Jen do 15. 8. sleva 10 % na luxusní židle STYLE a DESIRE | Stále probíhá LETNÍ MEGA VÝPRODEJ | Sleva 10 % na unikátní polštáře Kanuda

Vše o potížích s bederní páteří

Odborné články, účinné cviky a rady k potížím s bederní páteří

Články na téma bederní páteř

Přečtěte si články od odborníků na fyzioterapii a vyřešte své zdravotní potíže

Cviky na oblast bederní páteř

S odborníky na fyzioterapii jsme sestavili sadu cviků, které vám pomohou od potíží. Můžete je cvičit doma i v kanceláři.

Odborníci odpovídali na téma bederní páteř

Vyhřezlá plotýnka

Dobrý den,

před měsícem mi lékař sdělil, že mám vyhřezlou plotýnku a napsal mi žádanku na rehabilitaci, tam mě bohužel objednali až za 2 měsíce. Poradíte, co dělat do té doby, než se tam dostanu? Děkuji.

Dobrý den,

hodně záleží na lokalizaci a velikosti výhřezu. Z obecného hlediska bych vám doporučila nenáročnou pohybovou aktivitu, ať se udržujete v kondici (chůze, Nordic Walking), běhání nedoporučuji pro zvýšenou zátěž meziobratlových plotének v tlaku. Dále vyzkoušejte cviky se zaměřením na uvolnění páteře, cvičte pouze v takovém rozsahu, v jakém vás tělo pustí a nedochází k bolestem a případnému zhoršování potíží (vystřelování bolestí, brnění končetin, …). Nedělejte hluboké předklony a rotace páteře, to by mohlo výhřez dále zhoršit. Vhodné cviky najdete také na našem webu.

Zobrazit celou odpověď

Nejlepší poloha při spánku při bolesti beder

Mam chronicke problemy, obcas musim dostat injekci. Jaka je nejlepsi poloha na spanek bezne a pri akutni bolesti, kdyz to boli i do stehna. Dekuji

Dobrý den,

nejlepší poloha je taková, kde vás bolesti netrápí, popřípadě jsou minimální. U každého z nás je to jiné, protože každý z nás má také jiné příčiny bolesti zad. Základem je kvalitní matrace (odpovídá tělesné konstituci a hmotnosti), která poskytne dostatečnou oporu pro záda a páteř.

Při akutní bolesti můžete vyzkoušet polohu na zádech s mírně vypodloženými koleny.

Zobrazit celou odpověď

Jakou pořídit židli po výhřezu ploténky?

Dobrý den, mohli byste mi prosím doporučit nejlepší možnou pracovní židli vhodnou na výhřez disku L5/S1 a L4/5? Máte i nějaké jiné pomůcky, které bych v práci mohl využít? Díky, Martin A.

Dobrý den,

pro podporu bederní páteře bych volila naši novinku Adaptic BUTTERFLY, která má propracovanější bederní opěrku pro maximální oporu zad. Co se týče dalších pomůcek, můžete vyzkoušet trakční a relaxační polštář Kanuda Lumbar Nap a Lumbar Pillow. Oba dva typy polštářů poskytují relaxaci bederní páteře a podporují její přirozené zakřivení. Jen bych dodala, že při výhřezu meziobratlové ploténky v bederní oblasti je důležité omezit statické zatížení páteře v sedě a stoji a pravidelně zařadit cviky do svého každodenního života. Pokud žádnou zásobu cviků nemáte, inspiraci a tipy najdete v našich odborných článcích na webu.

S pozdravem
Mgr. Kateřina Klimešová

Zobrazit celou odpověď

Bolest zad při spánku

Dobrý den, prosím o radu. Mám skoliózu a často mám problémy s krční páteří. Cvičím cviky na posílení zad a krční páteř a pomáhá mi to. Ale největší problém mám při spaní, kdy k ránu nemohu vůbec ležet na zádech, protože mě vršek zad (od krční páteře k lopatkám) bolí až pálí, jako kdybych si tam mačkala nějaký bod, který mi to způsobí. Ale jakmile vstanu, tak to za chvíli přejde a je to v pohodě. Můžete poradit čím by to mohlo být? Moc děkuji.

Dobrý den,

doporučovala bych se podrobněji podívat na to, na čem spíte a v jaké poloze. Kvalita matrace, polštáře a poloha při spánku může velmi zásadně ovlivnit kvalitu spánku. Vaše potíže, které popisujete, vypadají na přetížení svalů a vazů v dané oblasti. To, co přetížení způsobuje, nejde bez řádného vyšetření jednoznačně určit. Ale pokud po probuzení a vstanutí z postele potíže ustoupí. Zřejmě je problém v jedné z výše zmíněných oblastí (matrace, polštář, poloha), které jsou ještě umocněny vaší skoliózou. Doporučuji si přečíst náš článek na webu https://www.adaptic.cz/odborne-clanky/spite-zdrave-vliv-spanku-na-telo-a-mysl/, kde je problematika zdravého spánku velmi dobře rozebraná a zkusit něco během spánku změnit.

S pozdravem
Klimešová

Zobrazit celou odpověď

Výhřez meziobratlové ploténky - operace

Dobrý den, můj manžel má od ledna problémy s páteří, od května se bolest zhoršila natolik, že nemůže ani spát. Magnetická rezonance ukázala výhřez ploténky L4/L5 s útlakem kořene L5. Měsíce léků, ozónu, plynových injekcí rehabilitace nepomohly. V současné době čeká na termín operace. Můžete nám poradit nějakou jinou možnost, jak se vyhnout operaci? Děkuji, Jana

Dobrý den,

pokud byly vyčerpány všechny možnosti konzervativní terapie, pak přichází na řadu operace. Někteří lidé si dokáží pomoct pravidelnou a dlouhodobou rehabilitací, ale bohužel jsou i takoví lidé, kterým dokáže ulevit od potíží až operace a následná rehabilitace.

S pozdravem
Klimešová

Zobrazit celou odpověď

Bolest zad při gymnastice

Dobrý den, dělám závodně moderní gymnastiku a asi před týdnem mě začaly bolet svaly na zádech, téméř po celé délce, při lehkém předklonu i záklonu. Bojím se, že když budu i přesto cvičit, tak se to ještě zhorší. Od přirozena nejsem příliš ohebná, navíc necvičím úplně od mala, takže jsem vždy doháněla častým protahováním přes bolest.

Pomohly by tejpy? A můžu s tím cvičit?

Předem moc děkuji za odpověď, Apolena B.

Dobrý den,

bolest je varovný signál, že s naším tělem není něco úplně v pořádku. Tělo reaguje na zátěž, stres, podprahovými signály, pokud se zátěž zvýší na míru možného poškození těla, přichází bolest, nadprahový vědomý impulz, který nás má varovat.

Doporučovala bych trochu zvolnit v tréninku. Moderní gymnastika patří mezi sporty, kde se tělo dostává na hranici svých anatomických možností pohybu. A je velmi důležité tento sport kompenzovat a vyvažovat zatížení těla.

Tejpy, pokud budou vhodně aplikovány, vám jistě přinesou úlevu, ale nedoporučovala bych je využít jen jako náplast na bolest a pokračovat dále v plném zatížení.

S pozdravem
Klimešová

Zobrazit celou odpověď

Bolest beder a termální lázně

Dobrý den, mám týden bolesti v pravé části beder. Lékař mi dal uvolňovací injekci a mám cvičit. Moc to nepomáhá. Myslíte, že můžu a že by pomohlo pár dnů v teplé termální vodě? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

teplo obecně uvolňuje, v některých případech však může působit přesně opačný efekt, než bychom očekávali a ještě zhoršit potíže. Bylo by vhodné zjistit, jaká je příčina vašich potíží.

Co se týče termální vody, než se do ní naložíte, doporučovala bych vyzkoušet tepelný účinek lokálně přímo na problematické místo nějakým nahřívacím polštářkem, teplou sprchou. Uvidíte jak vaše tělo zareaguje a pokud by jste cítil úlevu, můžete vyzkoušet termální koupel.

Zobrazit celou odpověď

Zlomené výběžky obratlů

Dobrý den, jaká je prognóza u zlomených výběžků obratlů L3 a L4 ? Mohou nastat do budoucna trvalé následky nebo omezení? Je předepsán klidový režim a léky na bolesti a uvolnění svalů. Lze doporučit další léčbu nebo následnou rehabilitaci? Lze předpokládat že výběžky srostou správně? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

prognóza u fraktur obratlových výběžků většinou bývá dobrá, pokud se jedná o drobné zlomeniny bez dislokace (posunu). U komplikovaných zlomenin se pak přistupuje k operacím a ty nesou vždy určité riziko. Každopádně každá zlomenina potřebuje dostatek prostoru a klidu na řádné zhojení. To znamená, že je ordinován klidový režim (míra omezení a případná fixace korzetem závisí na velikosti a lokalizaci zlomeniny).

Pokud je potřeba, je léčba doplněna o farmakoterapii na snížení bolesti. Vhodné je podpořit organismus správnou výživou, která vede k rychlejší regeneraci. Rehabilitace není vždy nezbytně nutná, ale doporučila bych alespoň konzultaci s fyzioterapeutem.

Zobrazit celou odpověď

Vhodnost Adaptic židle pro člověka s Bechtěrevovou chorobou

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda si myslíte nebo máte židli vyzkoušenou u osob postižených Bechtěrevovou chorobou, kterou trpím bohužel i já? Dochází postupně k tuhnutí páteře a o bolestech ani nemluvím. Pracovní povinnosti, ale zůstávají takže i sezení u počítače, což není zrovna nejlepší u této choroby....Děkuji za odpověď

Dobrý den,

Morbus Bechtěrev je nemoc, která přináší řadu komplikací a bolestí pro člověka. Co je u něj nesmírně důležité, je pravidelný pohyb, který brání rychlé progresi nemoci. Pokud musíte pracovat, jak píšete, tak bych byla pro, abyste zvolila opravdu kvalitní židli, která vám dá dostatečnou oporu a poskytne prostor pro úlevovou polohu zad, ale zároveň vás nebude držet ve statickém sedu. A naše židle tyto dvě věci splňují. Každopádně i přesto je pro vás velmi důležité si během práce dávat pravidelné pauzy s protažením a procvičením těla. K tomu Vám mohou skvěle pomoci také polohovací stoly, které máme také v nabídce. Tipy na cvičení najdete na našem webu, je jich tam celá škála, začněte těmi jednoduššími a postupně se propracujte k těm složitějším, tak jak vám vaše páteř dovolí. Seznam všech cviků najdete na našem YouTube kanále.

Zobrazit celou odpověď

Vhodná židle po operaci

Dobrý den. Jsem čerstvě po operaci bederní páteře (výhřez L4 a L5, zúžený páteřní kanál). Prací u PC trávím denně 8-12 hodin. Mohli byste mi doporučit vhodnou židli (případně i její dodatečné konfigurace) s ohledem na zdravotní stav a četnost užití? Měřím 182,5 cm, váha 110 kg.

Předem děkuji za odbornou a věcnou odpověď.

Dobrý den,

děkuji za váš dotaz. Podle vámi popsaného zdravotního stavu a vaší postavy bych vám doporučila model Comfort. Každopádně je důležité si během práce najít chvilku, kdy se postavíte, protáhnete a třeba si i zacvičíte. Práci ve stoje pohodlně umožňují polohovací stoly. Cvičit stačí 5 minut několikrát během dne. Inspiraci ke cvikům najdete na našem YouTube kanále.

Zobrazit celou odpověď

Vyhřezlá ploténka a židle Adaptic

Dobrý den,

ráda bych se Vás zeptala, zda je Adaptic židle vhodná i pro člověka s vyhřezlou bederní plotýnkou. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

obecně ano, ale samozřejmě záleží na velikosti nálezu, na potížích, které jsou vždy individuální, na lokalizaci výhřezu a případných kontraindikacích stanovených lékařem.

Židle Adaptic je konstruovaná tak, aby rovnoměrně zatěžovala meziobratlové ploténky a to je při výhřezu velmi žádoucí. Každopádně při výhřezu ploténky je důležité pravidelně střídat sed se stojem a chůzí a zařadit také vhodné cviky, které vám doporučí lékař nebo fyzioterapeut. Inspiraci také najdete na našem Youtube kanále, kde pro vás cviky vybrali naši odborníci, se kterými úzce spolupracujeme.

Zobrazit celou odpověď

Pomůže mi židle Adaptic s bolestí bederní páteře?

Rok se trápím s každodenní bolestí v oblasti bederní páteře. Výhřez plotýnky 0,4 mm a minimální útlak na nerv. Nohu cítím, lehce mi brní prsty na nohách. Ale mám problémy sedět, bolí to, nemůžu jezdit na kole. Vlastně největší problém mám v levé hýždi. Když si večer lehnu do postele tak se do minuty už nemůžu ani pohnout. Zhrubna za dvě hodiny to začne povolovat. Cvičím pravidelně ráno již několik měsíců, stav se nijak nelepší.Myslím si, že se jedná o sedací nerv, po pečlivém prostudování jsou příznaky totožné s tím co jsem si o této problematice přečetla.

Mám sedavé zaměstnání a o to více trpím, nevím zda-li židle, která se mi pod zadkem bude pohybovat mi nebude způsobovat ústřely bolestivé, protože, když sednu, tak na židli se nemůžu pohybovat nakláněním a různými pohyby v sedě, pak se to zhorší ten stav. Infůze, obstřiky mám za sebou, bez efektu. Nyní jsem po pobytu v lázních jako samoplátce, také bez efektu. Děkuji za odpověď. Je mi 52 let.

Dobrý den,

máte pravdu v tom, že příznaky, které popisujete, může vyvolávat ischias, tedy dráždění nebo útlak sedacího nervu. Ale zároveň mohou vaše potíže vyvolávat spoušťové body uložené v m. iliopsoas (bedrokyčelní sval, který vede od bederních obratlů a upíná se na stehenní kost, je to sval, který bývá velmi zkrácený u lidí se sedavým zaměstnáním). To by také odpovídalo potížím, když si jdete lehnout.

Také informace, že obstřiky byly bez odezvy, naznačuje, že nebyly dobře lokalizované. Další faktor, který může způsobovat vaše potíže, jsou případné výrůstky na páteři, posun obratlových těl vůči sobě, dráždění přes m. piriformis... těch možných příčin je opravdu spousta. Rozklíčuje to kvalitní vyšetření specialistou.

Vhodnost židlí Adaptic

Ve vašem případě by bylo nejlepší si naši židli vyzkoušet. Ideálně navštívit některý z našich showroomů. Případně vyzkoušet sed na velkém míči, který je našim židlím asi nejvíce podobný do funkce. Ale pozor, musí být kvalitně nafoukaný (ne měkký) a velikost musí odpovídat vaší výšce, tzn. při sedu musí být pánev výše než kolena (úhel v kolenních kloubech svírá větší úhel než 90°). Pokud by se bolesti nezhoršovaly, pak vám naše židle budou určitě vyhovovat, protože na rozdíl od velkého míče jsou doplněné o zádovou a hlavovou opěrku, která vám poskytne dostatečnou oporu pro záda a díky tomu na ni můžete sedět celou pracovní dobu. Velký míč toto neumožňuje, u něj se doporučuje maximální doba sedu 30 minut, pak nastupuje únava zádových svalů a benefit zdravého sezení se ztrácí.

Můžete si také přečíst odbornou studii, ve které jsme srovnali židle Adaptic s běžnými ergonomickými židlemi a již zmíněným nafukovacím míči.

Zobrazit celou odpověď

Poradíte jakou židli pro důchodce?

Dobrý den, prosím o radu.

Jsem důchodce, výška cca 173, váha 70 kg, subj. značné bolesti zad, prolíná do nohou. Obj. scolioza páteře, spondylartoza bederní páteře, hernie disku - bederní páteř. Poradíte na čem sedět - koupě židle u vás? Děkuji moc.

Dobrý den,

děkuji za váš dotaz a stručný popis potíží. Nejdůležitější otázkou pro mne ale je, k čemu primárně by měla být židle využívána? Jestli hledáte něco, na čem potřebujete pracovat u počítače, nebo židli ke stolu, popřípadě židli, na které budete odpočívat a číst knížku případně sledovat televizi

Naše židle Adaptic jsou speciálně vyvinuty tak, aby snižovaly tlak na bederní obratle při dlouhodobém sezení a zároveň posilovaly a přirozeně udržovaly tělo ve zdravém sedu. Vypracovali jsme přehlednou studii, kde jsme efekty Adaptic židlí důkladně změřili. Doporučuji si ji přečíst.

Proto jsou ideální pro práci na počítači, do kanceláří a všude tam, kde lidé musí dlouhodobě sedět. Každopádně si ale úplně neumím představit, že by tyto židle měly být využívány ke stolování nebo pro relaxaci a drobné činnosti (pletení, čtení, sledování TV apod.) Pokud tedy hledáte židli na práci v sedě, tam bych jednoznačně doporučovala židli Evora +, pokud ovšem je váš záměr jiný a hledáte židli spíše na odpočinek, tak to bych možná doporučila navštívit jeden z našich showroomů a židli si osobně prohlédnout a vyzkoušet, jestli bude splňovat to, co od ní očekáváte.

Zobrazit celou odpověď

Židle Adaptic po výhřezu ploténky

Dobrý den. Uvažuji o židli adaptic.
Můj dotaz zní, zda bude pro mě vhodná, mám momentálně výhřez ploténky L5S1 a dost času trávím u počítače.
Určitě nemyslím používat židli v akutní fázi, ale až bych se  stabilizoval.

Dobrý den,

naše zdravotní židle jsou určitě vhodné i pro stavy po výhřezu plotýnky a to hlavně díky dynamickému sezení a speciálně konstruovanému sedáku, který aktivuje svaly hluboko uložené podél páteře a tím dochází ke správné stabilizaci trupu, odlehčení zátěže páteře a snížení tlaku v bedrech. V akutní fázi opravdu není dobré dlouze sedět a to ani na nejlepší židli, ale později, kdy jak sám říkáte, se tělo stabilizuje, je dobré pracovat na kvalitní židli, která nebude vaše záda a meziobratlové ploténky příliš zatěžovat. Hlavní rozdíly mezi židlemi Adaptic a běžnými ergonomickými židlemi jsme podrobně popsali v článku. Každopádně i tehdy je vhodné dělat pravidelné pauzy a pozici v sedě střídat za stoj (můžete využít polohovací stůl) a chůzi.

Zobrazit celou odpověď

Sezení na masážní židli

Dobrý den, je možné dlouhodobě využívat něco jako je masážní židle, s oporou kolen a hrudníku, pro práci u počítače? Občas bych toto sezení uvítal více než klasické ale nevím jestli nebude páteř oslabována přílišnou oporou. Děkuji, Petr.

Dobrý den,

vaše přemýšlení o oslabení svalů kolem páteře je správné. Klíčem ke zdravým zádům bez bolesti je je udržet v aktivitě, ale zároveň jim dopřát čas na odpočinek a regeneraci. Dokáži si představit, že byste tuto židli využil krátkodobě během dne (v řádu minut) právě na odpočinek a pak si sedl zpět na pracovní židli. Důvodem, proč by vám masážní židle možná vyhovovala víc, může být ten, že nemáte vhodnou židli pro dlouhodobou práci v sedě, nebo také to, že je potřeba zapracovat na posílení středu těla a zad. Obojí najdete na našem webu, jak vybrat správnou židli, tak také vhodné cviky pro zdravá záda. Vhodnou alternativou k masážní židli jsou také klekačky. Pozice nohou je u nich stejná, ale záda jsou napřímená a nebudou tak dlouhodobě ochabovat při nečinnosti. Ale ani klekačky nejsou ideální pro dlouhodobou práci v sedě, právě proto, že nemáte možnost odpočinku zad, to vám poskytne pouze zdravotní židle se zádovou opěrkou, všechny ostatní sedací alternativy by měly být jen zpestřením a umožněním pro tělo na chvíli pracovat v jiné pozici a zapojit tak jiné svalové skupiny.

Zobrazit celou odpověď

Jakou zvolit židli Adaptic na vyhřezlou plotýnku

Dobry den. Byla mi diagnostikovana vyhrezla plotynka (bederni pater). Jakou zidli z vasi nabidky byste doporucila jako nejvhodnejsi? Diky

Dobrý den,

hodně záleží na vaší konstituci a výšce, každopádně bych se rozhodovala mezi modely Evora+, Extreme a Comfort. Doporučuji navštívit jeden z naši showroomů a vyzkoušet si židli na vlastní kůži. Také v showroomech máme skvělé odborníky, kteří vám s výběrem dobře poradí.

Pokud si ale chcete vybrat na našem e-shopu a rovnou objednat, židle Evora+ je nejvíce univerzální pro všechny typy postav, model Comfort je o něco více pohodlnější už díky více tvarovanému sedáku, ale je ideální pro silnější postavy od výšky 180 cm. Takže vybírejte podle své postavy. Určitě nás kontaktujte a vhodnou židli s Vámi rádi vybereme. Samozřejmostí je možnost vrácení zboží, pokud by vám nevyhovovalo.

Zobrazit celou odpověď

Metody cvičení na vyhřezlou ploténku

Dobrý den, je celá řada cvičení na vyhřezlou ploténku, jedni doporučují to druzí jiné a jiné zase zavrhují to...nejvíce mne logicky zaujala metoda mudr. Danolova, který zavrhuje jakoukoli trakci na páteři a doporučuje co nejvíce chodit a provádí jemnou masáž (cca několik minut) nbevíte co přesne je ta masáž to manuální prstami co dělá? Jinak se zeptám co doporučíte na co nejlepší zlepšení pri výhřezu ploténky v bedru s kořenovým syndromem do nohy? dekuji

Dobrý den,

ano máte pravdu, že přístupů a doporučení k rehabilitaci vyhřezlé ploténky je mnoho. Je to tím, že v oboru je široká škála metod, kterými můžeme pacientovi pomoci a každý terapeut nebo lékař si vybírá takový postup, který je mu nejbližší a dává mu největší smysl. Více o nejefektivnějších metodách fyzioterapie si můžete přečíst v našem článku.

Bohužel neznám MUDr. Danolovou a ani se mi ji nepodařilo dohledat, proto vám neumím odpovědět na vaši otázku ohledně jí doporučované masáže. Pokud se jedná o velmi jemnou masáž při výhřezu ploténky, mohli bychom uvažovat o Bowenově masáži, kterou provádí vyškolený terapeut nebo lékař. Každopádně vhodné jsou všechny postupy, které vedou k uvolnění tlaku na kořenový nerv, prokrví danou oblast a aktivuje okolní struktury, aby v místě výhřezu mohlo dojít k odlehčení a regeneraci.

Při léčbě vyhřezlé ploténky vždy záleží na míře a lokalizaci výhřezu, kterou určí lékař pomocí zobrazovací techniky. Na základě lékařské zprávy se pak terapeut rozhodně, který postup bude pro daného klienta nejvhodnější. Obecně mezi velmi úspěšné metody při léčbě výhřezu meziobratlové ploténky patří SM systém MUDr. Richarda Smíška. Vhodné cviky také najdete na našem webu.

Zobrazit celou odpověď

Bolest zad - zdravotní opěrka

Dobrý den, mám poškození obratlů Th 11, L1 - L5 po vyšetření MRI. Mým problémem je, že se pro velké bolesti nemohu položit do vodorovné pozice. Bohužel zádové opěrky, které jsou nabízeny nemají možnost nastavení zhruba od úhlu 40° do cca 10°. Zaujala mě vaše podpěrka A + Back - zdravotní podpěrka pod záda. Byla by pro moje problémy vhodná?

Dobrý den,

ano naše zádová opěrka  A+ Back se dá využít v různých pozicích a tím pádem by pro vás mohla být řešením pro úlevu od bolesti. Je z velmi příjemného a poddajného materiálu, ale samozřejmě se může stát, že vám i přesto z nějakého důvodu nebude vyhovovat. V tom případě můžete využít 14 denní lhůtu, ve které ji můžete bezplatně vrátit zpět.

Zobrazit celou odpověď

Bolest bederní páteře

Dobrý den,
již cca 3/4 roku se potkám s bolestí bederní páteře. Bolesti mívám hlavně ráno při vstávání - dříve jsem spala na břiše a bolest ráno byla šílená, od doby co spím v jiné poloze je to mnohem lepší. Před 3 měsíci jsem začala pravidelně cvičit, bolesti jsou méně časté a méně intenzivní, ale největší problém mám při např. výskoku a nárazu, hlavně při nárazu, nemohu skákat přes švihadlo nebo dělat dřepy s výskokem. Je mi 24 a i když mě záda nebolí přes den,tak mě tyto náhlé bolesti omezují, občas když se nějak ohnu tak mě ta bolest v bedrech jaksi "kopne". Můžete mi poradit jaké cviky bych mohla dělat, aby se problémy zmirnily? Je problém v nedostatku svalů nebo je to problém kosterní?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den, 

děkuji za váš dotaz. Co se týče cviků, které jsou vhodné na bederní páteř, najdete je na našem youtube kanále nebo v odborných článcích. Možná budou některé podobné nebo dokonce stejné, jako ty, co již pravidelně cvičíte. To, jestli ale zaberou na potíže při skoku přes švihadlo vám neřeknu. Vypadá to, že vaše tělo, přesněji páteř, není z nějakého důvodu schopna tlumit nárazy.  Proč tomu tak je, je potřeba vyšetřit. Obraťte se nejlépe na praktického lékaře, který vás odešle na patřičná vyšetření, rtg páteře atd. Aby se zjistilo, zda je vše v pořádku, nebo ne. Jste ještě docela mladá na to, aby vás záda bolela.

S pozdravem Klimešová

Zobrazit celou odpověď