě silnějším podáním. Znovu pohotovost - ekg, eeg, krev, moč tlak, RTG hrudníku a břicha, ultrazvuk hrudníku břicha a tepen - vše s výsledkem perfektní zdraví.

Poté u obvodního lékaře - ekg, krev rozšířené rozbory (borelioza, hpv, hiv), protilátky, intolerance - proste asi vše co jde - výsledek perfektní zdraví. Dostal jsem ekg holter a domácí měření tlaku - výsledek vše bez problému. Jenže problémy se objevovaly furt. Pokračoval jsem na ORL, Oční, zde také vše absolutně bez problému. Poté RTG hrudní a krční páteře, RTG lebky s výsledkem v normě.

Problémy ustály ale začal jsem mít skoro permanentní tlak po obou spáncích a k tomu občas závrať a slabost. Další vyšetření jsem podstoupil u neurologa - vše v pořádku, až na blok C-Th + svalová disbalance horního typu. Začal jsem cvičit krční páteř dle neurologa a bolest hlavy vymizela, ale stále se u mě objevuje občas přeliv horka, lehká závrať, slabost (cca 1x za dva týdny).

Jsem objednaný na rehabilitace. Opravdu takové stavy způsobuje disbalance svalů/krční páteř?

Bude tohle trvalé nebo mi dokážou pomoci? Dlouhá léta jsem boxoval a cvičil, ale poslední dva roky chodím jen 1x týdně na judo (neuvědomuji si, že při pádu bych dopadl nějak blbě na páteř). Mohl jsem si tohle způsobit sám svou fyzickou nulovou aktivitou?

Chtěl bych Vás bych poprosit o nějaké osvědčené cviky, jelikož na rehabilitace čekám delší dobu. Nechci hledat na internetu, protože tam na mě dle popsaných příznaků vyskakují rakoviny všeho druhu a jsem ještě víc vyděšený. Děkuji moc.

Muž 28 let, 170 cm, 84 kg.

Dobrý den,

přetížení a svalové dysbalance v oblasti krční s horní hrudní páteře mohou opravdu vyvolávat stavy závratí, slabosti a bolestí hlavy až migrenózního charakteru.

Svalové dysbalance vznikají pomalu a jejich důsledek se může projevit až za několik let. Často se problém objeví jako blesk z čistého nebe, ale příčina se začala vyvíjet už mnohem dříve. Vaše potíže mohou být způsobené několikaletým boxováním, ale také nemusí.

Vše pomůže odhalit důkladné odebrání anamnézy a vyšetření pohybového aparátu fyzioterapeutem. Ten vám také doporučí cviky vhodné přímo pro vás. Zatím můžete vyzkoušet cviky na krční páteř, které najdete na našem youtube kanále, ale jsou to cviky, které globálně uvolňují a protahují tělo, nemusí přesně vyhovovat a sedět na vaši svalovou dysbalanci. Takové cviky vám dá jedině fyzioterapeut na základě vyšetření.

S pozdravem
Klimešová

Zobrazit celou odpověď