Zlatý řez

Zlatý řez je pojmem týkající se kompozice. Jde o přímku dělící danou plochu tak, aby výsledek působil na lidské oko co nejestetičtějším dojmem. V praxi se zlatý řez používá např. pro umístění výrazné dominanty (nápadného prvku) v grafice, na webu zejména v záhlaví stránek.

Zlatý řez nejsnáze zjistíme rozdělením strany v poměru 0,62 : 0,38 (po zaokrouhlení, ve skutečnosti 0,6180339887498948482045868343656 atd.). Pokud vzniklým bodem vedeme přímku, rozdělí naši plochu právě v poměru zlatého řezu. Pokud takto rozdělíme všechny strany, získáme čtyřikrát tzv. zlatý bod. Ten je optimální pro umístění malých, ale hmotně působících prvků v kompozici.

Zlatý řez se samozřejmě netýká jen internetové grafiky, používá se i při sazbě knih, tvorbě reklamních tiskovin nebo třeba při komponování fotografií. Zlatý řez při kompozici používali také staří mistři, zejména v období renesance. Lidská znalost zlatého řezu je však mnohem starší, jeho geometrická konstrukce je známa již od prvního století před naším letopočtem.

Odkazy související s pojmem Zlatý řez

Zaujal vás pojem Zlatý řez?

Přemýšlíte, jak nové informace využít v praxi? Kontaktujte nás s poptávkou:

Chci nezávaznou kalkulaci


Facebook: sledujte nás