Tag clouds

Tag clouds (česky oblaka štítků) patří k posledním výkřikům informační architektury v oblasti navigace. Jak už název napovídá, princip tag clouds vychází z tagů, stále populárnějšího systému pro kategorizaci obsahu, zejména na webech postavených na principech sociální sítě. Tag clouds jsou potom logickým vyústěním tohoto systému, jde o vizuální znázornění nejdůležitějších tagů na webu.

Tag clouds na serveru Flickr
Tag clouds na serveru Flickr
Tag clouds si můžete prohlédnout třeba na serveru Flickr, který jej jako první zavedl. Tag clouds je vlastně jednoduchý odstavec zaplněný nejdůležitějšími tagy, které web obsahuje.

Jednotlivé tagy lze podle potřeby v rámci tag cloud zdůrazňovat dvěma způsoby – jednak lze celý tag cloud různě řadit (např. od nejdůležitějšího k nejméně důležitému), jednak je možné na důležitější tagy upozorňovat zvětšováním jejich písma a méně důležité tagy stejným způsobem potlačovat.

Často na příslušné stránce bývají i dva a více tag clouds, jednotlivé oblaky se pak liší dobou, za kterou se „nastřádaly“ (hodina, víkend, celkový čas). Krátkodobější tag cloud popisuje aktuálnější témata, celkový tag clouds pak poskytuje průřezový pohled na zájmy uživatelů celého webu.

Odkazy související s pojmem Tag clouds

Zaujal vás pojem Tag clouds?

Přemýšlíte, jak nové informace využít v praxi? Kontaktujte nás s poptávkou:

Chci nezávaznou kalkulaci


Facebook: sledujte nás

Adaptic na Twitteru