Validátor

Validátor je automatický nástroj umožňující ověřit validitu dokumentu, tj. najít případné chyby v zápisu kódu jeho porovnáním s platnými standardy. Kontrola stránky validátorem je jednoduchou cestou, jak se vyhnout problémům se zobrazením, zvýšit rychlost zobrazování stránky v prohlížeči atd.

Ke kontrole webových stránek se nejčastěji používají online validátory, speciální webové aplikace, do kterých stačí zadat odkaz, případně je možné nahrát vlastní soubor z počítače (nepublikovaný dosud na internetu). Validátor už pak sám pozná podle DTD, o jaký typ dokumentu se jedná. Stejným způsobem se používají také validátory kaskádových stylů.

Především při vývoji stránek se hodí další pohodlný způsob, který používá prohlížeč Opera. Při stisku kombinace kláves Ctrl + Alt + V odešle aktuálně prohlíženou stránku validátoru W3C, který ji ihned zkontroluje. Ušetří se tak čas potřebný k vypsání adresy validátoru do prohlížeče a následné vyhledávání souboru na lokálním disku.

Je třeba poznamenat, že ani validátory nejsou neomylné. V některých případech může stránka, kterou validátor označí jako validní, obsahovat drobné chyby. Je to však spíše výjimečné a nijak to nesnižuje hodnotu validátoru jako nástroje, jehož hlavním úkolem je napomáhat dodržování standardů.

Odkazy související s pojmem Validátor

Zaujal vás pojem Validátor?

Přemýšlíte, jak nové informace využít v praxi? Kontaktujte nás s poptávkou:

Chci nezávaznou kalkulaci


Facebook: sledujte nás