Skenování stránky

Jako skenování se označuje obvyklý způsob, jakým nově příchozí návštěvníci prohlížejí právě zobrazenou stránku. Webovou stránku, na rozdíl od tištěných brožur a letáků, uživatel obvykle nečte a pouze ji v rychlosti přelétne pohledem. Zastaví se pouze na vizuálně nejpoutavějších prvcích, jako jsou fotografie, barevné nadpisy, grafické paletky apod. Teprve pokud ho stránka upoutá, přečte si úvod a pak možná i zbytek textu.

Pro pochopení, proč lidé stránky místo čtení skenují, je třeba si uvědomit, jakým způsobem se obvykle na webu pohybujeme. Uživatel zapíše dotaz do vyhledávače a pak už jen postupně otvírá výsledky. O každém z nich potřebuje nejprve vědět, zda odpovídají jeho dotazu. Stejně se pak chová i na dalších stránkách, ať už se na ně dostane přes hlavní navigaci, kliknutím na odkaz nebo třeba fulltextovým vyhledáváním – vždy se potřebuje nejprve ujistit, že stránka obsahuje to, co on hledá. Skenování stránek tedy významně zvyšuje rychlost hledání informací a zároveň funguje jako naše obrana před zahlcením jejich množstvím.

Jak přizpůsobit prezentaci skenování

U textů je důležitá zejména členitost. Říká se, že každá myšlenka by měla mít vlastní odstavec. Ke každým dvěma až třem odstavcům je vhodné umístit podnadpis, který je shrne. Ze stejného důvodu patří do odkazů název jeho cíle a nikoliv časté „klikněte zde“ (obě poslední rady jsou důležité i pro optimalizaci pro vyhledávače). Užitečné je používání seznamů a odrážek. Nejdůležitější sdělení stránek je třeba umístit na začátek.

Podobných doporučení je mnoho a týkají se především psaní textů pro web. Skenování stránky je však třeba přizpůsobit i grafický návrh. Stránka musí mít jasnou hierarchickou posloupnost informací (tzv. informační design) a tato posloupnost musí být na první pohled patrná. Stejně tak se vyplatí zvýraznit i prvky, které uživatelé hledají nejčastěji.

Odkazy související s pojmem Skenování stránky

Zaujal vás pojem Skenování stránky?

Přemýšlíte, jak nové informace využít v praxi? Kontaktujte nás s poptávkou:

Chci nezávaznou kalkulaci


Newsletter

více informací

Facebook: sledujte nás