Jan Štráfelda - Průvodce internetovými projekty
celá ČR (přes video)  |  776 678 044  |  jan@strafelda.cz

WYSIWYG editor

WYSIWYG je zkratka z anglického What You See Is What You Get – co vidíš, to dostaneš. Jako WYSIWYG se zpravidla označují editory, v nichž uživatel přímo upravuje webovou stránku tak, jak bude vypadat v běžném internetovém prohlížeči. Podobně jako v programu Microsoft Word, což je v podstatě také WYSIWYG editor.

Nejznámější WYSIWYG editory

WYSIWYG editor buď může fungovat jako program běžící na vašem notebooku či desktopu. Dříve se hodně používaly programy Microsoft FrontPage nebo Adobe Dreamweaver, oba už jsou však značně zastaralé.

Postupně nad nimi zvítězily integrované WYSIWYG editory, které jsou napsány v jazyce JavaScript a jsou přímo součástí redakčních systémů, takže uživatel uložením stránku rovnou publikuje a nemusí již nikam nahrávat upravený soubor. K nejoblíbenějším editorům tohoto typu patří TinyMCE či CKEditor, které dříve fungovaly jako pluginy pro jQuery, dnes už však fungují samostatně.

V roce 2018 redakční systém WordPress ve verzi 5.0. přestavil nový, blokový WYSIWYG editor Gutenberg, do kterého tvůrci vkládali velké naděje Ten měl umožnit skládat obsah stránky jako skládačku, nicméně vzbudil rozporuplné reakce a zatím se příliš neosvědčil.

WYSIWYG editor TinyMCE
Ukázka WYSIWYG editoru TinyMCE.

E-book za mail

Získejte podrobný návod Jak na e-mail marketing (52 stran). Více informací.

Žádný spam, jen užitečný obsah. Newsletter posílám cca 8× ročně. Odhlásíte se kdykoliv.

Výhody a nevýhody WYSIWYG editorů

Výhody WYSIWYG editorů jsou zřejmé – umožňují formátovat obsah stránek i bez znalostí jazyka HTML či kaskádových stylů. A velice pohodně se s nimi pracuje.

K nevýhodám WYSIWYG editorů patří fakt, že stále neumí generovat opravdu složité struktury. Proto se WYSIWYG editory příliš nehodí pro vytváření celých webů a používají se spíše tam, kde jsou potřeba pouhé modifikace textů (např. úprava článků). V tom jim úspěšně konkurují tzv. markdown editory.

Některé editory také vytvářejí špatný HTML kód, ať už z hlediska sémantiky nebo struktury. To může například vést až k problémům s přístupností webu. Proto by kvalita a použitelnost WYSIWYG editoru měly být důležitým kritériem při výběru redakčního systému.

Jak to dělají profíci

Většina vývojářů, kteří kódují HTML šablony, WYSIWYG editory nepoužívá. Weby obvykle tvoří pomocí textových editorů (také se jim říká strukturní). Ty umožňují práci přímo s kódem, často ji i různými způsoby zefektivňují (např. různým barvením značek, napovídáním a automatickým doplňováním).

O autorovi

Jsem Jan Štráfelda a působím jako průvodce online projekty. Potřebujete předělat web či e-shop? Nebo posunout internetový marketing? Poradím s obojím. 14 let budování vlastní digitální agentury mě skvěle vyškolilo – a rád se o zkušenosti podělím.

S čím také umím pomoci:

Své znalosti sdílím i na LinkedIn. Přidejte se k 2 811 marketérům, kteří z nich již pravidelně těží.