Rozlišení

Rozlišení (anglicky resolution) obrazovky nebo displaye udává přesný počet obrazových bodů (pixelů), které dané zařízení dokáže zobrazit. Rozlišení se obvykle udává v podobě šířka × výška, tedy např. 800 × 600.

S postupným vývojem zobrazovacích zařízení klesá i jejich cena, což se projevuje na větším rozšiřování vyšších rozlišení. Například přibližně do roku 2000 bylo standardem rozlišení 800 × 600, dnes již většina uživatelů používá rozlišení 1024 × 768. Výjimkou však dnes nejsou ani rozlišení 1600 × 1200 a vyšší.

V oblasti webdesignu je znalost nejobvyklejších rozlišení potřebná při rozhodování o layoutu a přesné podobě grafického návrhu. Platí, že grafika optimalizovaná na malé rozlišení vypadá na velkém monitoru jako úzká nudle uprostřed prohlížeče, naopak při optimalizaci na velké rozlišení je na malých monitorech nutné horizontálně rolovat, což významně snižuje použitelnost webu (a ve špatně ošetřených případech i jeho přístupnost).

Protože je důležitější nediskriminovat žádné návštěvníky (proč obětovat potenciální zisk?), dává se stále přednost optimalizaci na menší rozlišení. Podporuje jej i fakt, že uživatelé s velkým rozlišením často používají prohlížeč v menších oknech. Také skutečnost, že nejlépe se nám čtou řádky o délce 60 až 80 znaků mluví pro grafiku určenou na malá rozlišení.

Existují však způsoby, jak omezení vyplívající z různých rozlišení obejít. Existují tzv. fluidní layouty, které se natahují podle šířky okna prohlížeče. Jejich nevýhodou však je proměnlivá délka řádku, obtížnější kontrola nad grafickým vyzněním a také složitější tvorba šablony. Někdy se také používá široký obrázek na pozadí, který při malém rozlišení není vidět, při velkém však stránku opticky rozšíří.

Odkazy související s pojmem Rozlišení

Zaujal vás pojem Rozlišení?

Přemýšlíte, jak nové informace využít v praxi? Kontaktujte nás s poptávkou:

Chci nezávaznou kalkulaci


Adaptic na Twitteru

Facebook: sledujte nás